WŁOCHY: WAKACJE W EMILII ROMANII

Bolonia, pomnik Neptuna
Bolonia, pomnik Neptuna

Emilia Romania to jeden z najciekawszych regionów Włoch coraz częściej doceniany przez polskich turystów odwiedzających sławne historyczne miasta, takie jak stolica regionu Bolonia, książęca Ferrara, Modena, Parma, Piacenza, antyczna Ravenna, Reggio Emilia, czy nadmorski kurort Rimini.


Region Emilia Romania (Emilia Romagna) rozciąga się od wybrzeży Morza Adriatyckiego aż do granic Ligurii i Piemontu, pomiędzy alpejską Lombardią, a śródziemnomorską Toskanią. Stąd też występują tu zarówno gorące lata, jak i chłodne zimy. Od południa wznoszą się góry Apeniny, a znaczna część prowincji to żyzna dolina Padu, stąd Emilia Romania jest europejskim regionem z najwyższą liczbą (44) produktów o chronionej nazwie pochodzenia. Z tego trzy najpopularniejsze to: szynka Prosciutto di Parma, ser Parmigiano Reggiano i ocet balsamiczny Aceto Balsamico Tradizionale.
Region Emilia Romania jest włoskim zagłębiem samochodowym. Na równinach wokół Modeny i Bolonii powstały legendarne marki motoryzacyjne takie jak Ferrari, Maserati, Lamborghini czy Ducati. Są tu też znane tory wyścigowe Enzo e Dino Ferrari i Imola. Każdego roku w maju w Emilii Romanii odbywa się święto miłośników motoryzacji Motor Valley Fest (w tym roku odbędzie się 2-5 maja).
Emilia Romania to kraina znana także ze swoich uzdrowisk termalnych oraz malowniczych szlaków trekkingowych i rowerowych.

W ambasadzie włoskiej w Warszawie odbyła się promocja Regionu Emilia Romania. Przybyłych na spotkanie gości powitał JE Ambasador Pan Luca Franchetti Pardo. Moderatorem spotkania był Stefano Zedde, a o walorach turystycznych regionu mówili Piero Cannas – Prezes Włoskiej Izby Przemysłowo-Handlowej i Asessor Andrea Corsini, członek Rady ds. Turystyki regionu Emilia Romania. Opowiedział o bogatej letniej ofercie wakacyjnej na Wybrzeżu Adriatyku, kampanii promocyjnej dla rodzin, nowej infrastrukturze nabrzeży oraz o najważniejszych wydarzeniach i atrakcjach tegorocznego sezonu. David Cassani, były świetny kolarz zawodowy, przewodniczący Rady Turystycznej Regionu Emilia Romania mówił o wyścigu Tour de France, który po raz pierwszy odbędzie się we Włoszech! O Emilii Romanii mówiła także Agata Lang, kolarka szosowa, gość specjalny spotkania. Na koniec Cristina Catese – Prezes Włoskiej Federacii Kucharzy w Polsce, opowiedziała o kuchni włoskiej regionu Emilia Romania i zaprosiła do stołu z regionalnymi przysmakami: lazanią, pierożkami tortellini, szynką parmeńską i parmezanem.
Z roku na rok coraz więcej Polskich turystów odwiedza Emilię Romanię jako doskonały kierunek na letnie wakacje i krótsze wypady. Sezon 2024 zapowiada się szczególnie atrakcyjnie. Z Polski łatwo można dostać się tam samolotami z Warszawy, Wrocławia, Katowic i Krakowa lub samochodem. Co roku region odwiedza ponad 14 milionów turystów, z czego 26,5 % stanowią goście zagraniczni.
– Polski rynek jest bardzo obiecujący dla naszej turystyki, co potwierdzają również dane za 2023 r., które wskazują na wzrost noclegów z Polski o ponad 30% w porównaniu z rokiem poprzednim. Polacy najczęściej odwiedzają nas w okresie od maja do września, a ich ulubionymi miejscem jest Wybrzeże Adriatyckie oraz Bolonia – powiedział Andrea Corsini, Członek Rady ds. Turystyki regionu Emilia Romania.

Nadmorskie promenady i plaże z certyfikatem zielonej i błękitnej flagi

Wybrzeże Adriatyku w Emilii Romanii to 110 km szerokich, piaszczystych plaż z czystą wodą. Wiele z nich dostosowanych jest do zróżnicowanych wymagań turystów, a 9 plaż zostało uhonorowanych prestiżowym wyróżnieniem – błękitną flagą. W Rimini znajdują się hotele 5* i w 4* oraz nowy transfer z lotniska prosto na plażę w Riccione o nazwie „Metro mare”. Powstały tam również nowoczesne wersje kempingów, czyli glampingi takie jak Villagio del Sole w Riccione i Rimini.

Atrakcje przez cały rok

Niezależnie od pory roku, na odwiedzających Emilię Romanię na dłuższy pobyt lub krótszy wypad oprócz uroków Wybrzeża Adriatyku, czekają też malownicze miasta i miasteczka, parki naturalne, parki rozrywki oraz cały wachlarz możliwości uprawnia różnych sportów zarówno wodnych jak i lądowych oraz kalendarz wypełniony większymi i mniejszymi wydarzeniami tematycznymi związanymi z tym, z czego słynie ten bogaty region: motoryzacją, sportem, kulturą, sztuką, historią, muzyką i doskonałym jedzeniem oraz winem.

Najważniejszym w tym sezonie wydarzeniem sportowym będzie 111.
edycja kolarskiego wyścigu Tour de France. We Włoszech rozegrane zostaną 3 etapy wyścigu:
• 29 czerwca z Florencji do Rimini, 206 km
• 30 czerwca z Cesenatico do Bolonii, 200 km
• 1 lipca z Piacenzy do Turynu, 225 km.
Na terenie Emilii-Romanii wyścig zawita do 38 miejscowości. Tak prestiżowa impreza generuje ogromny zasięg medialny, angażując ponad 200 stacji telewizyjnych z całego świata oraz 1,8 mln widzów na trasie między Toskanią, Emilią Romanią i Piemontem. 1 i 2 czerwca przed wyścigiem odbędą się uroczystości zwane ,,Fete de Tour” na placach miast biorących udział w Tour de France. Informacje na temat TdF w Emilii Romanii znajdziemy na stronie internetowej https://visiter.it/RLIYa

Każdego roku Emilię Romanię odwiedza ponad 14 milionów turystów korzystających średnio ponad 46 mln noclegów. Region jest na drugim miejscu we Włoszech pod względem liczby obiektów hotelowych, znajduje się ich tam 4080 z łączną liczbą łóżek – 1 160 723. Daje to na największą we Włoszech liczbę miejsc noclegowych – ok. 290 tys. w hotelach i 835 tys. w innych obiektach.

W regionie jest dziesięć historycznych miast, pełnych zabytków: Piacenza, Parma, Reggio Emilia, Modena, Bolonia, Faenza, Ferrara, Forli-Cesena, Rawenna i Rimini. Trzy z nich (Rawenna, Modena i Ferrara) zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dodatkowo Bolonia ma status Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki, a Parma – w dziedzinie gastronomii.
Znajduje się tam 25 klubów golfowych, dwa parki narodowe,17 rezerwatów przyrody i 11 parków przygody dla miłośników gier terenowych, kolarstwa i obserwowania ptaków.

W regionie jest też 15 ośrodków narciarskich z trasami o łącznej długości 250 km.
Z regionu Emilia-Romania pochodzi również wielu znanych malarzy (Correggio, Guercino, Reni, Morandi), reżyserów (Fellini, Bertolucci, Antonioni), śpiewaków operowych (Luciano Pavarotti), kompozytorów operowych (Giuseppe Verdi), dyrygentów (Arturo Toscanini), pisarzy (Umberto Eco), kierowców wyścigowych i przedsiębiorców (Enzo Ferrari), naukowców (Guglielmo Marconi), projektantów mody (Giorgio Armani) czy sportowców (Alberto Tomba).

Więcej informacji o regionie Emilia Romania można znaleźć na stronach: www.emiliaromagnaturismo.it/en
https://www.visitromagna.it/en
www.visitviaemilia.it

Zdjęcia: Grzegorz Micuła i materiały prasowe

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top