BERLIN: MUZEUM SAMURAJÓW

Zwiedzający przed eksponatami w Muzeum Samurajów w Berlinie
Zwiedzający przed eksponatami w Muzeum Samurajów w Berlinie

Niezwykłe skarby sztuki samurajskiej od VIII do XIX wieku są wystawione w nowym Muzeum Samurajów, w którym znajduje się największa kolekcja artefaktów samurajskich poza Japonią, stworzona przez Petera Janssena. Zainspirowany swoją pasją do sztuk walki i kultury japońskiej nabył on swoją pierwszą katanę ponad trzydzieści lat temu i od tego czasu kolekcjonuje samurajskie artefakty. Dziś jego bogata kolekcja liczy ponad 4000 obiektów.


Pochodzą one z okresu od późnego Kofun do wczesnego okresu Meiji (VI-XIX wiek) i oferują fascynujący wgląd w rozwój japońskiej kultury i rzemiosła. Kolekcja jest wyjątkowa pod względem wielkości i zakresu. Składają się na nią nie tylko broń i zbroje, ale także przedmioty kultury samurajskiej, takie jak tkaniny, obrazy, drzeworyty, naczynia do herbaty i rzeźby buddyjskie.

Do najważniejszych elementów kolekcji należy XVIII-wieczny palankin, XVII-wieczna zbroja klanu Matsuidara oraz naczynia do herbaty z czasów Sen no Rikyū (1522-1591).

Peter Janssen otworzył Muzeum Sztuki Samurajskiej w Villa Clay w 2017 roku, kierując się chęcią podzielenia swoją pasją i fascynacją tymi niezwykłymi przykładami tradycyjnego japońskiego rzemiosła. Dopiero kilka lat później stały rozrost kolekcji wymagał nowej lokalizacji. Znaleziono go przy Auguststraße w berlińskiej dzielnicy Mitte. Nowe muzeum powinno być podróżą odkrywczą. Dlatego jego twórca postanowił wykorzystać najnowsze osiągnięcia technologiczne w dziedzinie prezentacji muzealnej i ekspozycji eksponatów, aby umożliwić zwiedzającym zanurzenie się w świecie samurajów.

Ale kim tak naprawdę byli ci samurajowie? A jak wyglądało ich życie? Do tej pory istniało bardzo niewiele kolekcji sztuki samurajskiej udostępnionych do zwiedzania. Muzeum Samurajów w Berlinie dzięki unikalnej kolekcji Janssena daje zwiedzającym wgląd w życie kulturalne Japonii w minionej epoce i udostępnia te imponujące dzieła sztuki japońskiej szerszej publiczności. W szczególności ma na celu pokazanie zwiedzającym, że przedmioty takie jak zbroje, maski, hełmy i miecze to coś więcej niż tylko ich funkcja. O wiele ważniejsze jest to, że są to wyjątkowe, ponadczasowe dzieła sztuki, wykonane z najwyższą precyzją.

Średniowieczna Japonia została ukształtowana przez straszliwe walki o władzę i przesiąknięte krwią waśnie rodzinne. W tym okresie rozwinęła się tam kultura oparta na wojownikach i broni, niepodobna do żadnej innej na świecie. Początkowo samurajowie byli po prostu żołnierzami zatrudnionymi do obsługi cesarza i klanów szlacheckich. Następnie, dzięki wzrostowi statusu niektórych klanów i ustanowieniu arystokracji wojskowej, samuraje stali się klasą rządzącą. Posiadali najwyższą rangę w społeczeństwie wojskowym, w którym żyli, i byli wpływową siłą w polityce, sztuce i kulturze.

Sercem sztuki i kultury samurajów jest ich sposób życia, zwany Bushido. Tłumaczy się to jako „droga wojownika” i w przednowoczesnej Japonii było źródłem, z którego wywodził się samurajski kodeks honorowy, zasady moralne i cnoty. Znaczna część filozofii Bushido jest zaczerpnięta z nauk sintoizmu, buddyzmu i konfucjanizmu. Cnoty te zostały po raz pierwszy zdenfiniowane w okresie Heian (794-1185), ale nadal się rozwijały, stając właściwie ugruntowanymi w okresie Edo (1615-1868). Odtąd służyły one jako kodeks społeczny i moralny narodu japońskiego.

Każdy bushi (wojownik) myślał i działał zgodnie z „siedmioma cnotami”: prawością, odwagą, życzliwością, uprzejmością, uczciwością, honorem i lojalnością. Cnoty te wpłynęły również na umiejętności bojowe, takie jak walka mieczem, łucznictwo i posługiwanie się włócznią, które były niezbędne dla samurajów, a także na całkowicie pokojowe zajęcia, takie jak ceremonia parzenia herbaty (chado) i kaligrafia (shodo). Cnoty te są żywe do dziś we współczesnej Japonii.

Muzeum Samurajów w Berlinie ma na celu zaoferowanie wglądu w życie kulturalne, które jest tak fascynującą częścią historii Japonii. Oprócz tego muzeum działa jako miejsce spotkań i interakcji z innymi kulturami.

Adres: Muzeum SAMURAI w Berlinie,
Auguststraße 68/ Mitte, 10117 Berlin

Zdjęcia: Samurai Museum

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top