Wielowiekowe tradycje, świąteczna atmosfera w miastach i miasteczkach, pachnące grzanym winem i korzennym ciastem adwentowe jarmarki sprawiają, że Saksonia uważana jest za Bożonarodzeniową krainę. To tutaj jest najstarszy (od 1434 r.) jarmark świąteczny Niemiec czyli “Drezdner Striezelmarkt”, na lipskim weihnachtsmarkcie jest największy na świecie adwentowy kalendarz, stąd też pochodzi słynna drezdeńska strucla “Dresdner Christstollen”. fot. DZT
Z miasteczka Puslnitz pochodzą słynne korzenne pierniczki, w miejscowości Herrnhut narodziły się piękne gwiazdy adwentowe. Do tradycji należy tu wspólne śpiewanie kolęd w kościołach i na placach czy ostatnie szychta w kopalniach przed Wigilią tzw. Mettenschicht oraz świąteczne pochody górników w górniczych miasteczkach Rudaw.
Region Rudaw, kruszconośnych gór na granicy z Czechami znany jest nie tylko ze swoich barwnych obrzędów świątecznych, ale także ze sztuki snycerstwa i wyrobu drewnianych zabawek. W wielu z ponad 1600 zachowanych do dziś warsztatów można przyjrzeć się pracy mistrzów tego rękodzieła. W Annabergu miejscowe kobiety tworzą piękne koronki klockowe. Można też usłyszeć dziecięcy chór wędrujący od domu do domu i zwiastujący bożonarodzeniową nowinę.
W Rudawach do ozdób narodzeniowych należą anioły i górnicy, również drewniany dziadek do orzechów, świeczniki i piramidy. Podczas Wigili w zależności od możliwości rudawskiej rodziny podawane było 7 lub 9 potraw: pieczone kiełbaski z kapustą, śledź i inne ryby z sałatką z jabłek, sałatka ziemniaczana z kiełbasą, kasza gryczana lub jaglana, soczewica lub groszek, pieczeń wieprzowa z kluskami, zupa z owoców dzikiej róży, bułka w mleku z siekanymi orzechami, suszone śliwki, chleb i sól.
Obok dużych jarmarków w Dreźnie czy Lipsku wiele mniejszych weihnachtsmarktów znajdziemy w innych saksońskich miasteczkach. Görlitz zaprasza na otoczony renesansowymi kamieniczkami Obermarkt do odwiedzenia jarmarku “Christkindelmarkt”, romantyczne jarmarki znajdziemy też w Radebeul, Miśni, Pirnie, Seiffen oraz w najpotężniejszej saksońskiej twierdzy Köningstein.
Zdjęcia: Grzegorz Micuła
Więcej informacji: