PRZEWODNIKI WiŻ: CHICAGO

Chicago jest drugim po Warszawie miastem na świecie, w którym mieszka najwięcej Polaków i osób pochodzenia polskiego. Spodziewałem się więc, że zostanie to w jakiś sposób zauważone i odnotowane przez autorki przewodnika po tym mieście nad jeziorem Michigan w USA.

 

Wydanego przez Hachette Polska w serii „TOP 10” przewodników Wiedzy i Życia. Niestety, rozczarowałem się. Znalazłem w nim tylko króciutką wzmiankę o serwującej pierogi, barszcz, gulasz i gołąbki w systemie „zjedz ile możesz” restauracji o jakże swojskiej nazwie „Red Apple” wśród 10 kuchni etnicznych.

 

Ponadto w prezentacji dzielnic etnicznych parę słów o Avondale z dodatkiem, że nazywana jest ona „Little Warsaw” – Małą Warszawą, a przez Polaków Jackowem. I zamieszkuje ją coraz więcej ludności latynoskiej. Wzmianka o tamtejszym Polish Museum – Muzeum Polskim nie zdołała już przebić się na listę 10 „muzeów niszowych” w Chicago.

Chociaż są wśród nich muzea: żydowskie, latynoskie, helleńskie, ukraińskie czy szwedzkie. Poza tym wszystko pozostałe w przewodniku jest O.K. Zgodnie z konwencją tej serii, czyli w systemie „10”. W pierwszej części „10 naj… w Chicago” wymienione są najważniejsze w nim obiekty i miejsca. Omówione następnie przy prezentacji poszczególnych z nich. I kolejnymi „10” tego, co warto w nich zobaczyć. Niekiedy nawet podwójnie.

W przypadku np. Art Institute of Chicago jest to 10 dzieł uznanych za autorów przewodnika za najlepsze. Osobno zaś 10 najważniejszych kolekcji tego muzeum. 2-stronicowa np. , z 8 zdjęciami, informacja o najwyższym budynku USA, Willis Tower zawiera wzmiankę, że prymat światowy wysokości stracił on na rzecz wieżowca Taipei 101 na Tajwanie.

Już jednak bez dodania – ale przecież I wydanie angielskie tego przewodnika ukazało się w 2004 roku, że i on spadł na 2 pozycję po otwarciu w styczniu 2010 roku w Dubaju wieżowca Burj Khalifa. Rozwinięciem prezentacji Wilis Tower są kolejne „10”: po tyleż najważniejszych o niej informacji oraz widoków z niej. Na tej samej zasadzie przedstawione są również m.in. Field Museum, Museum of Science and Industry, Navy Pier – nowa dzielnica rozrywkowa na miejscu dawnego ponurego nabrzeża jeziora Michigan, John G. Shedd Aquarium, Lincoln park Zoo itd.

Nie zabrakło oczywiście i krótkiego rysu historycznego miasta z 10 najważniejszymi dla niego datami. Zarówno naprawdę istotnymi, jak np. wielki pożar, który w 1871 roku zniszczył Chicago, zamieszki w 1886 r., uruchomienie w 1892 r. pierwszego odcinka kolei nadziemnej czy pierwszego w historii (Enrico Fermi w 1942 r. na nieużywanym stadionie kampusu Uniwersytetu Chicagowskiego) rozszczepienia atomu.

Ale odnotowano również tak wiekopomne wydarzenia, jak otwarcie na zasadzie franszyzy – i to 24 km od miasta – pierwszego lokalu McDonald’sa. Czy wybór w 1983 r. pierwszego czarnego burmistrza. Który zresztą wkrótce zmarł na atak serca. Są w tej części także informacje o chicagowskich drapaczach chmur, najlepszych architektach, czy wspomnianych już muzeach niszowych.

Oczywiście o restauracjach, kuchniach etnicznych, barach i klubach – z wyodrębnieniem bluesowych i jazzowych, rozrywkach, festiwalach i imprezach, atrakcjach dla dzieci, sklepach, miejscach które stanowiły scenerie dla filmów, parkach i plażach itp. Ponadto co jeszcze warto zobaczyć. W części drugiej „Zwiedzanie miasta” uwzględniono tylko 5 jego najważniejszych fragmentów: Loop, Near North, Northside, South Loop i Far South.

A w nich po 10 najważniejszych budowli i obiektów oraz propozycje jak spędzić dzień w każdej z tych dzielnic. W przypadku Look z kolejną „10” budynków określonych jako „Perły architektury”. Ponadto: Co jeszcze warto zobaczyć, Sklepy, Restauracje i bary. W Northside również tamtejszą specjalność: bary oraz kluby gejowskie i lesbijskie, a osobno „okoliczne bary”. Natomiast w dwu pozostałych, uwzględnionych w przewodniku częściach miasta, także tamtejsze enklawy etniczne.

Pominięto natomiast całkowicie, z dwoma wyjątkami, chicagowskie świątynie. Znalazłem tylko wzmiankę w „Co jeszcze warto zobaczyć” o świątyni wyznawców bahaizmu. I drugą, w podobnej rubryce dotyczącej dzielnicy Loop, o Chicago Temple z kaplicą na 35 miejsc, ale bez określenia jakiej religii czy wyznania. Część trzecia „Wskazówki dla turystów” poświęcona jest planowaniu podróży i przyjazdowi do miasta różnymi środkami transportu, poruszaniu się po mieście, przydatnym informacjom itp.

Tak jak w innych przewodnikach tej serii z radami dla oszczędnych, informacjami o wycieczkach, bezpieczeństwie i zdrowiu, zakupach, gdzie nocować – z 6 kategoriami hoteli oraz o jedzeniu. W zakończeniu zaś Indeks, Spis wybranych ulic do zamieszczonego na wewnętrznej tylnej stronie okładki planu centrum oraz bardzo przydatny Plan kolei CTA. Całość więc jest bardzo przydatna dla osób wybierających się do tego miasta.

CHICAGO. Przewodnik z serii TOP 10 – Przewodniki Wiedzy i Życia. Autorki: Elanie Glusac, Elisa Kronish, Roberta Sotonoff. Przekład: Katarzyna Skawran. Wydawnictwo Hachette Polska. Wyd. I, Warszawa 2012, str. 128. W sprzedaży będzie od 19 marca br.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top