G.U. EUROPA: DOBRY ROK DLA UBEZPIECZYCIELI

Znakomitymi wynikami podsumowała rok 2011 Grupa Ubezpieczeniowa Europa. W jej skład wchodzą: Towarzystwo Ubezpieczeń Europa S.A., Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Europa S.A., Open Life Towarzystwo Ubezpieczeń Życie S.A. i spółki na Ukrainie.

 

O szczegółach na spotkaniu z prasą poinformowali: prezes zarządu TU Europa i TU na Życie Europa S.A. Jacek Podoba i ich wiceprezes Krzysztof Mędrala.

 

W grudniu ub. roku w Grupie Europa, dzięki pozyskaniu nowych, strategicznych akcjonariuszy, zaszły istotne zmiany własnościowe. Niemiecki Talanx przejął większościowy (50%+1 akcja) pakiet akcji, a jego japoński partner Meiji Yasuda 33,5%. Posiadający 16,54% akcji Getin Holding zobowiązał się do nie rozporządzania nimi. Grupa wypracowała w 2011 roku rekordowy w swojej historii zysk netto 173 mln zł, poprawiając poprzedni wynik o 15%.

 

Mimo niełatwej sytuacji dla branży, był to już ósmy z rzędu rok dynamicznego wzrostu w Grupie wyników finansowych. Spółki Europy zwiększyły o 15% – ze 150 mln zł w roku 2010 r. do 173 mln zł w 2011 r. – skonsolidowany zysk netto. Z przypisem ponad 3 mld zł Grupa potwierdziła swoją pozycję lidera w obszarze bancassurance w Polsce. Z jej oferty korzystało około 2 mln klientów. Największy zysk netto, o 21% tj. 91,6 mln zł, osiągnęła spółka ubezpieczeń majątkowych, zbierając blisko 472 mln zł składek brutto.

 

Poważnie, bo o 8% – do poziomu blisko 82 mln zł (z 75 mln zł w 2010 r. ), poprawiła też swoje wyniki spółka ubezpieczeń na życie. Wartość jej sprzedaży przekroczyła 2,5 mld zł brutto. TU Europa bardzo, bo prawie o 70%, zwiększyła przypis w ubezpieczeniach turystycznych. Spółka znacznie rozbudowała także relacje z partnerami tej branży, powiększając ich grono niemal dwukrotnie. M.in. do ponad 1,1 tys. biur podróży.

 

W 2011 roku udzieliła o trzy czwarte więcej gwarancji dla biur podróży – łącznie na sumę ponad 90 mln zł, niż w roku poprzednim. Potwierdziła w ten sposób swoją pozycję jednego z największych gwarantów na polskim runku turystycznym. Wdrożyła również nowe produkty. Sport&Fun dla osób łączących podróżowanie z uprawianiem sportów oraz Koszty Rezygnacji ze 100% zwrotem sumy wycieczki, noclegu lub biletu.

 

Jednocześnie Grupa Europa podpisała długoterminowe umowy o współpracy z Getin Noble Bankiem, Idea Bankiem i innymi spółkami Getin Holding. Oznacza to perspektywę dalszego dynamicznego rozwoju zarówno poprzez wykorzystanie potencjału nowych, większościowych akcjonariuszy, jak i ugruntowania relacji biznesowych z partnerami sektora finansowego. Z trendów wynika, że także w 2012 roku nastąpi duży wzrost ubezpieczeń.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top