Przedstawiciele turystyki bułgarskiej zorganizowali, przy pomocy Ambasady Republiki Bułgarii w Warszawie i firmy Aviareps, bardzo udaną promocję atrakcji oraz urlopowej oferty tego bałkańsko – czarnomorskiego kraju, popularnego wśród polskich turystów zwłaszcza w sezonie letnim. W roku ubiegłym przebywało tam, wypoczywało i zwiedzało go, blisko 440 tys. gości z Polski. Według oficjalnej bułgarskiej statystyki, polskich podróżnych wjechało do Bułgarii w roku 2023 (bez tranzytu) 438.096 – o 4,1% więcej niż w przed pandemicznym roku 2019. Natomiast z hoteli i innych rejestrowanych miejsc noclegowych skorzystało ich w tym czasie 302.545 – mniej o 1,8% niż w roku 2019.
Kilkunastoosobowa grupa bułgarskich touroperatorów i hotelarzy odwiedziła w ramach Roadshovs: Gdańsk, Poznań, Wrocław i Warszawę, spotykając się, pod hasłem: „Poznaj Bułgarię na nowo” z przedstawicielami polskiej branży turystycznej i prasy. Turystykę bułgarską reprezentowali: Milena Todorova – Project / Marketing Manager Bulgarian Black Sea Alliance, Stoyan Stoyanov – Albena Group, Maria Shishkova – Sol Melia, Chavdar Blazhnev i Svetoslav Georgiev – MPM Hotels, Lyubomir Danailov – MTS Globe, Milen Ganev – Avatar Tour, Petya Shtilyanova – Grifid Hotels, Svetoslav Kostov i Sositsa Veneva – Balkan holidays, Ion Bondar – Therma Eco Village oraz Nikolai Kostov – radca ambasady i dyrektor Narodowego Przedstawicielstwa Turystycznego Bułgarii w Warszawie.
W pierwszych trzech tych miastach w spotkaniach uczestniczyło po około 30 przedstawicieli miejscowych biur podróży zainteresowanych organizowaniem wyjazdów wypoczynkowych i turystycznych do Bułgarii oraz nieliczni lokalni dziennikarze. Natomiast na finałową imprezę w jednym z nowych warszawskich hoteli zgłosiło się ponad 80 osób ! Uczestniczyła w niej również J.E. Ambasador Republiki Bułgarii w Polsce, Pani Margarita Ganeva. Dodam, że od początku swojej misji w naszym kraju wykazuje ona duże zainteresowanie rozwojem ruchu turystycznego, a branża, zarówno polska jak i bułgarska, a także prasa, spotykają się z jej strony z dużą pomocą.
Otwierając warszawskie spotkanie Pani Ambasador powiedziała, że jest ono już czwartym w kolejnych miastach i dniach, które były owocne, ze znacznymi efektami w dwustronnej współpracy turystycznej. Dodała, że ta forma kontaktów będzie kontynuowana również w przyszłości, Polska jest bowiem dla jej kraju bardzo ważnym partnerem, także w dziedzinie turystyki. Oferta wypoczynkowa i poznawcza Bułgarii, zapewniła, jest ciekawa, dobrej jakości i w korzystnych cenach. Zwróciła jednak uwagę także na zjawiska niekorzystne. Jej kraj jest, przypomniała, atrakcyjny turystycznie przez cztery pory roku, a nie tylko w lecie, kiedy na razie przede wszystkim koncentruje się ruch przyjazdowy z Polski. I to głównie na czarnomorskie wybrzeże, chociaż mnóstwo ciekawych zabytków, miejsc i atrakcji jest również w głębi kraju.
Zmienić to może tylko poprawa i intensyfikacja transportu lotniczego nie tylko do nadmorskich miast Burgas i Warny. Bo odległość Polski i Bułgarii jest zbyt duża jak na wymagania współczesnych turystów, a dojazd transportem samochodowym czy kolejowym zabiera wiele czasu i jest męczący. Niestety, jak na razie niektóre polskie porty lotnicze i linie nie wykazują zrozumienia dla potrzeby i postulatów zwiększenia częstotliwości, lub uruchamiania nowych połączeń z bułgarskimi. A potrzebne jest jeszcze przynajmniej z historycznym, położonym blisko centrum kraju, miastem Płowdiw. Zabiegi na rzecz tego, aby to zmienić, trwają. Ważna jest również współpraca miast i regionów polskich oraz bułgarskich. Jako dobry przykład wskazała Gdańsk i Burgas oraz podpisane ostatnio między nimi porozumienia. Podkreślając, że dla obu krajów ważna jest nie tylko współpraca w dziedzinie turystyki, ale szeroko rozumianej gospodarki, wymiany kulturalnej itp.
Prezentacja Bułgarii i jej walorów turystycznych oraz oferty na 2024 rok w Warszawie składała się z trzech części. Najpierw kraj przedstawił, a raczej przypomniał, bo przecież nie jest on w Polsce nieznany, w multimedialnej prezentacji w języku polskim radca Nikolai Kostov. Przypomniał podstawowe fakty z geografii kraju, podkreślając, ze 60% jego powierzchni stanowią góry, jego wielowiekową, od czasów antycznych, historię, najważniejsze zabytki i atrakcje, w tym 7 kulturowych i 3 przyrodnicze obiekty wpisane na Listę Dziedzictwa UNESCO. Sporo uwagi poświęcił bułgarskiej przyrodzie i jej ogromnej różnorodności. Trasom wędrówek górskich o różnych stopniach trudności, a także turystyce zimowej.
Drugą prezentację przedstawiła po angielsku, który był oficjalnym językiem Roadshow, Milena Todorova, koncentrując się przede wszystkim na regionie czarnomorskim, który reprezentuje i zwracając uwagę także na takie tamtejsze atrakcje, jak np. pola golfowe nad samym morzem, przy czym światowej klasy, z 18 dołkami. Przedstawiła też ośrodki SPA i wellness, możliwości turystyki aktywnej, bogactwo przyrody i jej rezerwaty, a także winiarstwo, z którego również znana jest Bułgaria. Wspomniała i o niektórych atrakcjach w głębi kraju.
Po multimedialnych prezentacjach przeznaczonych dla wszystkich uczestników wieczoru, odbyły się spotkania branżowe już wyłącznie dla jej przedstawicieli z obu krajów, z udziałem jednak kilkorga dziennikarzy polskiej prasy turystycznej. Przy czym były to spotkania w innej formule, niż tradycyjne workshopy. Zamiast stolików poszczególnych firm, ośrodków wypoczynkowych czy hoteli, do których zwykle ustawiają się kolejki przedstawicieli polskich biur podróży na indywidualne rozmowy biznesowe, tym razem stałymi miejscami rozmów było kilka stolików przy których siedzieli zainteresowani kontaktami i ew. umowami reprezentanci polskiej branży turystycznej, a bułgarscy goście przychodzili do nich kolejno, aby w reżymie 8-minutowym przedstawić swoją ofertę, udzielać wyjaśnień i ew. zawierać umowy.
Sądząc z reakcji i opinii uczestników, formuła ta sprawdziła się, narzuciła dyscyplinę czasową i chyba okaże się efektywna. Część branżową Roadshow zakończyło tradycyjne losowanie upominków dla jej polskich uczestników. Poszczególne bułgarskie ośrodki i hotele ofiarowały vouchery na kilkudniowe pobyty w nich, przeważnie dla 2 osób i w systemie all inclusiv. Natomiast jako „nagrody pocieszenia” rozlosowano kilkanaście butelek bułgarskiego wina. Wieczór zakończyła kolacja w hotelowej restauracji. Na temat efektów tego „Odkrywania Bułgarii na nowo” rozmawiałem zarówno z Panią Ambasador, panem Radcą, bułgarskimi gośćmi jak i niektórymi polskimi uczestnikami spotkania w Warszawie i opinie były zgodne, że był to udany Roadshow, który nie pozostanie bez wpływu na zainteresowanie polskich biur podróży organizowaniem wyjazdów polskich turystów do Bułgarii.
Autor jest dziennikarzem i podróżnikiem, od kilkunastu lat redaktorem portalu www.globtroter.info, a od blisko 2 miesięcy również Honorowym Ambasadorem turystyki bułgarskiej. A także autorem licznych reportaży i relacji oraz zdjęć z Bułgarii nadal do przeczytania i obejrzenia w naszym portalu.
Zdjęcia autora