Podróże Globtrotera

 

Panorama szwajcarskiego ośrodka alpejskiego Savognin

SZWAJCARIA: SAVOGNIN – KLEJNOCIK GRYZONII

Dawna górska gryzońska wioska na ważnym handlowym szlaku, to dziś przede wszystkim kameralny ośrodek sportów zimowych. Wyjątkowo szerokie trasy przyciągają narciarzy i snowboardzistów. Savognin to ośrodek logicznie skomunikowany i przewidywalny jak niemiecka autostrada.

Panorama gór w okolicach Saas Fee w zimowej szacie

SZWAJCARIA: SAAS FEE – PERŁA ALP

Do XIV wieku w dolinie Saas była tylko jedna gmina: Saas. Spośród czterech wiosek tej doliny najbardziej znana jest Saas Fee, określana też jako „Perła Alp”. Położoną na 1800 m n.p.m. lodowcową wioskę otacza 13 czterotysięczników. 150 km tras zjazdowych

Portugalia. Miasto Porto, panorama z bulwaru nad rzeka Duoro.

PORTUGALIA: TAM, GDZIE ATLANTYK SPOTYKA EUROPĘ

Portugalia, kraj na najdalszym zachodzie naszego kontynentu, staje się coraz bardziej modnym kierunkiem turystycznym. Także wśród Polaków, którzy coraz liczniej odwiedzają to miejsce, gdzie Atlantyk spotyka Europę. Przyjeżdżamy tu z pielgrzymkami do słynnego sanktuarium maryjnego w Fatimie, ale także aby wypocząć na plażach portugalskiej Riwiery i Algarve.

Wybrzeże Zanzibaru. Widok na ocean, łódź żaglową i ludzi na brzegu.

ZANZIBAR: BŁĘKITNE SAFARI

Słoneczna wyspa Zanzibar, położona pośród turkusowych wód zachodniej części Oceanu Indyjskiego, otoczona jest białymi plażami oraz pięknymi rafami koralowymi, z mnóstwem kolorowych ryb tropikalnych.

Żyrafy

TANZANIA: SAFARI NA ZANZIBARZE

Egzotyczna wyspa Zanzibar położona jest na Oceanie Indyjskim w pobliżu Afryki. Ta należąca do Tanzanii wyspa otoczona białymi plażami ocienionymi palmami kokosowymi jest coraz częściej wakacyjnym wyborem polskich turystów.

Narciarze na stoku w czeskim ośrodku Dolni Morava.

CZECHY: DOLNI MORAVA – NAJWIĘKSZA ATRAKCJA NA ŚWIECIE

Ten ośrodek narciarski w Masywie Śnieżnika, jak na sudeckie warunki, jest średniej wielkości, Warto tu przyjechać nie tylko dla nart, ale i atrakcji, jakiej próżno szukać gdziekolwiek na świecie. Mowa o Sky Bridge 721, z którego Dolna Morawa słynie bardziej niż z tras narciarskich. To najdłuższy na świecie wiszący most, chluba Czech.

Hotel wśród palm, z basenem, tuż nad oceanem na Zanzibarze

ZANZIBAR: OAZA LUKSUSU

Rozrzucone na turkusowych wodach Oceanu Indyjskiego wsypy, otoczone białymi plażami, lśnią jak klejnoty u wybrzeży Tanzanii i Kenii. Największą z nich jest Zanzibar.

Zanzibar, fot. Alicja Micuła

ZANZIBAR: KLEJNOT TANZANII

Rozrzucone na turkusowych wodach Oceanu Indyjskiego wyspy otoczone białymi plażami, lśnią jak klejnoty u wybrzeży Tanzanii i Kenii. Największą z nich jest Zanzibar.

DORTMUND: NIEMIECKIE MUZEUM PIŁKI NOŻNEJ

Od 14 czerwca do 14 lipca 2024 roku w Niemczech odbywać się będą piłkarskie mistrzostwa Europy – Euro 2024. Zapoczątkuje je mecz w Monachium, finałowy zaś odbędzie się w Berlinie. Narodowa drużyna RFN już trzykrotnie była zwycięzcą Euro, będąc pod tym względem, obok Hiszpanii, rekordzistą. Ma również w dorobku czterokrotne zdobycie złotego Pucharu Świata w …

DORTMUND: NIEMIECKIE MUZEUM PIŁKI NOŻNEJ Czytaj więcej »

Kamienne rzeźby ludzi związanych z miastem na zewnętrznych ścianach gotyckiego Starego Ratusza w Kolonii - fot. Cezary Rudziński

NIEMCY: DZIEWIĘĆ WIEKÓW KOLOŃSKIEGO RATUSZA

Jedną z dominant Kolonii, ponad milionowego miasta nad Renem, czwartego pod względem liczby ludności w Republice Federalnej Niemiec po Berlinie, Hamburgu i Monachium, jest kamienna gotycka, zbudowana na planie kwadratu, pięciokondygnacyjna wieża Kőlner Rathaus – ratusza z piwnicą, stojąca w Innenstadt – centrum starego miasta, między Alter Markt – Starym Rynkiem i Rathausplatz, placem Ratuszowym.

Ołtarz z relikwiami Świętych Dziewic w Złotej Komnacie Bazyliki św. Urszuli w Kolonii.

KOLONIA: BAZYLIKA ŚW. URSZULI – LEGENDY, FAKTY, SKARBY

Średniowieczna męczennica, św. Urszula, jest, obok św. Gedeona i Trzech Króli, patronką ponad milionowej Kolonii w Nadrenii Północnej. Patronuje też w tym mieście jednemu z zachowanych do naszych czasów 12 romańskich kościołów. Ale podobnie jak w przypadku wielu innych świętych z pierwszych wieków chrześcijaństwa, wiedza na jej temat jest mniej niż skąpa. Opiera się bowiem …

KOLONIA: BAZYLIKA ŚW. URSZULI – LEGENDY, FAKTY, SKARBY Czytaj więcej »

Scroll to Top