W Muzeum Karykatury otwarto kolejną wystawę zatytułowaną „Rok pod kreską”. Stanowi ona podsumowanie wydarzeń roku 2023 za pomocą rysunku satyrycznego. Czyli jak jak wydarzenia kolejnych miesięcy ubiegłego roku odbijały się w karykaturze.
– Pokażemy przegląd najlepszych żartów rysunkowych AD 2023 w Polsce. Choć może trzeba inaczej, nie tyle „najlepszych” co najlepiej komentujących naszą rzeczywistość. Tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu. Konsekwentnie, z nutką ironii, sarkazmu, szydery, a czasem poezji. Bo oto właśnie chodzi w żartach rysunkowych – mówi kurator wystawy Kamil Śmiałkowski, na co dzień dziennikarz, badacz popkultury, autor audycji „Humor i teraźniejszość” w TOK FM
Na wystawie można obejrzeć zarówno rysunki z prasy, jak i z internetu, artystów doświadczonych i publikujących od lat, a także młodych adeptów i adeptek sztuki humoru, umiejętnie prezentujących się przy pomocy mediów społecznościowych. Podstawą wyboru był przegląd prasy i internetu od lewa do prawa. Twórcom wystawy zależało na prezentacji różnych perspektyw patrzenia na polską – i nie tylko – rzeczywistość. Wszystkie prace miały swoje premiery w 2023 roku i komentują zarówno to jak żyjemy, jacy jesteśmy oraz co nas otacza, jak i bardzo konkretne wydarzenia.
– Rysunek satyryczny to narzędzie szybkiego reagowania. „Rok pod kreską” to wystawa, która próbuje sprawdzić, jak na nas działają rysunki, które śmieszyły jeszcze rok temu – tłumaczy Paweł Płoski, dyrektor Muzeum Karykatury.
Na wystawie zobaczyć można rysunki m.in. Mirosława Andrzejewskiego, Andrzej rysuje, Grzegorza Bąkowskiego, Bartłomieja Bielniaka, Mirosława Hajnosa, Henryka, Pawła Kuczyńskiego, Janka Kozy, Władysława Kuczka, KURY, Goorsky’ego, Melona, Bartosza Minkiewicza, Marka Mosora, MrDonk&DrFish, Paplalala, Piotra Rajczyka, Polska Mistrzem Polski, Henryka Sawki, Mirosława Stankiewicza, Oli Szmidy, Pawła Wakuły, Tomasza Wilczkiewicza, vontrompka, Przemysława Zamoyskiego, smutne historie spisane na kacu i tanim papierze.
Osobna część wystawy poświęcona jest pracom Andrzeja Dudzińskiego – zmarłego w 2023 artysty – satyryka, grafika, rysownika.
Za kształt graficzny odpowiada Ernesto Gonzales, autor komiksów i ilustrator, a jej kuratorem jest Kamil Śmiałkowski we współpracy z Zuzanną Berus i Pawłem Płoskim.
Wystawa otwarta podczas wernisażu 8 lutego, otwarta będzie od 9 lutego do 10 marca 2024.
www.muzeumkarykatury.pl