NIEMCY: TURYSTYCZNY BILANS ROKU 2023 I ZAMIERZENIA NA 2024.

Tomasz Pędzik, dyrektor przedstawicielstwa DZT w Warszawie prezentuje bilans roku 2023 i plany na rok 2024
Tomasz Pędzik, dyrektor przedstawicielstwa DZT w Warszawie prezentuje bilans 3023 r. i plany na 2024 r.

Tradycyjne spotkanie prasowe zorganizowane przez warszawskie przedstawicielstwo DZT – Niemieckiej Centrali Turystyki podsumowujące rok miniony oraz zapowiadające najważniejsze wydarzenia turystyczne w Niemczech w bieżącym, prowadził, jak zwykle, dyrektor Tomasz Pędzik. Powiało optymizmem, gdyż zarówno niemiecka turystyka przyjazdowa, jak i światowa osiągnęły, po „covidowym” załamaniu lat 2020-2021, lepsze wyniki, niż przed pandemią.

Przy czym turystyka jest na dobrej drodze do zrównoważonego wzrostu. W Niemczech liczba noclegów turystów zagranicznych wzrosła w roku 2023 o 18,8% w stosunku do poprzedniego, przekraczając rekordowe wyniki z 2019 roku. Według analiz przeprowadzonych przez IPK International World Travel Monitor, Niemcy utrzymały 2. pozycję jako najpopularniejszy cel przyjazdów w Europie z 53,8 mln podróży (+17% do 2022 r.), po Hiszpanii – 70,9 mln, a przed Francją – 41,9 mln.

Imponująca okazała się liczba noclegów, z których skorzystali zagraniczni goście w Niemczech: 80,9 mln. Przy czym statystyka obejmuje tylko obiekty o co najmniej 10 łóżkach. Na pierwszych miejscach znaleźli się goście z Niderlandów, Szwajcarii i USA, zaś z Polski już na 5-tym, z 4,2% udziałem w ich ogólnej liczbie. Polska staje się zresztą rynkiem przyjazdowym coraz ważniejszym dla naszych zachodnich sąsiadów. Turyści z Polski skorzystali łącznie z 4,2 miliona noclegów, o 14,2% więcej niż w roku 2022, po raz pierwszy przekraczając barierę 4 milionów. Największy wzrost, według tabeli przedstawionej przez dyr. T. Pędzika był w sierpniu.

A noclegi stanowią bardzo ważną dziedzinę tamtejszych wpływów z turystyki. Wydatki na ten cel Europejczyków wyniosły w Niemczech w 2023 roku 32,1 mld € ! Pierwsze miejsce pod tym względem zajęli Szwajcarzy: 4,6 mld €, a na drugim z kwotą 2,8 mld €… Polacy! Zamożniejsi od nas Brytyjczycy znaleźli się dopiero na 3 miejscu z kwotą 2,7 mld €. Według statystyki niemieckiej Europejczycy odwiedzający Niemcy w ub. roku wydawali średnio po 690,8 € na osobę podczas jednego wyjazdu i 107,9 € na osobę dziennie. Polacy przyjeżdżali do Niemiec przede wszystkim (52%) na urlopy. Natomiast w odwiedziny do krewnych i znajomych 25%, a w celach biznesowych 23%,
W roku 2024 aż 49,3% ankietowanych Polaków zamierza przyjechać do Niemiec na indywidualne podróże objazdowe, 37,7% na turystykę miejską, 24,3% urlop nad morzem lub jeziorami, 24,1% na wycieczki objazdowe z biurami podróży, 6,4% na pobyty związane ze zdrowiem (SPA, Wellnes), 3,8% w związku z imprezami sportowymi (poza zimowymi) i 2,3,% zimowymi. Niemal 60% pytanych stwierdziło, że przyjazd do Niemiec w tym roku uważa za możliwy. 18,6% na pewno, 40,8% prawdopodobnie.
Ciekawe okazały się również informacje o kampaniach promocyjnych prowadzonych przez DZT oraz planach i zamierzeniach na rok 2024. „Stay Longer” zakończyła się w 2023 r. 6,8 mln noclegów, wobec 6 mln w roku 2019. Przedstawione zostały również informacje o 52 obiektach w Niemczech wpisanych na Listę Dziedzictwa UNESCO, z informacją o podstronie germany.travel na ten temat po polsku. Na ekranie mogliśmy zobaczyć niektóre z nich. Np. Żydowskie dziedzictwo w Erfurcie, czy 20 regionów turystycznych z certyfikatem. A także Niemcy, jako kraj kultury i sztuki na pierwszym miejscu w Europie, i to już od 10 lat.
Program turystyki niemieckiej w 2024 r. koncentruje się na 4 głównych tematach: 250 rocznicy urodzin Caspara Davida Friedricha, Euro 2024 – Mistrzostwach Europy w piłce nożnej w Niemczech, 35 rocznicy upadku Muru Berlińskiego i prezentacji miasta Chemnitz jako Europejskiej Stolicy Kultury 2025. Jeżeli chodzi o Euro 2024, to mecze odbywać się będą na stadionach 10 miast: Berlina, Hamburga, Lipska, Düsseldorfu, Kolonii, Monachium, Gelsenkirchen, Frankfurtu nad Menem, Dortmundu i Stuttgartu. Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć je na ekranie, a także tamtejsze stadiony i przygotowywane strefy kibica oraz programy kulturalne. I dowiedzieć się, co w tych miastach jest szczególnie polecane do zobaczenia i poznania.
Było to więc kolejne, udane i interesujące spotkanie prasowe DZT z poczęstunkiem po jego zakończeniu. I dodatkową atrakcją dla zainteresowanych: koncertem w Filharmonii Narodowej w ramach 28. Wielkanocnego Festiwalu Ludwika Beethovena. Z udziałem Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy oraz pianisty Barrego Douglasa. I znakomitym programem: Wstępem do dramatu muzycznego Tristan i Izolda Richarda Wagnera, I koncertem fortepianowym d-moll op. 15 Johannesa Wagnera i III Symfonią Es-dur „Eroica” op. 55 Ludwiga van Beethovena.
Zdjęcia: DZT

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top