ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE: POWRÓT CENNYCH DEKORACJI I BEZPŁATNE ZWIEDZANIE W DŁUGĄ MAJÓWKĘ

Pałac Łazienkowski w Warszawie
Pałac Łazienkowski w Warszawie

Dwie ciekawe informacje otrzymaliśmy z Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

POWRÓT CENNYCH DEKORACJI Z XVII WIEKU

 

Do Muzeum Łazienki Królewskie wracają po latach oryginalne holenderskie płytki ceramiczne, które w XVII wieku zdobiły wnętrza Łaźni – dzisiejszego Pałacu na Wyspie. Biało-kobaltowe płytki, przedstawiające sceny pasterskie i motywy roślinne, były w ówczesnej Europie oznaką bogactwa i dobrego smaku. Część z nich przetrwała pożar Pałacu w 1944 roku, niemniej kolekcja rozproszyła się, a brakujące płytki zrekonstruowano dopiero po wojnie. Niespodziewanie, po wielu latach Muzeum otrzymało przesyłkę z oryginalnymi kafelkami od tajemniczego nadawcy. Odzyskane właśnie elementy pierwotnego wystroju Łaźni to niezwykle rzadkie i cenne zabytki. Muzeum Łazienki Królewskie prezentuje je na wystawie czasowej pt. Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, poświęconej twórcy pawilonu Łaźni, a zarazem pierwszemu założycielowi Łazienek Królewskich. Wystawa potrwa do 1 września 2024 r.

Na charakterystyczne niebiesko-białe dekoracje ścian natrafimy niemal zaraz po wejściu do Pałacu na Wyspie. Pokoje Bachusa i Kąpielowy to pomieszczenia dawnej Łaźni – pawilonu, który w XVII wieku wybudował magnat Stanisław Herakliusz Lubomirski. Wyjątkowy styl tego budynku zachwycił jego późniejszego właściciela – króla Stanisława Augusta. Postanowił on zachować Łaźnię, za to rozbudować ją w swój prywatny pałac, przy zachowaniu większości wymyślnych dekoracji.
Pokryte szkliwem łazienkowskie płytki ceramiczne chroniły ściany budynku przed wilgocią, choć pełniły też ważną funkcję estetyczną.

Zdobione motywami drzewa i pasterzy, wytwarzane w Holandii, były powszechnie kupowane na niderlandzkim rynku. Natomiast w innych krajach ówczesnej Europy stały się znakiem statusu materialnego gospodarza, a modę na nie zapoczątkował francuski dwór w Wersalu. Lubomirski – magnat, polityk i pisarz – również nie omieszkał umieścić dekoracyjnych płytek w swojej Łaźni. To tu zapraszał wpływowych gości, by prowadzić z nimi towarzyskie i uczone dyskusje.
Odzyskane niedawno ceramiczne płytki zostały wytworzone między 1690 a 1700 rokiem, prawdopodobnie w wytwórni w Utrechcie. Są to zatem niezwykle cenne eksponaty – zwłaszcza, że obiekty pochodzące z najwcześniejszego okresu w historii Łazienek Królewskich rzadko pojawiają się na rynku antykwarycznym. Tym bardziej warto odwiedzić otwartą właśnie wystawę „Sztuka dobrego myślenia…”. W czasie jej trwania, czyli do 1 września br., zabytki będą eksponowane w gablocie w Pokoju Bachusa w Pałacu na Wyspie.

 

DŁUGA MAJÓWKA – PIKNIK I BEZPŁATNE ZWIEDZANIE

 

W dniach od 1 do 8 maja 2024 roku Łazienki Królewskie serdecznie zapraszają wszystkich na wyjątkową majówkę. Głównym punktem programu będzie pierwszomajowy Piknik Europejski, zorganizowany z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Piknik Europejski – 1 maja
1 maja na terenie ogrodów przy ul. Parkowej odbędzie się Piknik Europejski. Goście będą mieli okazję skorzystać z licznych atrakcji, takich jak bezpłatne zwiedzanie muzealnych obiektów, parady orkiestr, koncert, spacery przyrodnicze oraz warsztaty rodzinne.

Bezpłatne zwiedzanie
W czasie majówki będzie możliwe bezpłatne zwiedzanie wszystkich muzealnych obiektów, w tym wystaw stałych i czasowych, jak również kopii Konstytucji 3 maja.

Wydarzenia rodzinne
Dla rodzin z dziećmi przygotowano ciekawe warsztaty przyrodniczo-plastyczne oraz spacery przyrodnicze po łazienkowskich ogrodach.

Muzeum zaprasza wszystkich na majówkę do Łazienek Królewskich, gdzie czeka wiele atrakcji dla całej rodziny! Więcej informacji na stronie internetowej : https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/aktualnosci/majowka-2024-w-lazienkach-krolewskich

Zdjęcia: Cezary Rudziński

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top