WARSZAWA: DZIEŃ WOLNEJ SZTUKI

Zwiedzająca w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Zwiedzająca w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

W sobotę, 13 kwietnia 2024 roku o godzinie 12:00 odbędzie się kolejna edycja muzealnej akcji społecznej Dzień Wolnej Sztuki. Siedem instytucji z Warszawy zaprasza do zwolnienia tempa zwiedzania i czerpania siły z niespiesznego oglądania sztuki. Dzień Wolnej Sztuki odbywa się raz w roku, jednocześnie we wszystkich biorących w akcji instytucjach i trwa tylko godzinę

Tego dnia muzea na całym świecie zapraszają uczestników wydarzenia do oglądania pięciu dzieł sztuki w obecności osób, których zadaniem będzie zmotywować gości do głębszego zastanowienia się nad oglądanymi dziełami. Nie będą jednak wygłaszać wykładu – ich celem jest sprowokowanie dyskusji wśród uczestników. „Początek. Nadzieja. Wiosna” – to temat przewodni tegorocznej akcji
i przynajmniej jeden z wyróżnionych eksponatów będzie związany właśnie z budząca się do życia naturą, nowym początkiem i rozkwitającą nadzieją.
„Dzień Wolnej Sztuki wraca po pandemicznej przerwie. Chcemy obudzić się z zimowego letargu i zapraszamy do tego naszych widzów, którym proponujemy wiosenne spotkanie ze sztuką” – mówi Marta Skowrońska-Markiewicz z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Wiele osób obawia się, że wchodząc do muzeum lub galerii, nie zdołają zrozumieć wystawionych tam dzieł ze względu na brak odpowiedniej wiedzy lub wykształcenia. Podczas Dnia Wolnej Sztuki pragniemy wykazać, że to przekonanie jest nieuzasadnione. Poprzez skupienie się bardziej na poszczególnych eksponatach możemy sami odkryć ich znaczenie, dać się zainspirować i w rezultacie odnaleźć przyjemność w zwiedzaniu muzeów.
Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że brak nam czasu na refleksję, bo w pośpiechu przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy.

Podczas Dnia Wolnej Sztuki chcemy pokazać, że można inaczej – powoli i z refleksją zakochać się w sztuce.
Akcja odbywa się od 2011 roku. Z okazji Dnia Wolnej Sztuki wiele instytucji przygotuje specjalne atrakcje, pokaże wyjątkowe obiekty lub zaprosi specjalnych gości. W tegorocznym Dniu Wolnej Sztuki biorą udział: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Farmacji, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, Żydowski Instytut Historyczny, Muzeum Łazienki Królewskie i Muzeum Narodowe w Warszawie i Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki.

Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się na wystawie Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko . Wybrzeże Kościuszkowskie 22. Więcej o wystawie: prymaczenko.artmuseum.pl
Fot. Marta Ejsmont / Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top