Muzeum Karykatury w Warszawie zaprasza od 22 marca na wystawę poświęconą humorowi. Wystawa „Wolne żarty. Humor lat 90.” będzie okazją do przypomnienia z czego śmialiśmy się w ostatniej dekadzie XX wieku w prasie, radiu i telewizji. Pokazany zostanie szeroki krajobraz humoru III RP.
Wystawę przygotował zespół kuratorski: Olga Drenda oraz twórcy Podcastexu: Mateusz Witkowski i Bartek Przybyszewski wraz Michałem Rzecznikiem i Zuzanną Berus (Muzeum Karykatury). Oprawę graficzną – Dominik Cymer – projektant graficzny i ilustrator.
Na wystawie znajdują się zarówno prace rysowników cenionych przed rokiem 1989 takich jak Andrzej Mleczko czy Andrzej Czeczot, przyszłych klasyków na przykład Marek Raczkowski, jak i twórczość podziemną. Karykatura przecina się tu z komiksem, piętrowe metafory sąsiadują z imieninowym żartem o seksie, wreszcie: papier miesza się z cyfrą. Wszak uroczo anachroniczne dziś słowo „multimedialny” odgrywało w latach 90. niebagatelną rolę: dlatego też nie ograniczamy się do analogowej twórczości satyryków-plastyków – sięgamy również po telewizję tamtej doby (seriale komediowe, ale i awangardowe eksperymenty spod znaku Totartu), humor prosto z Internetu (koniecznie wielką literą!) czy muzykę JAJCARSKĄ. A o tym, jak wiele się zmieniło w ciągu kilku lat transformacji, dowiodą przykłady satyry odwołującej się do popkultury i reklamy. Co prawda kto mieszka w Polsce, ten się w cyrku nie śmieje, ale w Muzeum Karykatury: wolno, a wręcz należy – zachęcają organizatorzy.
Wystawa potrwa od 22 marca do 18 sierpnia 2024. W ramach wystawy odbędą się spotkania, oprowadzania i warsztaty.