NIEMCY: SAKSONIA -SPORT, HISTORIA I KULTURA

Widok na Budziszyn, Katja Fouad Vollmer
Widok na Budziszyn, Katja Fouad Vollmer

Przypominamy o zbliżających się mistrzostwach EURO 2024™, które odbędą w Niemczech.  Kilka spotkań rozegranych będzie w Lipsku. Mistrzostwa w piłce nożnej to nie tylko obietnica niezwykłych emocji sportowych, ale także doskonała okazja do poznania bogatej kultury i historii Lipska i jego okolicy.

Warto poznać również nasze nowości, jak na przykład propozycję fascynującej interaktywnej wycieczki po Zamku Colditz, czy nową wystawę w Drezdeńskim Panometrze, gdzie prezentowane jest egzotyczne piękno amazońskich lasów deszczowych.
A jeśli poszukujecie jeszcze pomysłu na nadchodzącą majówkę, tutaj znajdziecie szereg inspiracji i pomysłów.
Zapraszamy do lektury, aby poznać więcej niezwykłych miejsc i atrakcji, jakie Saksonia ma do zaoferowania!

Letni vibe w Lipsku: Futbol, koncerty i wiele więcej

Zdjęcie: PK Fotografie
Zdjęcie: PK Fotografie

Od 14.06 do 14.07 miasto sportu Lipsk obejmie rolę jednego z dziesięciu miast gospodarzy, tzw. Host Cities, podczas UEFA EURO 2024™.
Oprócz meczów fazy grupowej (Portugalia/Czechy, Holandia/Francja, Chorwacja/Włochy) do Lipska przybędą również kibice na mecze rozgrywane w 1/8 finału.
W strefie kibica na Augustusplatz na wszystkich fanów piłki nożnej czekają transmisje na żywo wszystkich 51 spotkań, ciekawy program artystyczny, diabelski młyn i wiele innych atrakcji. A kto, po emocjonujących piłkarskich przeżyciach, potrzebowałby trochę ochłody, może wskoczyć do jednego z licznych jezior na Nowym Pojezierzu Lipskim. Na miłośników kultury czeka tu także wiele wydarzeń niezwiązanych ze sportem: jak np. 25. Festiwal Bachowski od 7. do 16.06 lub Międzynarodowy Festiwal Baletowy „Lipsk tańczy” od 21. do 29.06.

Odwiedź Lipsk — gospodarza UEFA EURO 2024™!

Historia na wyciągnięcie ręki na Zamku Colditz

Zdjęcie: © Histovery
Zdjęcie: © Histovery

Obóz jeniecki, zakład dla osób umysłowo chorych, szpital: Zamek Colditz niedaleko Lipska ma niezwykle bogatą historię. Nienaruszony stan wielu pomieszczeń nadaje temu miejscu specyficzny charakter opuszczonego i pełnego tajemnic obiektu. Legendarne próby ucieczki więźniów alianckich podczas II wojny światowej do dziś wzbudzają duże emocje.
Większość pomieszczeń w zamku była dotychczas niedostępna dla zwiedzających. Od 16 kwietnia 2024 r. się to jednak zmieni. Przewodniki na tabletach tzw. „HistoPady” zabiorą odwiedzających na dostępną w 6 różnych językach wycieczkę tematyczną „Ucieczka z zamku Colditz”, podczas której na nowo ożyje historia zamku.
Przy specjalnej interaktywnej stacji każdy będzie mógł sprawdzić, czy udałoby mu się uciec z zamku Colditz. Kto z pomocą tabletu znajdzie ukryty skarb, ten otrzyma nagrodę. Na śmiałków czeka interaktywna wycieczka po zamku oraz pobudzające wyobraźnię opowieści.

Intrygujące Lost Place

Las deszczowy w Drezdeńskim Panometrze

Zdjęcie: Asisi Panometer
Zdjęcie: Asisi Panometer

Nieznane odgłosy zwierząt, przygaszona zieleń, pnące się ku niebu drzewa: W Drezdeńskim Panometrze odwiedzający mogą poczuć się jak w brazylijskim lesie deszczowym. Berliński artysta Yadegar Asisi po kilkukrotnym odwiedzeniu Amazonii stworzył niezwykłą panoramę 360°, którą podziwiać będzie można w stolicy Saksonii jeszcze prawdopodobnie do końca 2025 roku. Wystawa czynna jest codziennie. Bilety nabyć można online.

Saksońska ekspedycja do lasu deszczowego

Zielone zakątki Krainy Nysy

Zdjęcie: Bad Muskau
Zdjęcie: Bad Muskau

W północno-wschodniej części Saksonii, w regionie Górnych Łużyc, rozciąga się okazały, wpisany na listę dziedzictwa światowego UNESCO, Park Mużakowski – ogrodowe arcydzieło księcia Pücklera. Imponujące piękno krajobrazu podziwiać można na 830 ha powierzchni. W roku 2024 to polsko-niemieckie założenie parkowe świętuje 20. rocznicę przyznania tytułu dziedzictwa światowego UNESCO. Tuż obok znajduje się Park w Kromlau, założony w 1844 r. przez właściciela majątku ziemskiego F. H. Rötschke. Kwitnące wiosną różaneczniki i niezwykły most Rakotz ściągają tu co roku tysiące odwiedzających. Jednym z najważniejszych wydarzeń są doroczne Dni Parku, które odbywają się tradycyjnie w Zielone Świątki.

Parki Mużakowski i Kromlau — Dziedzictwo światowe UNESCO

Winne wzgórza i relaks w pięknej okolicy

Zdjęcie: Radisson Blu Radebeul
Zdjęcie: Radisson Blu Radebeul

Ukryty pośród malowniczych wzgórz winnych, hotel Radisson Blu Radebeul oferuje nie tylko spokój i ciszę. To również idealne miejsce dla miłośników wina. Pełen renomowanych winnic Saksoński Szlak Winny, przebiega bezpośrednio obok hotelowego ogrodu i mieszczących się tu willi ze stylowo urządzonymi pokojami, skąd rozciąga się fantastyczny widok na okoliczne wzgórza, porośnięte winoroślami.
Po pełnym ciekawych wrażeń dniu goście mogą skosztować tutejszych specjałów kulinarnych w jednej z hotelowych restauracji lub spędzić sympatyczny wieczór w barze Karola Maya. Czysty relaks i odpoczynek zapewnią również hamam i sauna, czekające na gości w Blu Motion Spa. Chcesz poznać naszą pełną ofertę? Napisz do nas: r.brendel@p-h-c.eu

Grimma — perła w dolinie Muldy

Zdjęcie: Philipp Herfort
Zdjęcie: Philipp Herfort

Kogo nie pociągają zbytnio największe saksońskie miasta, znajdzie z pewnością prawdziwe perły wśród mniejszych, najpiękniejszych z pięknych, saksońskich miasteczek. Co powiesz na przykład na Grimmę? To leżące nieopodal Lipska miasteczko oczarowuje swoją starówką i bliskością natury.
Biegnąca wzdłuż Muldy ścieżka rowerowa (Mulderadweg) to idealna propozycja dla miłośników jazdy rowerowej, ceniących sobie ciszę i spokój. Warto zatrzymać się po drodze w leżących na trasie malowniczych wioskach, takich jak Höfgen, zwane „Wioską zmysłów”, czy pięknej wiosce Kössern, będącej cennym przykładem tego, jak planowano wioski w okresie baroku.

Ruszamy do Grimmy!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top