BEZDROŻA: TOSKANIA – T&S

Okładka nowego przewodnika Bezdroży po Toskanii
Okładka nowego przewodnika Bezdroży po Toskanii

Toskania, uważana za najpiękniejszy region Włoch i kolebka Renesansu, jest kolejnym przewodnikiem po tym kraju wydanym w Bezdrożach w serii #travel&style – Podróże to styl życia. Przypomnę, że to tam znajduje się fascynująca, pełna zabytków i dzieł sztuki Florencja, panorama starej części której oglądana z Piazzale Michaelangelo na lewym brzegu rzeki Arno powyżej słynnego Mostu Złotników – Ponte Vecchio z 1345 roku, należy, nie tylko moim zdaniem, do najpiękniejszych na świecie. No i Lukka, Piza, Siena, słynne z domów – wież San Gimignano, etruska Volterra i wiele innych zabytkowych miejscowości. A w odległości zaledwie kilkunastu kilometrów na Morzu Liguryjskim wyspa Elba, z historią starszą od Rzymu oraz miejsce pierwszego zesłania Napoleona Bonapartego. Toskania to również malownicze krajobrazy, jeziora – w tym dwa duże, wspaniała kuchnia i wina oraz wiele innych atrakcji.


Nowy przewodnik otwiera, tak jak inne w tej serii, 6-stronicowa składana wkładka zachęcająca do, jak pisze w nim m.in. autorka, „…krainy sztuki, wina, oliwnych gajów i baśniowych krajobrazów. Z urokliwymi miasteczkami, arcydziełami światowej architektury i zapierającą dech w piersiach przyrodą…” Proponuje również („Poznaj i doświadcz”) 6 głównych celów podróży do Toskanii: zobaczenie malowniczych pejzaży, doznania feerii smaków, poznania wspaniałych zabytków, skorzystania z błogiego relaksu, aktywnego wypoczynku i zabawy oraz wzbogacenia wiedzy,
Część ściśle przewodnikową poprzedzają: „Niezbędnik” i „Toskania” w pigułce z podstawowymi informacjami i radami. Natomiast informacje praktyczne umieszczone są, jak zwykle w tej serii wydawniczej, na końcu. Przewodnik podzielony jest na 4 części, z których 3 rozpoczynają się sugestiami „Nie pomiń!” Z wyjątkowo, jak na tę serię wydawniczą, tylko trzema miejscami w każdej. Po których następuje ogólna prezentacja regionu z jego krajobrazami, przyrodą, historią, ludźmi, kuchnią oraz kalendarzem cyklicznych wydarzeń kulturalnych. Oraz informacjami o tym, co znajduje się, warto zobaczyć, poznać i przeżyć w Toskanii: północnej, środkowej i północnej.
Z charakterystyką każdej z nich oraz informacjami o znajdujących się w nich, szczególnie wartych odwiedzenia miastach, miasteczkach i miejscach. Ponadto z całostronicowymi, ilustrowanymi omówieniami różnego rodzaju atrakcji. Jeżeli chodzi o ilustracje, to jest ich w tym przewodniku blisko 160, a także ponad 10 mapek i planów miast. Chociaż szkoda, że na umieszczonej na wewnętrznych, składanych stronach przedniej okładki mapie środkowych Włoch od Morza Liguryjskiego do Adriatyku nie zaznaczono wyraźniej granic Toskanii. Bo znajdujące się na niej również m.in. takie miasta jak Bolonia, Perugia, Rawenna, Rimini i sporo innych, mniej znanych, mogą wprowadzać w błąd mniej zorientowanego czytelnika.
Informacje o poszczególnych miastach, miejscach, zabytkach itp. są zwięzłe, ale zawierają chyba przynajmniej najważniejsze fakty i powody, dla których warto je odwiedzić i poznać. Przewodnik wzbogaca również, poza wspomnianymi 1-2 stronicowymi, obszerniejszymi informacjami monotematycznymi, również sporo krótkich, włamanych w ramkach na kolorowym tle, ciekawostkowych. Np. „Etruria – Tuscia – Toscana”, „Etruskie polis”, „Wierzenia i przesądy”, „Bruscello czyli wiejski teatrzyk”, „Włoskie wino”, „Muzeum katedralne” (Florencja), „Pistoia podziemna” i wiele innych. Ponadto króciutkie informacje na żółtym tle w rodzaju: „Informacja o regionie… przydatne praktykalia itp. zob. https//:…”, czy: „Informacja turystyczna w… i adres, także www”. W sumie jest to przewodnik bardzo ciekawy, przydatny i warty polecenia. A Toskania, oczywiście, odwiedzenia i to nie tylko raz.

TOSKANIA. Przewodnik Bezdroży z serii Podróże to styl życia – #travel&style. Autorka: Agnieszka Masternak. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2024r, str. 273, cena 59,90 zł. ISBN 978-83-289-0493-4

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top