Tętniące życiem miasta i wspaniałe wybrzeża sprawiają, że Turcja, jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych na świecie, dąży do tego, aby stać się również rajem dla cyfrowych nomadów. W celu uzyskania wizy do tego kraju, zdalnie pracujący mogą łatwo rozpocząć proces składania wniosku na platformie Digital Nomad GoTürkiye. Po spełnieniu określonych na niej wymagań, które są tylko pierwszym krokiem w całej procedurze, otrzymują „Certyfikat Identyfikacyjny Cyfrowego Nomady”. Następnie z tym zaświadczeniem muszą kontynuować aplikację w tureckich konsulatach lub centrach wizowych.
Cyfrowy nomadyzm zyskał na popularności w związku z pracą zdalną, która upowszechniła się w trakcie pandemii COVID-19. Wiele osób zdecydowało się na takie rozwiązanie, aby wykonywać obowiązki zawodowe z dowolnego miejsca na świecie.
Digital nomad (cyfrowy nomada) to osoba, która wykonuje zdalną pracę z różnych miejsc – w obrębie jednego lub większej liczby państw. Wykorzystuje w tym celu narzędzia służące do komunikacji na odległość. Najczęściej kontaktuje się z przełożonymi, współpracownikami oraz kontrahentami za pomocą korespondencji mailowej, chatu i wideokonferencji.
Dla kogo turecka wiza
O wizę cyfrowego nomady do Turcji mogą się ubiegać obywatele: Francji, Niemiec, Włoch, Belgii, Holandii, Luksemburga, Irlandii, Danii, Grecji, Chorwacji, Hiszpanii, Portugalii, Austrii, Finlandii, Szwecji, Czech, Węgier, Polski, Słowenii, Słowacji, Estonii, Łotwy, Litwy, Malty, Bułgarii, Rumunii, Norwegii, Islandii, Liechtensteinu, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, USA, Kanady, Federacji Rosyjskiej, Ukrainy i Białorusi, będący w wieku od 21 do 55 lat.
Aby uzyskać „Certyfikat Identyfikacyjny Cyfrowego Nomady” (Digital Nomad Identification Certificate), po zarejestrowaniu się na platformie, należy przesłać następujące dokumenty:
• Ważny jeszcze przez minimum sześć miesięcy od daty dnia wjazdu do Turcji paszport lub inny dokument podróży.
• Dyplom ukończenia studiów wyższych lub dokument zastępujący dyplom.
• Dokument potwierdzający, że wnioskodawca pracuje jako cyfrowy nomada:
a) umowa w przypadku osób zatrudnionych przez przedsiębiorstwa, z wyjątkiem firm w Turcji;
b) umowa B2B, jeśli wnioskodawca jest samozatrudniony, z wyjątkiem firm w Turcji.
• Fotografia biometryczna.
• Dokument potwierdzający, że wnioskodawca posiada miesięczny dochód w wysokości 3000 USD lub roczny dochód w wysokości 36 000 USD.
W ostatnich latach Turcja, dzięki swojej rozbudowanej infrastrukturze informatycznej, dogodnej lokalizacji oraz zaawansowanym, elektronicznym systemom bankowym i płatniczym, stała się popularnym celem podróży dla cyfrowych nomadów. Dzięki wizie dla nich (Digital Nomad Visa), odwiedzający mogą przedłużyć swój pobyt w Turcji i cieszyć się pięknem tego kraju, korzystając w największych miastach z szybkiego Internetu i łączności komórkowej.
Stambuł – metropolia pełna energii
Stambuł, miejsce spotkań różnych kultur, to nie tylko historyczny obszar, na którym na przestrzeni tysięcy lat wzajemnie przenikały się cywilizacje, ale także centrum biznesowe, skupiające zarówno duże korporacje, jak i małe start-upy. To tętniące życiem miasto, do którego można łatwo dotrzeć bezpośrednim lotem z niemal każdego punktu na świecie, zaspokaja potrzeby wszelkiego rodzaju specjalistów i turystów dzięki doskonałej infrastrukturze transportowej, różnorodnym możliwościom zakwaterowania – od mieszkań na wynajem, po hostele i hotele, łagodnemu klimatowi oraz nowoczesnym przestrzeniom do pracy. Podziwiając spektakularne widoki w Stambule, można pracować zdalnie zarówno w kawiarniach i parkach, oferujących bezpłatne Wi-Fi, jak i w biurach coworkingowych rozsianych po całym mieście.
Izmir – połączenie historii i nowoczesności
Izmir, który znalazł się wśród kierunków podróży rekomendowanych przez wydawnictwo Lonely Planet na rok 2024, to pełne przestrzeni i komfortowe miasto, które odpowiada na potrzeby cyfrowych nomadów. Szeroka gama opcji zakwaterowania, wspaniałe usytuowanie nad morzem, kuchnia egejska, połączenie historii ze współczesną kulturą, to tylko niektóre z cech wyróżniających to miasto. Wiele popularnych, nadmorskich miejscowości w tej prowincji również oferuje dogodne warunki dla cyfrowych nomadów dzięki nowoczesnej infrastrukturze.
W regionie Muğli miejsce pracy połączysz z przyrodą i morzem
Prowincja Muğla, usytuowana na pograniczu Morza Śródziemnego i Egejskiego, jest idealnym kierunkiem dla cyfrowych nomadów. Dzięki popularnym miastom, takim jak Dalaman, Bodrum i Fethiye, zapewnia odwiedzającym przestrzeń do pracy, która przypomina wakacyjny pobyt.
Oferuje ona nie tylko spokojne środowisko pracy, ale również wspaniałe możliwości spędzania wolnego czasu. Zwiedzanie starożytnych miast, wycieczki łodzią i delektowanie się pyszną kuchnią egejską, to tylko kilka z tutejszych, licznych atrakcji. Dla osób marzących o pięknej przestrzeni do pracy, region ten jest wymarzonym miejscem z wielokrotnie nagradzanymi, w tym wyróżnionymi Błękitnymi Flagami, złotymi plażami oraz wybrzeżem z krystalicznymi wodami, spokojnymi zatokami i zachwycającymi widokami.
Atrakcje w Antalyi
Antalya, serce Riwiery Tureckiej, to ulubiony kierunek cyfrowych nomadów, przyciągający ich swoim klimatem, zapewniającym 300 słonecznych dni w roku. Dzięki długim plażom, starożytnym miastom, muzeom ukazującym bogatą historię regionu i śródziemnomorskim smakołykom, miejsce to stanowi wyjątkową przestrzeń, gdzie odwiedzający mogą się cieszyć pięknymi widokami podczas pracy i w czasie odpoczynku od niej. W prowincji Antalya dostępne są luksusowe opcje zakwaterowania z wszelkimi udogodnieniami, ponadto można odkrywać starożytne miasta, takie jak Patara, Aspendos, Perge, Phaselis i Olympos oraz Szlak Licyjski i św. Pawła, a także relaksować się na plażach wyróżnionych Błękitnymi Flagami.
Fot. TGA