BEZDROŻA: BOLONIA I EMILIA ROMANIA – TB

W popularnej, wydawanej od kilku lat serii travelbooków Bezdroży, ukazało się kolejne wznowienie przewodnika „Bolonia i Emilia Romania”. Jakoś nie trafiło do mnie żadne z jego dwu poprzednich wydań, więc tą recenzją nadrabiam zaległości, bo niewątpliwie zasługuje on na uwagę czytelników i turystów. Poświęcony jest bowiem jednemu z najciekawszych dużych zabytkowych miast i regionów Włoch. Podkreślają to zresztą na tylnej okładce autorzy i wydawca, przypominając, że w jego stolicy, Bolonii, powstał pierwszy uniwersytet w Europie. W regionie Emilia Romania są zaś miasta pamiętające Etrusków i czasy Cesarstwa Rzymskiego, czy również pełne wspaniałych zabytków minionych epok jak Rawenna, Ferrara, Modena, Parma, Piacenza itd. A enklawę w nim, chociaż graniczy również z regionem Marche, stanowi mini państewko San Marino, także uwzględnione w tym przewodniku. Zgodnie z koncepcją i schematem tej ich serii, autorzy na wstępie proponują odwiedzić i zobaczyć to, co tam jest „naj”. Po 5 „Atrakcji z Listy UNESCO”, „Najsłynniejszych świątyń” oraz „Niezwykłości Emilii Romanii”. 3 tamtejsze „Najpiękniejsze place” i 4 „Atrakcje motoryzacyjne”. Jest to oczywiście subiektywny wybór autorów z mnóstwa możliwości. Mnie jednak brakuje w nim, nawet w miejsce któryś uwzględnionych, chociażby katedry San Giorgio Martime w Ferrarze i tamtejszej Piazza Trento e Trieste; Piazza Grande z katedrą w Cielo; Piazzetty dei Servi di Maria z kościołem po tym samym wezwaniem, czy opactwa Abbazia di Pomposa. Ale, powtórzę, wybór tego, co jest najcenniejsze czy najpiękniejsze jest tam ogromny.

Część przewodnikową poprzedzają, jak zwykle, Informacje praktyczne na temat tego, co trzeba lub należy zrobić przed wyjazdem, jak tam dojechać i na miejscu poruszać się, gdzie nocować i jeść. Wybrane fakty zawiera też Informator A-Z, a także Krajoznawcze ABC m.in. na temat charakterystyki geograficznej regionu, tamtejszego społeczeństwa i gospodarki, sztuki malarskiej i kuchni. Wszystko bardzo zwięźle, ale przynajmniej w niezbędnym zakresie. Podstawową część przewodnika stanowi prezentacja Bolonii z jej historią oraz najciekawszymi zabytkami, budowlami i obiektami w poszczególnych regionach miasta a także na jego obrzeżach. W regionie Emilia – Romania natomiast 12 najważniejszych, z najcenniejszymi atrakcjami miast oraz wspomniane już San Marino. Z krótkimi informacjami o ich historii i współczesności, sugestiami co i gdzie tam zobaczyć, oczywiście z opisami i zdjęciami – tych, kolorowych, jest prawie 180 oraz podstawowymi informacjami o noclegach i wyżywieniu.

W przewodnik włamano 5 dużych, dwustronicowych informacji bardziej szczegółowych o wybranych miejscach i obiektach, a także, niestety nie skatalogowanych, ale to wada tej serii przewodników, krótszych informacji, głównie ciekawostkowych, wydzielonych w tekście i wyróżnionych innym kolorem czcionek. Te pierwsze, to: „Mięsne i mleczne specjały”. „Uniwersytet Boloński”. „Enzo i jego stajnia”. „Atrakcje nad Adriatykiem” i „Wycieczka w góry”. Natomiast z ciekawostek wymienię kilka przykładowych. „Mozaiki Rawenny”. „Tragiczny Savonarola”. „Wielkie postacie literatury”. „Ojczyzna wielkich reżyserów”. „Bolońskie osobliwości”. „Niezależna Matylda toskańska”. „Polskie ślady w Bolonii”. „Po wiedzę do Bolonii”. „Muzeum lodów”. „Książęta d’ Este”. „Balsam dla kubków smakowych”. „Luciano Pavarotti”. „Mazurek i Legiony Dąbrowskiego”. „Geniusze pędzla z Parmy”. „Parmeńskie delikatesy”. „Giuseppe Verdi”. „Fajans z Faenzy” i sporo innych. W sumie jest to udany, ciekawy i dobrze napisany oraz zilustrowany, poręczny przewodnik, który, oczywiście polecam.

BOLONIA I EMILIA ROMANIA. Przewodnik Bezdroży z serii travelbooków, Autorzy: Beata i Paweł Pomykalscy. Wyd. III, Helion, Gliwice 2023, str. 246, cena 42,70 zł. ISBN 978-83-322-102-1.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top