Polska

Widok z lotu ptaka osrodka Olandia

OLANDIA, KRAINA WYPOCZYNKU

Jeziora kojarzą się nam z Mazurami, czasami z pasmem nadmorskim. Mało kto wie, szczególnie ze wschodniej i centralnej Polski, o krainie 100 jezior leżącej w Wielkopolsce. Perłą jest tam jezioro Kuchenne, mekka dla miłośników sportów wodnych oraz rodzin z małymi dziećmi. Nie jest to jedyna atrakcja. Na samym brzegu już z daleka widać skansen, dwór, …

OLANDIA, KRAINA WYPOCZYNKU Czytaj więcej »

Renesansowy ratusz w Tarnowie

TARNÓW: TURYSTYCZNE ATRAKCJE SŁONECZNEGO MIASTA

Tarnów, dawne galicyjskie miasteczko, zaliczone zostało przez CNN do piętnastki najładniejszych małych miast w Europie. Tarnowskie Stare miasto jest perłą polskiego renesansu, z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym z czasów lokacji miasta w 1330 roku. Ratusz stojący pośrodku Rynku zdobi wspaniała attyka oraz najstarszy w Polsce działający zegar. W zabytkowych kamieniczkach czynne są liczne restauracje, kawiarnie …

TARNÓW: TURYSTYCZNE ATRAKCJE SŁONECZNEGO MIASTA Czytaj więcej »

Michał Fajbusiewicz

SZCZECIN: „MASZYNERIA FAJBUSIEWICZA”

Michał Fajbusiewicz, autor kultowego telewizyjnego programu „Magazyn kryminalny 997”, dziennikarz telewizyjny, scenarzysta, realizator filmowy, ujawnił swoją drugą, mniej znaną twarz. W symbolicznym znaczeniu można ją zobaczyć na wystawie „Maszyneria” w Muzeum Techniki i Komunikacji. Zajezdnia Sztuki w Szczecinie. Chodzi o imponująca kolekcję maszyn do pisania, które zgromadził.

SZCZAWNICA: JESIENNY REDYK ZACHWYCA TURYSTÓW

Jesienny redyk to jedno z najbardziej widowiskowych i tradycyjnych świąt obchodzonych w polskich górach. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia setki owiec prowadzonych przez baców wędruje ulicami malowniczej Szczawnicy. To tam właśnie odbywają się niezwykłe obchody powrotu pasterzy ze stadami owiec z górskich hal.

WARSZAWA: 1000 LAT CHWAŁY ORĘŻA POLSKIEGO

Wystawą „1000 lat chwały oręża polskiego” inauguruje Muzeum Wojska Polskiego działalność w otwartej w połowie sierpnia nowej siedzibie, pierwszym z dwu specjalnie dla niego budowanych w warszawskiej Cytadeli wielkich pawilonów. Dotychczasowa „gościnna” w jednym ze skrzydeł Muzeum Narodowego w Alejach Jerozolimskich zakończyła się w styczniu br.

PONIDZIE: SŁONECZNY ZDRÓJ

Busko-Zdrój nazywane jest także Słonecznym Zdrojem, ponieważ spośród wszystkich polskich uzdrowisk i miejscowości wypoczynkowych ma największą liczbę dni słonecznych w roku. Busko-Zdrój leży na południe od Gór Świętokrzyskich w rozległej dolinie rzeki Nidy.

PONIDZIE: OLEJARNIA ZAGŁOBY

Ponidzie to jeden z mniej znanych, ale bardzo ciekawych regionów Polski, zarówno pod względem historycznym jak i przyrodniczym. Jest tu Wiślica znana już w czasach przedpiastowskich, królewski Nowy Korczyn, Pińczów zwany Nowymi Atenami czy 200 –letnie słoneczne uzdrowisko Busko-Zdrój, a także ciekawe rezerwaty roślinności stepowej i krasu gipsowego. Powszechnie wiadomo , że „olej to zdrowie”, …

PONIDZIE: OLEJARNIA ZAGŁOBY Czytaj więcej »

WARSZAWA: MODRZEWIOWY KOŚCIÓŁ ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Wśród stołecznych zabytków sakralnych wzniesionych w różnych latach i okresach historycznych na obu brzegach Wisły, od Bielan i Tarchomina na w północnej części miasta, po Wilanów w południowej, reprezentowane są różne style architektoniczne. Od ceglanego gotyku, poprzez nieliczny renesans i dominujący barok, po klasycyzm. Obok przeważających kamiennych i ceglanych, są jednak również kościoły drewniane. Wśród …

WARSZAWA: MODRZEWIOWY KOŚCIÓŁ ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA Czytaj więcej »

OSIEM WIEKÓW PIOTRKOWA TRYBUNALSKIEGO

800-lecie pisemnej wzmianki o nim, w dokumencie Leszka Białego z 1217 roku, obchodzi w br. Piotrków Trybunalski. Obecnie blisko 80-tysięczne miasto powiatowe w województwie łódzkim, ale nie tylko o długiej, lecz również bardzo bogatej przeszłości. Było bowiem nie tylko siedzibą, przez 214 lat – od 1578 roku, aż do rozbiorów – Trybunału Koronnego, najwyższego sądu …

OSIEM WIEKÓW PIOTRKOWA TRYBUNALSKIEGO Czytaj więcej »

PODKARPACIE: ŚLADEM COP-U, MODERNIZMU, RENESANSU

Podkarpacie ma się czym chwalić. Słynie z parków krajobrazowych, rezerwatów przyrody, zamków, pałaców, skansenów, kapliczek. Także z opon, fajek i bombek, a od wiosny 2017 roku będzie znane także z wycieczek szlakiem Centralnego Okręgu Przemysłowego. Szlak COP jest na tyle ciekawy, że ma szansę stać się jedną z atrakcji turystycznychregionu, na co liczy Podkarpacka Regionalna …

PODKARPACIE: ŚLADEM COP-U, MODERNIZMU, RENESANSU Czytaj więcej »

POLIN: TYSIĄC LAT HISTORII ŻYDÓW W POLSCE

Po-lin ! Po hebrajsku „tu spoczniemy” – rozpoczyna przewodniczka ponad dwugodzinne zwiedzanie stałej ekspozycji w muzeum Polin – 1000 lat historii Żydów polskich w Warszawie. Tłumacząc w sali wstępnej „Las” jego tytułową nazwę zgodnie ze starą żydowską legendą o ich przybyciu dziesięć wieków temu do kraju Mieszka. Pomysł Polskiej Izby Turystyki wspólnie z dyrekcją tej …

POLIN: TYSIĄC LAT HISTORII ŻYDÓW W POLSCE Czytaj więcej »

ŻARNOWIEC: DWOREK MARII KONOPNICKIEJ

Stary, trzyhektarowy park z ławeczkami, na których chętnie odpoczywają zarówno turyści jak i okoliczni mieszkańcy, otacza XVIII-wieczny dworek Marii Konopnickiej (1842-1910) w Żarnowcu, gmina Jedlicze, w województwie podkarpackim. Od 1957 r. mieści się w nim muzeum poetki. Był to dla niej dar wdzięcznego narodu, drugi przypadek, obok dworku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku koło Kielc, takiego …

ŻARNOWIEC: DWOREK MARII KONOPNICKIEJ Czytaj więcej »

Scroll to Top