Już tylko dla zobaczenia słynnej katedry Santa Maria Nascente w Mediolanie, jednej z najpiękniejszych gotyckich świątyń na świecie, warto do niego przyjechać. A przecież w tym drugim pod względem liczby mieszkańców mieście Włoch jest również, w kościele Santa Maria delle Grazie, jedno z najwspanialszych dzieł Leonarda da Vinci, „Ostatnia wieczerza”. Bazylika San Lorenzo Maggiore z IV-V wieku. Jedna z najsłynniejszych oper świata: La Scala. I wiele innych zabytków, budowli i miejsc, które trzeba tam poznać. A w całej Lombardii, której głównym miastem jest Mediolan, są ich setki. Trochę na „chybił – trafił” można wymienić mniej szerzej znane, 120 – tysięczne miasto Monza, współcześnie już przedmieście odległego o 15 km Mediolanu. Z przepiękną gotycką katedrą San Giovanni Battista i oszołamiającymi renesansowymi freskami w kaplicy Teodoliny. A to nie jedyne, co warto tam zobaczyć. Podobnie w Bergamo, współcześnie dwupoziomowym mieście ze średniowieczną Starówką w jego górnej i nowoczesną częścią w dolnej.
W Bresci, ze starożytnymi zabytkami rzymskimi, ale również gotyckimi i renesansowymi. W Cremonie, stolicy lutników i jej skarbem: przepiękną romańską katedrą Santa Maria Assunta. Czy Mantui, światowej kolebce opery. To tam, na dworze Gonzagów, 24 lutego 1607 roku miała miejsce premiera „Orfeusza” Claudio Monteverdiego, który tam żył i tworzył, m.in. ten nowy wówczas gatunek muzyki. A z innych atrakcji Lombardii nie sposób pominąć gór oraz, najsłynniejszego i uważanego za najpiękniejsze wśród tamtejszych jezior, Como. Przykłady można mnożyć. Do zobaczenia tego, co trzeba, a przynajmniej warto odwiedzić i zobaczyć, zachęca nowy przewodnik Bezdroży, którego ta seria wydawnicza ma nadtytuł „Podróże to styl życia”.
Zgodnie z koncepcją i schematem serii #travel&style otwiera go trzyczęściowa, składana informacja „Poznaj i doświadcz” w której autorzy tak zachęcają do podroży w tamten region Italii: „Lombardia to kraina gór i jezior, wspaniałych zabytków oraz znakomitej kuchni. Region kontrastów, w którym wszystko do siebie pasuje. Obok wyznaczającego trendy, metropolitalnego Mediolanu, ulokowały się mniejsze, lecz nie mniej ciekawe miasteczka. Współczesna architektura intrygująco współgra tu z zabytkami przeszłości…”. I proponują dalej 9 najważniejszych, ich zdaniem, tamtejszych atrakcji. M.in. odkrycia przyrodnicze, kuchnię, aktywny wypoczynek, wielką sztukę, atrakcje rodzinne.
Część ściśle przewodnikową poprzedza też „Niezbędnik” z podstawowymi informacjami oraz „Lombardia w pigułce” z dalszymi, głownie statystycznymi. Natomiast informacje praktyczne z „Informatorem A-Z” i „Na miejscu” oraz Atlas Mediolanu zamykają przewodnik. Wzbogaca go też ponad 200 kolorowych zdjęć, mapka Lombardii na wewnętrznych stronach rozkładanej przedniej okładki oraz 17 planów miast i miejscowości w tekście. Przewodnik podzielony jest na 4 główne części: „Oto Lombardia” z prezentacją tamtejszych krajobrazów, przyrody, dziejów, ludzi, kultury i kuchni oraz kalendarzem stałych wydarzeń kulturalnych. ”Mediolan”: krótka informacja o przeszłości i współczesności, a następnie przewodnik po głównych miejscach i obiektach z wieloma dodatkowymi informacjami. Podobnie „Miasta Lombardii” – uwzględniono 9 najważniejszych i najciekawszych dla turystów. Ostatni rozdział prezentuje „Jeziora przedalpejskie” – 6 największych.
Informacje w przewodniku są zwięzłe, „w pigułce”, ale zawierają mnóstwo ważnych i przydatnych faktów. Tak np. z opisu katedry mediolańskiej czytelnik dowiaduje się, że to arcydzieło gotyku budowano 500 lat, chociaż konsekrowano ją już w roku 1418. Wnętrze o powierzchni 11,3 tys. m² może pomieścić do 40 tys. (!) osób i jakie ma rozmiary. Zwiedza je po 9 mln ludzi rocznie. Wśród wielu innych szczegółów można przeczytać, że wśród elementów dekoracyjnych jest m.in. 135 pinakli (pionowych wieżyczek zakończonych iglicą), 96 gargulców (rzeźbionych kamiennych żygaczy) i blisko 3,5 tys. figur o wysokości 3-4 m przedstawiających świętych. Łącznie ważą one ponad 325 tys. ton! A na 55 witrażach w katedrze przedstawiono łącznie 3,6 tys. postaci. Podobnych informacji jest więcej, także w przypadku mniej sławnych zabytków i obiektów. W przewodniku znajdują się całostronicowe, ilustrowane informacje tematyczne, a także krótsze ciekawostki włamane w tekst w ramkach na kolorowym tle. Jest to więc bardzo dobry przewodnik, który oczywiście polecam.
MEDIOLAN I LOMBARDIA. Przewodnik Bezdroży z serii #travel&style – Podróże to styl życia. Autorzy: Beata i Paweł Pomykalscy. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2024, str. 361, cena 69,90 zł. ISBN 978-283-6443-1