ŁOTWA ZAPREZENTOWAŁA SIĘ W WARSZAWIE

Czołówka prezentacji atrakcji turystycznych regionu Łatgalia na Łotwie.
Czołówka prezentacji atrakcji turystycznych regionu Łatgalia na Łotwie.

Niespełna 1,9 milionowa Łotwa, położona pośrodku wschodnich państw nadbałtyckich, nie należy na razie do zbyt tłumnie odwiedzanych przez polskich turystów. Ze szkodą dla nich, gdyż posiada liczne związki historyczne z Polską, jako, częściowo, dawne Inflanty oraz kraj z wieloma zabytkami, ciekawymi obiektami oraz innymi atrakcjami turystycznymi. Pisałem w przeszłości o niektórych z nich i te, bogato ilustrowane relacje, są nadal do przeczytania na naszych łamach. Ale pełniejszy przegląd tego, dla zobaczenia i poznania czego warto pojechać na Łotwę, dała prezentacja jej walorów dla przedstawicieli polskiej branży  turystycznej i prasy zorganizowana przez jej narodową organizację turystyczną Latvija Travel w ambasadzie w Warszawie.


Otworzył ją, mówiąc o kraju, który u nas prezentuje, J.E. Ambasador, Pan Juris Poikāns, przy czym po polsku. Wyraził zadowolenie ze znacznego zainteresowania tym spotkaniem, dziękując za udział w nim polskim uczestnikom. Wspomniał jak tam dojechać bądź dolecieć, o głównych atrakcjach turystycznych Łotwy, przypomniał również o naszej wspólnej historii w czasach, gdy Inflanty były lennem Polski, a ich fragment nawet częścią składową I Rzeczypospolitej. A także o pamiątkach po nich, w tym polskich cmentarzach, Nie posiadamy – zażartował – takich gór jak Polska, ale mamy morze, uzdrowiska, smaczną kuchnię oraz wiele innych atrakcji, dla poznania których warto do nas przyjechać i poznawać je.
Przybliżyli je w multimedialnych prezentacjach przedstawiciele turystyczni stołecznej Rygi, bałtyckiego kurortu Jurmala oraz regionów, dawnych historycznych części, z których składa się współczesna Łotwa. Przywieźli też sporo publikacji na ich temat: mapek oraz folderów i broszur zarówno w języki angielskim, jak i częściowo polskim. Wydawanie tych drugich świadczy, że jesteśmy tam mile widzianymi gośćmi, którym gospodarze starają się pomóc w poznawaniu atrakcji ich kraju.
O tym, dlaczego warto przyjechać do Rygi i jakie atrakcje zapewnia ona zagranicznym turystom, mówił reprezentant stołecznej turystyki Aigars Smiltāns. Jak tam dotrzeć, co szczególnie warto zobaczyć z zabytków historycznych i architektury, poznać tamtejszą kulturę, zwłaszcza znakomity balet, który nie wymaga tłumaczenia, podobnie jak imprezy muzyczne. Dodał o regionalnej kuchni i restauracjach, uwzględnionych m.in. w słynnym przewodniku z gwiazdkami Michelina. A także o ryskim handlu, z czterema wielkimi halami targowymi, tak zlokalizowanymi i wyspecjalizowanymi, aby zapachy niektórych artykułów, zwłaszcza ryb, mleczarskich czy mięsnych nie przenikały się.
Byłem w nich, rzeczywiście robią wrażenie. Hale wielkości warszawskiej Mirowskiej przedłużonej o jej drugą część każda, stoją równolegle obok siebie. Innym powodem, dla którego warto przyjechać do łotewskiej stolicy są położone w jej pobliżu słynny bałtycki kurort Jurmala i park narodowy. Pomija je, gdyż ogranicza się tylko do atrakcji miasta, broszurka „Co warto zobaczyć w Rydze” wydana w języku polskim. Zawiera plan miasta z zaznaczonymi na nim 23 szczególnie polecanymi zabytkami, obiektami i miejscami. Oczywiście zamek, z murów którego roztacza się wspaniały widok na miasto i Bałtyk.
Katedrę, ale również sobór prawosławny i inne historyczne świątynie. Bo Łotwa, co podkreślił p. ambasador, jest krajem trzech religii: katolickiej, protestanckiej i prawosławnej. Gotyckie, średniowieczne i z późniejszych epok zabytki architektury. A chyba niewiele osób u nas wie, że w Rydze jest jeden z najwspanialszych w Europie zespołów budynków, nie tylko mieszkalnych, w stylu i z okresu secesji. Byłem w Rydze w ciągu już kilkudziesięciu lat kilkakrotnie i zapewniam, że naprawdę warto do niej pojechać i poznać tamtejsze atrakcje. Zachęcam do wcześniejszego zapoznania się z moimi relacjami z nich opublikowanymi w przeszłości na łamach www.globtroter.info, bo większość z nich jest nadal aktualna.

Nadbałtyckie uzdrowisko Jurmala przedstawiła w imieniu Visit Jurmala Aleksandra Strāmkale. Podkreśliła, że leży ono zaledwie 20 minut jazdy od Rygi i jest świetnie skomunikowane, gdyż do stołecznego lotniska jest stamtąd zaledwie 15 km. Jurmala to nie tylko popularne kąpielisko, ale także miejsce spotkań i konferencji MICE. Do dyspozycji ich organizatorów jest 59 sal konferencyjnych, dla wszystkich 40 hoteli i tyleż restauracji, pole golfowe, liczne obiekty SPA i wellness, miejsca do uprawiania turystyki aktywnej i sportów, także morskich. Ponadto Aquapark oraz park uzdrowiskowy Komeri. Również Jurmala wydała mapkę w języku polskim z zaznaczonymi na niej oraz opisanymi na odwrocie 49 budowlami, obiektami i innymi miejscami wartymi poznania. M.in. kościołami, zabytkowymi budynkami, źródłami wód mineralnych, ścieżkami przyrodniczymi, wydmami, skansenem itp.
Region Kurzeme, czyli Kurlandię, położony na półwyspie w zachodniej części kraju, przedstawiła w imieniu tamtejszej organizacji turystycznej Ieva Skābarde. Szczególnie atrakcyjna, podkreśliła, jest nasza przyroda oraz kultura z muzeami, koncertami i folklorem. Uznaniem cieszy się kurlandzka kuchnia i wina – tak są tam też winnice i wyrabia się dobre wina ! No i baza wypoczynkowo – rekreacyjna ze SPA i wellness. Na mapce regionu w języku angielskim zaznaczono, a na odwrocie opisano 72 polecane do poznania budowle, obiekty i miejsca. Zarówno zabytki architektury, jak i twierdzę – muzeum czy zamek zakonu rycerzy mieczowych oraz inne muzea, parki i ogrody, plaże „pod błękitnymi flagami”, dawne pracownie rzemieślników itp.

Również Łatgalia (Latgale), położony na wschodzie Łotwy jeden z czterech jej historycznych regionów, dorobił się bezpłatnej mapki w języku polskim wydanej przez Łatgalskie Towarzystwo Turystyczne „Ezereme”. Zaprezentowała je Jelena Kijaško zaczynając od przedstawienia na ekranie bogato ilustrowanej prezentacji multimedialnej w języku polskim „Dawna Polska w Latgalii”. Z mnóstwem szczegółów raczej mało znanych uczestnikom tego spotkania. Obiecała mi jej przesłanie. Jak ją otrzymam, to oczywiście opublikuję, przynajmniej w skrócie. Na wspomnianej mapce, ze zdjęciami i pisami na jej odwrocie, uwzględniono 87 tamtejszych atrakcji. Jest wśród nich kilka jezior, sporo parków i innych cennych zabytków przyrodniczych.
Oczywiście również zabytków architektury i sztuki wojennej. M.in. Twierdzy Dyneburg (Davgaupils) w której znajduje się kolekcja techniki wojskowej, a po polskim Powstaniu Styczniowym 1863 r. więziono w niej jego wybitnych uczestników, m.in. hrabiego Leona Platera, któremu poświęcono specjalną tablicę. Wśród wielu muzeów są również dosyć niezwykłe. Np. Fabryka Śrutu – najstarsza wytwórnia amunicji w Europie, czy Warsztat pędzenia bimbru „Latgolys šmakovkys”. Oczywiście również muzea krajoznawcze, regionalne, sztuki, wojny, religijne czy liczne świątynie kilku wyznań. Jest więc i tam po co jechać i co oglądać.

Ostatni z regionów – Zemgale (Semigalię) przedstawiła w imieniu tamtejszej organizacji turystycznej Inese Turkupole-Zilpure. Jest to region położony na południu Łotwy, na prawym brzegu Dźwiny i pograniczu w Litwą. Z licznymi zamkami i pałacami, z których za najcenniejszy uważany jest barokowo – rokokowy Rundāle. Również o nim pisałem, można to nadal przeczytać. Ale lista zabytkowych zamków, pałaców i innych budowli historycznych w Semigalii jest o wiele większa. Szczególnie polecane są m.in. w Jelglavie, Kumene, Bauskas, Vecauca, Kruspils, Brukna i kilka innych.

Blisko stu stronicowa, bogato ilustrowana broszura poświęcona temu regionowi Łotwy zachęca do poznania 78 parków i terenów zielonych, 83 aktywnej turystyki, m.in. tras rowerowych i sportów, kilka najsłynniejszych restauracji i pubów, 73 obiektów historycznych różnego rodzaju, a także ponad sto miejsc sportów i relaksu w zimie, w tym saun, SPA i wellness. Ponadto liczne trasy turystyczne z ich krótkimi opisami. Jest więc w czym wybierać. Łotwa może być więc świetnym celem turystycznych i wypoczynkowych wyjazdów zarówno weekendowych, jak i dłuższych z możliwością poznawania licznych zabytków, obiektów i miejsc.

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top