SAKSONIA 2023: PONAD 100 TYSIĘCY NOCLEGÓW POLAKÓW

Panorama Starego Miasta w Dreźnie od strony Łaby - fot.Anja-Upmeler.jpg
Panorama Starego Miasta w Dreźnie od strony Łaby – fot.Anja-Upmeler.jpg

Polska ponownie była w 2023 roku największym rynkiem przyjazdowym dla Drezna i Krainy Łaby (Dresden Elbland). Łącznie odwiedziło je 2,5 mln turystów, którzy skorzystali z 5,5 mln noclegów. Polska okazała się pierwszym krajem zagranicznym w historii, turyści z którego w ciągu jednego roku przekroczyli liczbę 100 tys. noclegów.

To bilans turystyczny ub. roku tego regionu Saksonii, opublikowany przez Dresden Marketing GmbH. Po raz kolejny udowodnił on swoją wysoką atrakcyjność zarówno dla turystów prywatnych jak i biznesowych. „Łączną liczbą 5,5 mln noclegów w 2023 r. oraz wskaźnikiem odbudowy ruchu turystycznego (recovery rate) 91% w porównaniu do roku 2019 osiągnęliśmy niemal już poziom okresu sprzed pandemii i rekordowego jak dotychczas tamtego roku. To zasługa wielkiego zaangażowania podmiotów turystycznych i autentyczności destynacji Drezno i Kraina Łaby. Podróżowanie znów sprawia przyjemność i wspólnie udało nam się sprawić, iż wiele osób z kraju i zagranicy umieściło Drezno i Krainę Łaby na mapie swych wyjazdowych planów”, powiedziała na konferencji prasowej, podsumowującej ubiegły rok turystyczny, Annekatrin Klepsch, burmistrz Drezna, stolicy Saksonii, odpowiedzialna za sprawy kultury, nauki i turystyki.

W porównaniu z rokiem ubiegłym region zanotował wzrost zarówno w liczbie noclegów jak i przyjazdów średnio w podobnej wysokości 15%. Dla samego miasta Drezna wskaźnik odbudowy ruchu turystycznego w porównaniu do roku 2019 wyniósł w odniesieniu do liczby noclegów nawet 94%.

Polska przekroczyła pułap 100 tys. noclegów w ciągu jednego roku

Polska pozostaje liderem wśród zagranicznych rynków przyjazdowych, a z wynikiem 114 192 noclegów w 2023 r. (+32% do 2022 r., +21% do 2019 r., liczba przyjazdów 2023: 51 526) jako pierwszy kraj w historii regionu Drezno i Kraina Łaby przekroczyła pułap 100 tys. noclegów w ciągu jednego roku. Na kolejnych miejscach pod tym względem uplasowały się: USA (73 970), Austria (71 051), Szwajcaria (70 206), Holandia (61 174) i Czechy (54 609).

83% wszystkich noclegów rezerwują goście z Niemiec. „Rynek krajowy jest generalnie dla Drezna największym, ale największy potencjał rozwoju dostrzegamy jednak w rynkach zagranicznych i w 2023 r. świetnie to dla nas wykorzystaliśmy. Nasze najważniejsze zagraniczne rynki rosły w porównaniu do 2022 r., jak Polska o 32%, czy Szwajcaria o 36%, a ponadto także nasze nowe rynki docelowe jak Szwecja o 37% czy Dania o 31%”, wyjaśnia Corinne Miseer, dyrektor zarządzająca Dresden Marketing GmbH (DMG), oficjalnej organizacji marketingowej Drezna. Miasto jest także głównym motorem wzrostu dla całej wspólnej destynacji. Ponadprzeciętny wzrost noclegów z zagranicy (+30% do 2022 r.) potwierdza także porównanie z całymi Niemcami (+19% do 2022 r. ) oraz Saksonią (+21% do 2022 r.).

Drezno i Kraina Łaby „go TikTok”
Drezno i Kraina Łaby są atrakcyjną destynacją dla różnych grup docelowych. Celem dotarcia do nich, DMG rozszerza swoją obecność w przestrzeni cyfrowej. Od niedawna można na platformie TikTok śledzić kanał @VisitDresdenElbland. „Naszym celem jest pozyskiwanie nowych fanów destynacji również na TikToku, poprzez komunikację dostosowaną do potrzeb użytkowników” , mówi Miseer. Kanał uzupełnia dotychczasową aktywność DMG w mediach społecznościowych na Facebooku, Instagramie i YouTube oraz pozostałe kanały online jak główna strona internetowa www.visit-dresden-elbland.de czy cyfrowy magazyn „Dresden Magazin” www.dresden-magazin.com .

2024 – najważniejsze wydarzenia warte uwagi turystów

Caspar David Friedrich

Caspar David Friedrich – Pejzaż „Teren das Große Gehege pod Dreznem“ (Galeria Albertinum).  Fot. © Sven Döring (DML-BY)

 

Rok 2024 w Dreźnie i Krainie Łaby turystycznie stoi przede wszystkim pod znakiem jubileuszu 250 rocznicy urodzin Caspara Davida Friedricha, jednego z najbardziej znaczących malarzy okresu romantyzmu, który sławę zyskał cenionymi do dziś na całym świecie charakterystycznymi pejzażami przyrody.

Przez ponad 40 lat Drezno stanowiło główne miejsce życia malarza. To tutaj zajmował się dziełami ze słynnej Galerii Obrazów oraz włączał się w ówczesne debaty o sztuce. Również tutaj powstały jedne z najważniejszych obrazów artysty, które dzisiaj na całym świecie uchodzą za najznamienitsze dzieła sztuki niemieckiego romantyzmu.

W swej twórczości artysta przeciwstawiał ówczesnym akademickim tradycjom własne źródła inspiracji. Znajdował je przede wszystkim w krajobrazach przyrody podczas swych wędrówek w bliższej i dalszej okolicy Drezna.

24.08.2024–05.01.2025
Wystawa w drezdeńskiej Galerii Albertinum zaprezentuje artystę jako malarza. W swych pracach przedstawiających krajobrazy zawierał on całą paletę uczuć, jak jeszcze żaden artysta przed nim. Szerokie spektrum jego twórczości pozwala przyjrzeć się najważniejszym dla niego tematom: przyrodzie, religii i polityce. W połączeniu z dziełami malarzy, od których czerpał wzorce, jak wielcy malarze krajobrazów Jakob Ruisdael, Salvatore Rosa czy Claude Lorrain, czy też artystów jemu współczesnych, wystawa będzie jedyną w swoim rodzaju okazją do poznania istoty malarstwa romantycznego.

24.08.–17.11.2024
Natomiast centrum wystawy w Gabinecie Miedziorytów (Kupferstich-Kabinett) w Zamku Rezydencyjnym (Residenzschloss) w Dreźnie stanowić będzie artystyczny proces twórczy Caspara Davida Friedricha. Podziwiać będzie można jego rysunki, charakteryzujące się dużą uczuciowością, a równocześnie precyzją. Wędrówki i rysowanie są u Friedricha mocno ze sobą związane. Jeszcze dziś widocznym jest, jak skoncentrowany i pełen zaangażowania przedstawiał przyrodę na swoich rysunkach. W ramach wystawy odkryć można trasy jego wędrówek i dać się zainspirować do wybrania się w drogę śladami artysty. Oprócz znakomitych rysunków Gabinet Miedziorytów posiada również specjalny rarytas, a mianowicie rękopis Friedricha, który również zostanie zaprezentowany. Artysta odnosi się w nim do dzieł innych współczesnych mu malarzy oraz prowadzi rozważania dotyczące teorii sztuki.

Jubileusz artysty oraz przypomnienie jego twórczości ma równocześnie skierować uwagę dzisiejszych turystów na walory wędrówek pośród przyrody, kontemplowania jej piękna, a przy tym także osobistego wyciszenia się, zwolnienia tempa, zatrzymania się w zachwycającym nas miejscu na trochę dłużej, czyli jak to się ostatnio określa: „slow travel”. W tym celu wytyczono np. specjalny szlak wędrowny śladami Caspara Davida Friedricha.
Więcej informacji nt. jubileuszu znaleźć można na poświęconej mu specjalnej stronie internetowej .

Archiwum Awangard (Archiv der Avantgarden) – otwarcie 5 maja 2024

W 2016 r. znany kolekcjoner sztuki awangardowej Egidio Marzona podarował Państwowym Zbiorom Sztuki w Dreźnie (Staatliche Kunstsammlungen Dresden) ok. 1,5 mln przedmiotów ze swoich zbiorów: dzieła sztuki, dokumenty, manuskrypty, plakaty, czasopisma itd. Siedzibą Archiwum będzie odrestaurowany historyczny budynek Blockhaus w Dreźnie, położony tuż obok mostu Augustusbrücke, po stronie dzielnicy Neustadt. Archiwum służyć ma nie tylko wystawom, ale także być miejscem badań, warsztatów, wykładów czy dyskusji. Otwarcie planowane jest na dzień 5 maja 2024 r., równocześnie rozpocznie się pierwsza wystawa części zbiorów pt. „Archiwum snów. Surrealistyczny impuls” (Archiv der Träume. Ein surrealistischer Impuls).

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top