MAZOWSZE: TURYSTYCZNE ATRAKCJE

Prezydium konferencji - prezentacji atrakcji województwa mazowieckiego
Prezydium konferencji – prezentacji atrakcji województwa mazowieckiego

Województwo Mazowieckie z powierzchnią 35 558 km² jest największe w Polsce. Mamy tu piękne krajobrazy, ciekawe zabytki przeszłości – świątynie, pałace i zamki, rezerwaty przyrody oraz położony tuż obok stołecznej Warszawy Kampinoski Park Narodowy. Jest też szereg parków rozrywki z SUNTAGO największym zadaszonym tropikalnym akwaparkiem w Europie.To wspaniałe dziedzictwo kulturowe, historyczne i przyrodnicze oraz czekające na turystów rozrywki – sprawiają, że jest to jeden z najbardziej fascynujących regionów w Polsce.

Rok 2023 był dla mazowieckiej turystyki bardzo udany. Na konferencji prasowej zorganizowanej w Muzeum Etnograficznym Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna ogłosiła wyniki swoich badań, które to potwierdzają.

Plac Zamkowy / Castle Square

Prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Izabela Stelmańska, powiedziała, że
– Rekordowa frekwencja turystyczna w 2023 roku sprawiła, że był to wyjątkowo korzystny okres dla Mazowsza. Badania MROT wykazały, że wzrosła zarówno liczba odwiedzających, jak i zainteresowanie naszym regionem. Jesteśmy dumni z tych wyników, ponieważ przekładają się one nie tylko na rozwój turystyki, ale przede wszystkim na lepsze wyniki lokalnej gospodarki, większą liczbę miejsc pracy i podniesienie jakości życia mieszkańców. Turystyka to ważny sektor gospodarczy, stanowiący aż 6% naszego PKB i silny motor napędowy rozwoju społeczno-ekonomicznego, który sprawia, że Mazowsze staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do życia, pracy i wypoczynku.
W porównaniu do danych z 2022 roku, rok ubiegły przyniósł wyraźny wzrost (o 6,3%) liczby turystów odwiedzających Mazowsze. Zanotowaliśmy łącznie 6 264 932 turystów korzystających z noclegów na terenie województwa (więcej o 371 194 osób. Wszystkich turystów odwiedzających Mazowsze było oczywiście znacznie więcej. Więcej było także o 11,71% turystów zagranicznych – łącznie 1 633 101 osób, co pokazuje że rośnie międzynarodowy prestiż i atrakcyjność Mazowsza jako destynacji turystycznej na arenie globalnej.

Znacznie więcej podróżnych skorzystało także z mazowieckich lotnisk, w 2023 roku , które obsłużyły łącznie 22 miliony pasażerów. Bardzo duży wzrost liczby obsłużonych pasażerów zanotowało lotnisko Chopina bo aż 0 (28,35%) a lotnisko w Modlinie (8,78%). Dynamiczny rozwój ruchu lotniczego na Mazowszu potwierdza rosnącą popularność regionu jako ważnego węzła komunikacyjnego.

Najpopularniejsze atrakcje województwa mazowieckiego

Zarówno mieszkańcy, jak i turyści z kraju i zagranicy coraz chętniej odkrywają uroki Mazowsza. Od zabytków historycznych po malownicze krajobrazy, od pulsu życia miasta po spokój wiejskich terenów – województwo mazowieckie oferuje niezliczone możliwości spędzania czasu aktywnie i kulturalnie. To doskonałe wyniki, które podkreślają atrakcyjność województwa mazowieckiego jako destynacji.

Ciekawe było też porównanie ilości osób odwiedzających główne atrakcje Mazowsza. Najwięcej turystów odwiedziło:

Na kolejnych miejscach znalazły się:
11. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (465 tys.)
12. Farma Iluzji – Edukacyjny Park Rozrywki
13. Muzeum Romantyzmu w Opinogórze (122 tys.)
14. Julinek Park
15. Państwowe Muzeum Etnograficzne (108 tys.)

Nieco inaczej przedstawia się kolejność odwiedzanych atrakcji z wyłączeniem Warszawy.

Najpopularniejsze źródła informacji o Mazowszu to prowadzone przez Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną portale informacyjne oraz media społecznościowe. Portal „Moda na Mazowsze” notuje 300 tys. odwiedzin, a w media społecznościowe dotarły do 6,5 mln osób zasięgu na Facebooku przy 149 tys. obserwujących i zasięg 603 tys. na Instagramie przy 37,8 tys. obserwujących. Ekwiwalent marketingowy portalu który w 2023 roku wyniósł 1,2 mln zł.
Łączny ekwiwalent marketingowy Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w 2023 r. wyniósł 14,8 mln zł.

Home


https://www.facebook.com/ModaNaMazowsze/
https://www.facebook.com/dziejesienamazowszu
https://www.facebook.com/Mazowiecka.Regionalna.Organizacja.Turystyczna
https://www.instagram.com/moda_na_mazowsze/
https://www.youtube.com/@modanamazowsze578

Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna, która działa od 18 lat i zrzesza 140 członków zajmuje się także promocją turystyki na terenie Mazowsza. Jednym z największych ostatnich sukcesów jest przewodnik Industrialne Mazowsze, który został uhonorowany m.in.: Przewodnik „Industrialne Mazowsze” będący nie tylko źródłem wiedzy o bogactwach województwa mazowieckiego, ale także zaproszenie do odkrywania Mazowsza w sposób nowatorski i nieszablonowy. To przewodnik, który ukazuje Mazowsze z zupełnie innej perspektywy, prowadząc czytelnika śladami największych osiągnięć przemysłowych regionu. Jesteśmy niezmiernie dumni z tego, że nasza praca została doceniona przez społeczność oraz instytucje turystyczne, zdobywając wiele prestiżowych nagród. To dla nas motywacja do dalszego tworzenia inspirujących projektów promujących nasz piękny region – podsumowała spotkanie Dorota Zbińkowska, Dyrektor Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Zdjęcia: autora i archiwum MROT

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top