KOSZALIŃSKA KOLEJ WĄSKOTOROWA: WSPARCIE I NOWE PRZYSTANKI

Koszalińska Kolej Wąskotorowa
Koszalińska Kolej Wąskotorowa

   Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej znów otrzymało jako darowiznę elementy do montażu szyn, które posłużą mu przy remontach torowiska zabytkowej linii w 2024 roku. Finansowo wsparły je także samorządy. Dzięki zaś wolontariuszom kolej zyskała dwa oficjalne przystanki: Koszalin Wenedów oraz Koszalin Kretomino. 

Do TKKW trafiły kolejne niewykorzystywane już przez Polskie Linie Kolejowe SA materiały nawierzchni kolejowej (19 692 szt. śrub stopowych, łapek Łp2 i nakrętek, 3428 szt. podkładek PM49 i 10 969 szt. wkrętów) o wartości ponad 157 tys. zł. Towarzystwo jest zarządcą infrastruktury i przewoźnikiem na zabytkowej, powstałej w 1898 r., linii kolei wąskotorowej Koszalin – Rosnowo – Bobolice. Rocznie jego pociągi przewożą około 17 tys. pasażerów.
Przekazane przez Zakład Linii Kolejowych w Bydgoszczy elementy pozwolą na przeprowadzenie remontu torów na szlaku Manowo – Rosnowo. Szyny na tym odcinku pochodzą w większości jeszcze z XIX w. Wykonanie prac, planowanych na październik/listopad br. zapewni Towarzystwu utrzymanie sprawnych przejazdów kolejką.
Dzięki najmłodszym wolontariuszom zabytkowa Koszalińska Kolej Wąskotorowa zyskała niedawno dwa oficjalne (dotąd były to „na żądanie”) przystanki oznaczone stosownymi tablicami. Są to: Koszalin Wenedów (przy ul. Poprzecznej) oraz Koszalin Kretomino. Przystanki oznakowali: Janek Szczepanik oraz Przemek Drela, a pomagał im Tomasz Szczepanik (tata). Pracę wykonali w czasie wolnym od zajęć szkolnych.
Pomysł, aby oznakować przystanki wąskotorówki kilka lat temu został zgłoszony do Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego i w głosowaniu zyskał duże poparcie, jednak przegrał minimalną różnicą głosów i nie został zrealizowany. Teraz zadanie wykonali wolontariusze, a pasażerowie dzięki temu mają ułatwione podróżowanie zabytkową wąskotorówką. Jednocześnie zmianie ulega nazwa przystanku Kretomino, który w związku z włączeniem do Koszalina od marca nazywa się Koszalin Kretomino. Rozkład jazdy Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej jest dostępny na http://waskotorowka.koszalin.pl/rozklad-jazdy/
Borykające się z problemami finansowymi Towarzystwo otrzymało 10 tys. złotych dotacji od Starostwa Powiatowego w Koszalinie na ratowanie zabytkowej infrastruktury kolejowej. Cała kwota zostanie przeznaczona na remont i wymianę podkładów kolejowych oraz szyn na odcinku torowiska Koszalin-Rosnowo.
Natomiast Rada Miasta Koszalina zdecydowała o przeznaczeniu 125 tys. zł na naprawy infrastruktury Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Trzeba jednak pamiętać, że to nawet nie połowa niezbędnych pieniędzy. Przekazane środki pozwolą na zamówienie części materiałów torowych, dzięki czemu Towarzystwo będzie mogło się przygotować do przeprowadzenia napraw.
UM Koszalin deklaruje, że brakujące środki zostaną zapewnione do kwietnia. Jeżeli ta obietnica zostanie dotrzymana, majówka na Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej odbędzie się zgodnie z rozkładem jazdy. Jeżeli jednak magistrat się nie wywiąże ze złożonej obietnicy, to naprawy wykonane z dotąd przyznanych pieniędzy, nie będą wystarczające, aby ruch kolejowy mógł zostać utrzymany.
Bilety na przejazd wąskotorówką można nabyć: w kasie dworca Koszalin Wąskotorowy przy ul. Kolejowej 4, w pociągu lub na portalu e-podróżnik. Jest też możliwość rezerwacji miejsc dla grup pod nr. tel. 601-154-937, bądź mailowo poprzez adres: tmkw@waskotorowka.koszalin.pl
Fot. TKKW

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top