WARSZAWA: ETHIOPIAN AIRLINES NA OKĘCIU

Samolot Ethiopian Airlines na lotnisku w Lalibeli
Kanadyjski Bombardier w barwach Ethiopian Airlines na lotnisku w Lalibeli – fot. Marek Trojanowski

Coraz bardziej prawdopodobne staje się pojawienie się na warszawskim Lotnisku Chopina nowego przewoźnika – Ethiopian Airlines. Narodowe linie lotnicze Etiopii otrzymały tzw. sloty, pozwalające na wykonywanie regularnych, bezpośrednich lotów na trasie Addis Abeba – Warszawa w nadchodzącym sezonie letnim..

Od pewnego czasu etiopski przewoźnik lotniczy wyraża zainteresowanie uruchomieniem lotów łączących stolicę Etiopii, Addis Abebę, z Warszawą. Ethiopian, podobnie jak nasz narodowy przewoźnik, należy do sojuszu lotniczego Star Alliance.
Koordynator odpowiedzialny za rozdział slotów na warszawskim lotnisku przyznał Ethiopian Airlines 135 slotów, co oznacza, że w każdą stronę powinno odbyć się około 67 lotów. To daje możliwość realizacji dwóch lub trzech przelotów tygodniowo.
Lotnisko w Addis Abebie, będące macierzystym portem Ethiopian Airlines, pełni również funkcję hubu, z którego linie oferują połączenia do niemal wszystkich państw Afryki.
Ethiopian Airlines zostały założone 30 grudnia 1945 roku przez cesarza Haile Selassie. Przewoźnik rozpoczął działalność 8 kwietnia 1946 roku, wykonując cotygodniowe loty między Addis Abebą a Kairem pięcioma samolotami Douglas DC-3. Linia lotnicza uruchomiła połączenia długodystansowe do Frankfurtu w 1958 roku, a swój pierwszy lot odrzutowcem zainaugurowała w styczniu 1963 roku na trasie z Addis Abeby do Nairobi.
Na lotnisku Bole w Addis Abebie regularnie można spotkać tranzytowych pasażerów z Polski. Bezpośrednie połączenie znacznie ułatwiłoby podróże do egzotycznych dla nas kierunków, takich jak Lilongwe w Malawi, Lubumbashi w Kongu, a także do popularniejszych miejsc jak Zanzibar czy kenijska Mombasa. Stolica Etiopii, będąca siedzibą Unii Afrykańskiej, generuje ruch lotniczy z całego kontynentu.
Ethiopian Airlines to największy afrykański przewoźnik. W roku podatkowym 2022–23 obsłużył ponad 13 mln pasażerów w ponad 120 międzynarodowych lokalizacjach.
Etiopskie linie lotnicze łączą stolicę Afryki, jak nazywany jest Addis Abeba, ze wszystkimi ważniejszymi lotniskami świata. Bezpośrednie połączenie z Warszawy może uczynić podróż nie tylko do Afryki, ale również do Ameryki Południowej lub Azji, czasowo i finansowo opłacalną.
W ostatnich latach Ethiopian Airlines aktywnie poszerzają swoją działalność na rynku afrykańskim, nie tylko rozbudowując siatkę połączeń, ale także przejmując mniejsze, często deficytowe afrykańskie linie lotnicze, takie jak Nigeria Air (49% udziałów należy do Ethiopian Airlines) czy przewoźnik mozambicki.
W portfolio etiopskiego przewoźnika znajduje się również duży hotel Skylight, zlokalizowany w Addis Abebie, w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska.

Na wyprawy do Etiopii zaprasza Biuro Podróży TimelessEthiopia

1 thoughts on “WARSZAWA: ETHIOPIAN AIRLINES NA OKĘCIU”

  1. Służby prasowe lotniska im. F. Chopina w Warszawie oficjalnie potwierdziły, że linia Ethiopian Airlines w lecie 2024 uruchomi bezpośrednie połączenia na trasie Warszawa – Addis Abeba. Ethiopian będzie pierwszym regularnym przewoźnikiem z Afryki na Okęciu.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top