AKCJA CZYSTA ODRA 2024

Plakat Akcji Czysta Odra 2024
Plakat Akcji Czysta Odra 2024

Zbliża się kolejna, trzecia już edycja Akcji Czysta Odra, czyli największej akcji ekologicznej w Polsce, obejmującej swoim działaniem cały odcinek rzeki od czeskich Moraw, aż po Bałtyk. W tym roku odbędzie się od 26 kwietnia do 5 maja. Jej regionalnym koordynatorem, od Słubic do Świnoujścia, jest Stowarzyszenie Wywrotka ze Szczecina.


Zapoczątkowana w 2022 r. przez wrocławskiego ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego akcja każdego roku kończy się ogromnym sukcesem, angażując kilkanaście tysięcy wolontariuszy biorących udział w ponad 100 wydarzeniach, w trakcie których rzeka i jej dopływy oczyszczane są z dziesiątek ton odpadów. Jak pokazały wcześniejsze edycje, lokalni społecznicy za każdym razem pokazują, że potrafią się zaangażować i zorganizować ciekawe i łączące przyjemne z pożytecznym działania. Do tej pory Odra sprzątana była na kajakach, deskach SUP, łodziach, żaglówkach, jachtach, pontonach, za pomocą magnesu neodymowego lub po prostu z brzegu.
Film z Akcji Czysta Odra: https://youtu.be/5kydkhK7OM4
Jednym z głównych działań trzeciej edycji akcji jest zarybianie rzeki gatunkami ryb, których populacja zmniejszyła się w wyniku katastrofy ekologicznej na Odrze, przed dwoma laty. Ponad 15. tys. wolontariuszy wzięło udział w inicjatywie, którą organizatorzy Czystej Odry nazywają „odrodzeniem”.
– Chcieliśmy symbolicznie odrodzić życie w Odrze, wyhodować i wpuścić milion ryb do rzeki – mówi Dominik Dobrowolski, organizator akcji.
Wolontariusze już 16 kwietnia wypuścili 800 młodych szczupaków, które trafiły do starorzeczy i kanałów Międzyodrza. To jednak nie koniec. Za zebrane 100 tys. zł kupili i wyhodowali kolejne 1,5 mln rybek, które zostaną wypuszczone w całym dorzeczu Odry. Nie trafią jednak bezpośrednio do rzeki, ale do mniejszych akwenów, aby tam urosnąć, nauczyć się polować, chronić przed drapieżnikami.
– Do Odry będą mogły wpłynąć, gdy dorosną – dodaje Dobrowolski. – Wśród ryb są zarówno drapieżne, jak i roślinożerne. Wspólnie z ichtiologami z Polskiego Związku Wędkarskiego w Szczecinie i PZW w Zielonej Górze opracowaliśmy cały plan zarybiania.
Drugim etapem Akcji Czysta Odra jest wyławianie śmieci, które znajdują się zarówno w rzece, jak i wokół niej. Ilość odpadów, jaka do niej trafia, jest zatrważająca.
– Każdego roku jako konsumenci przynosimy ze sklepów 5 milionów ton różnego rodzaju opakowań, które w Polsce są poddawane jakiejś formie selektywnej zbiórki i recyklingu – tłumaczy D. Dobrowolski. – Pozostałe trafiają na wysypiska, a z nich bardzo duża część prędzej czy później trafia do wody, z wodą do Odry, z Odry do Zalewu Szczecińskiego czy Bałtyku.
To przede wszystkim torby jednorazowe, butelki szklane i plastikowe, niedopałki papierosów, sieci rybackie, aluminium i wiele innych materiałów, które zagrażają równowadze ekosystemu, a często także człowiekowi.

Wydarzenia w Szczecinie i okolicach

W tegorocznej edycji Stowarzyszenie Wywrotka zaprasza na wydarzenia nie tylko w Szczecinie, ale również w sąsiadujących miejscowościach. Akcja potrwa od 26 kwietnia do 5 maja, ale poprzedziło je sprzątanie brzegów Dziewoklicza (20 bm.). W piątek (25 bm.) do akcji włączy się Woliński Park Narodowy. Patrole będą sprzątały deltę Świny.
Natomiast 26 kwietnia rusza właściwy program i to dużym przedsięwzięciem. Będzie nim sprzątanie szczecińskiej wyspy Dębina, rozciągającej się od Golęcina do Skolwina. To bardzo zanieczyszczone miejsce, które wymaga pilnej interwencji. Tego samego dnia Jachtklub Politechniki Morskiej w Szczecinie zacznie sprzątanie Małego Dąbia na kajakach. Dzień później
(27 bm.) odbędzie się sprzątanie wału przeciwpowodziowego wzdłuż Gunicy (Police-Jasienica) czy nabrzeża Odry na osiedlu Golęcino-Gocław. Ciekawe wydarzenie szykuje się 28 kwietnia w Gryfinie, gdzie właściciele psów mogą wziąć udział w sprzątaniu razem ze swoimi pupilami.

Warunkiem uczestnictwa jest akceptacja psa przez pozostałe zwierzęta.
Wolontariusze 4 maja użyją magnesów neodymowych do wyławiania odpadów z rzeki na szczecińskich bulwarach (przy Nabrzeżu Celnym). Tę samą metodę zastosują dzień później na Wyspie Jaskółczej. Wyłowiony złom zostanie sprzedany w skupie, a uzyskane w ten sposób pieniądze przekazane na Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami.
Akcja Czysta Odra została objęta Patronatem Honorowym ministra klimatu i środowiska. Lista wydarzeń będzie na bieżąco aktualizowana na stronie: http://stowarzyszeniewywrotka.pl/akcja-czysta-odra-2024-lista-wydarzen.

Film z Akcji Czysta Odra: https://youtu.be/5kydkhK7OM4

Fot. Wywrotka

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top