SZWAJCARIA: 200.000 NOCLEGÓW POLSKICH TURYSTÓW W 2023 ROKU

Mapa turystyczna Szwajcarii
Mapa turystyczna Szwajcarii

Rekordowa, najwyższa dotychczas liczba 200 tys. noclegów polskich turystów w hotelach (statystyka ta nie obejmuje apartamentów i innych miejsc noclegowych) w Szwajcarii w roku 2023, to najistotniejsza chyba informacja Switzerland Tourism przekazana dziennikarzom na tradycyjnym spotkaniu prasowym w Tłusty Czwartek w Warszawie.

Prowadząca prezentację szefowa przedstawicielstwa ST w Polsce Adriana Czupryn podsumowała rok ubiegły w tamtejszej turystyce, ze szczególnym uwzględnieniem gości z Polski, a także plany na rok 2024. Natomiast Marta Piechota mówiła o planowanych wyjazdach prasowych i branżowych oraz najważniejszych tegorocznych imprezach organizowanych przez, lub z udziałem ST.
Rok 2023, według danych za 11 miesięcy, był w turystyce szwajcarskiej kolejnym udanym, chociaż nie bez problemów. Uczestniczących w niej gości było więcej niż w 2019, ostatnim przed pandemicznym. Przy czym statystyka ta, jak już wspomniałem, uwzględnia tylko korzystających z hoteli. Z krajów zaliczanych do tzw. rynków priorytetowych, do których poza samą Szwajcarią należy 8 innych krajów: USA, Francja Wielka Brytania, Benelux, Włochy, Niemcy, Kraje Zatoki i Chiny, odnotowano wzrost o 7,1%. Dotyczył on jednak tylko USA (+21,7%), krajowego (+16,5%), Francji (+8,6%) i Wielkiej Brytanii (+1,4%).
Z pozostałych państw tej grupy ciągle notowane są spadki o kilka %, z rekordowym, aż o 57,6% w przypadku Chin. No ale wiadomo, jak pandemia covidu wpłynęła tam na ruch turystyczny, także krajowy.

W grupie 10 krajów określanych jako rynki aktywne, wśród których znajduje się Polska, odnotowano nadal spory, bo o 10,9% ogólny spadek w porównaniu z rokiem 2019. Z wyjątkiem wzrostów w przypadku 7 krajów: Południowo – wschodniej Azji (+24,9%), Brazylii (+13,4%), Kanady (+11,8%), Polski (+11,2%) i 3 innych.
W przypadku Polski, to wymieniona w tytule liczba 200.000 noclegów dotyczy szacunku całorocznego, bo do końca listopada ub.r. wyniosła ona 194 tys. Dla porównania: w roku 2019 było ich 187,147 a w 2022 – 193,070. Największe zaś spadki dotyczyły Rosji (-70,8%), Japonii (-52,7%) i Indii (-27,1%). Interesujące są również informacje, które ze szwajcarskich regionów turystycznych były najpopularniejsze wśród gości. Generalnie o 0,6% spadło zainteresowanie (i liczba noclegów) w dużych miastach. Wzrosło natomiast pobytami na wsi (+28%), w górach (+21,9%) i małych miastach (+8,1%).
Wśród regionów turystycznych największy wzrost zainteresowania mierzony liczbą wykorzystanych miejsc w hotelach zanotowały: Valais Wallis (+67,2%), Aaragau & Solothum (+49,9%) i Region Berneński (+37,6%). Z 15 najpopularniejszych miast w czołówce znalazły się: Zurych, Bazylea, Laax i Genewa. Wśród innych ciekawych informacji tej prezentacji znalazły się m.in. najważniejsze biura podróży, zorganizowane w Polsce dla branży workshopy, wyjazdy prasowe (46 dziennikarzy), influencerów (92), przedstawicieli biur podróży (31). A także m.in. 19.378 fanów Szwajcarii w Facebooku oraz 46 tys. wejść miesięcznie na strony www.MojaSzwajcaria.pl.
Ponadto relacje z ubiegłorocznych wyjazdów prasowych i blogerskich do Szwajcarii, o nowych mapkach i wydawnictwach w języku polskim drukowanych na papierze oraz e-guidach: Grad Tour, Szwajcaria – Miasta oraz Najpiękniejsze trasy drogowe i kolejowe.

O wystawie prezentującej walory i atrakcji Szwajcarii na płocie Ambasady Szwajcarii w al. Ujazdowskich. Z zapowiedzi zaś o najważniejszych imprezach przygotowywanych przez ST oraz planowanych wyjazdach prasowych i dla branży. W przypadku dziennikarskich ma to być po 1 osobie z Polski w 6 grupach międzynarodowych, a także kilka wyjazdów tylko polskich małych grup m.in. w góry, pociągiem widokowych, do schronisk młodzieżowych, na jesienne foto oraz rowerowych i wypraw w rakietach śnieżnych.
Przedstawiono również głównych partnerów polskiego przedstawicielstwa ST. Regiony i miasta szczególnie zainteresowane przyjazdami polskich turystów, m.in. Davos Klosters, Soul, Samnaum, Val Műstair, Lucerna i jej region, Pilatus. Engelberg-Titlis z kolejką z wagonikami obracającymi się 360º w trakcie jazdy, Schlithorn, Aletsch Arena, Nendaz – 4 Doliny, Zermatt itd. A także Koleje: Retyckie, Jungfraubahn, linie lotnicze Swiss i Swiss Travel System, czyli wspólne bilety kolejowe, żeglugowe i autobusowe. W sumie była to kolejna interesująca prezentacja i spotkanie prasowe z, nie tylko, tradycyjnymi w tym dniu pączkami.
Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top