BERLIN: DEUTSCHLANDMUSEUM – MUZEUM NIEMIEC

Berlin, Muzeum Niemiec. Fragment ekspozycji.
Berlin, Muzeum Niemiec. Fragment ekspozycji.

Nowe Deutschlandmuseum na Leipziger Platz nie jest „klasycznym muzeum”, ale złożonym światem doświadczeń: w ciągu jednej godziny można zanurzyć się w 2000 lat niemieckiej historii.
Skrzypiące deski podłogowe średniowiecznych zamków i lśniące witryny sklepowe z lat dwudziestych


Jest jedna rzecz, którą należy zrobić w nowym Muzeum Niemiec: usłyszeć, zobaczyć, poczuć, a nawet powąchać: wędrować między zwodniczo prawdziwymi drzewami przez germański pierwotny las, a kilka minut później przeżyć rycerskie gry cieni za oknami ze szkła ołowiowego w średniowiecznym zamku. Jeszcze przed chwilą wdychać zapach prochu, a teraz, kilka wieków później, znaleźć się w mieszkaniu Wirtschaftswunder z lat pięćdziesiątych i słuchasz muzyki pop.
2000 lat historii Niemiec w ciągu godziny
Skondensowana historia Niemiec: godzinna wycieczka prowadzi przez dwanaście epok historycznych na około 1.400 m². Będzie się wędrować po odpowiednio różnych, wysokiej jakości i pomysłowo zaprojektowanych architekturach pomieszczeń, które łączą doświadczenia, takie jak w parku rozrywki, z nauczaniem historii.
Warto przyjść całą rodziną, zwłaszcza z dziećmi: nikt, kto wyrusza w tę podróż w czasie, nie potrzebuje żadnej wcześniejszej wiedzy historycznej. Obejrzy ekspresyjne obrazy historyczne, wyjaśnione i pogłębione animacjami 3D, oryginalnymi filmami i filmami na żywo, a także niektórymi eksponatami, takimi jak kask jeździecki z czasów wojny trzydziestoletniej. Wszystkiemu towarzyszą efekty dźwiękowe z łącznie 100 głośników. W zabawny sposób można dowiedzieć się w interaktywnych instalacjach: skąd właściwie wzięły się niemieckie barwy narodowe i czym był Związek Niemiecki? Ale można też zostać kryminologiem i spróbować rozwiązać słynną kradzież heroiny z 1926 roku.

12 epok

Chronologicznie ekspozycja rozciąga się od starożytności rzymsko-germańskiej, poprzez średniowiecze, oświecenie i powstanie Cesarstwa Niemieckiego, aż po Cesarstwo, wojny światowe i wreszcie ostatnie wielkie wydarzenie historyczne w Niemczech: zjednoczenie. Podróżować przez epoki i okresy: * Germania, * Wczesne średniowiecze, * Późne średniowiecze, * Reformacja, * Oświecenie, * Związek Niemiecki, * Imperium, * Republika Weimarska, * Narodowy socjalizm, * Powojenny podział Niemiec, * Dwa państwa: RFN i NRD, * Zjednoczone Niemcy.
Nie będzie nudno: można słuchać kompozycji średniowiecznych minstreli lub samodzielnie pracować na prasie drukarskiej, która została opracowana w czasach reformacji. A także pośmiać się: usiąść na średniowiecznej latrynie (widok wewnątrz „wychodka” też jest niespodzianką) i zrobić sobie selfie!

Wizyta w muzeum

Na wizytę oferowane są tylko bilety czasowe, dostępne online i w kasie na miejscu. Na zajęcia szkolne przewidziane są specjalne zniżki.
Rada: warto skorzystać z mocno obniżonych biletów łączonych do Niemieckiego Muzeum Szpiegów, które czeka na zwiedzających tuż obok na Leipziger Platz .
Do Deutsches Museum można łatwo dojechać metrem linii 2 i S-Bahn linii 1, 2, 25, 26 i wysiąść na stacji S+U Potsdamer Platz. Lub wsiąść w autobus linii 200, 300, M41 lub M48 do przystanku autobusowego Leipziger Straße.

Zdięcia: Visit Berlin – Deutschlandmuseum

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top