CZECHY: WYJĄTKOWE ZOO W PRADZE

ZOO w Pradze. Zwiedzający przy wybiegu słoni.
ZOO w Pradze. Zwiedzający przy wybiegu słoni.

Ogród zoologiczny w Pradze należy do najpiękniejszych na świecie. Położony jest w pagórkowatym i zalesionym rejonie miasta – w dzielnicy Troja. W 2008 roku magazyn Forbes przyznał mu 7. miejsce na liście najlepszych ogrodów zoologicznych na świecie, a w 2018 roku w rankingu opublikowanym przez największy portal podróżniczy TripAdvisor, praskie zoo zajęło 5. miejsce, co potwierdziło jego światową popularność.

ZOO rozpościera się na 60 hektarach, z czego 50 ha to wybiegi dla zwierząt. Zostało otwarte w 1931 roku i znajdowało się w nim wówczas 200 zwierząt. Obecnie mieszka tam ponad 6 tysięcy zwierząt reprezentujących 700 gatunków.

Najnowszą ekspozycją jest Rezerwat Dja. Największy pawilon w 90-letniej historii praskiego zoo został zainspirowany kameruńskim rezerwatem przyrody. Na turystów czeka wioska afrykańska i wycieczka do gęstego lasu deszczowego, w którym można zobaczyć kilka gatunków małp, skrzydlate nietoperze czy dzikany rzeczne. Punktem kulminacyjnym wędrówki przez las deszczowy jest polana, na której żyje stado goryli nizinnych, w tym młode.

Kolejny pawilon prezentuje indonezyjską dżunglę, zamieszkiwaną przez stado zagrożonych wyginięciem orangutanów, największe jaszczurki świata – gigantyczne warany z Komodo, a także łuskowce. Miłośnicy egzotyki nie mogą ominąć Krateru Darwina z fauną Australii i Tasmanii – uroczymi wombatami i budzącymi podziw diabłami tasmańskimi. Ale to nie wszystko: w Dolinie Słoni można podziwiać największe stado słoni w Czechach, a w ekspozycji poświęconej największym płazom na świecie – chińskie salamandry olbrzymie. W strefie afrykańskiej są także hipopotamy, żyrafy, żółwie olbrzymie, lwy, tygrysy i pingwiny.

Praskie ZOO zaprasza zwiedzających na komentowane karmienie zwierząt, zwiedzanie ogrodu z przewodnikiem i specjalne programy dla dzieci. Można wygodnie dotrzeć do niego autobusem z centrum Pragi (m.in. 112, 234), promem przez Wełtawę, a nawet statkiem wycieczkowym. Zmotoryzowani mogą zostawić swoje samochody na parkingu przy jednym z czterech wejść do ogrodu. Na jego teren (oprócz ekspozycji, pawilonów i restauracji) jest dozwolony wstęp z psem na smyczy. Czynne jest przez cały rok.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.zoopraha.cz

Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top