WŁOCHY: ELBA – NIE POPEŁNIAJCIE BŁĘDU NAPOLEONA !

Niedawno Warszawę odwiedzili reprezentanci wyspy Elba. W trakcie prezentacji połączonej z degustacją lokalnych potraw i win, zachęcali Polaków do odwiedzenia tej pięknej, włoskiej wyspy i spędzenia tu wakacyjnego wypoczynku.

 Elba to trzecia co do wielkości włoska wyspa (po Sycylii i Sardynii), a zarazem największa z wysp Archipelagu Wysp Tyrreńskich. Położona jest ona na Morzu Tyrreńskim, pomiędzy Półwyspem Apenińskim, a Korsyką. Od lądu dzieli ją zaledwie 12-kilometrowa cieśnina Piombino. Prom pokonuje ją w 50 minut.

Elba ma zaledwie 223,5 km² (długość: 29 km, szerokość: 19 km) i zamieszkuje ją ok. 31 tys. mieszkańców. Wyspa posiada historię starszą od starożytnego Rzymu. Należała do Etrusków, Kartagińczyków, Rzymian. Po X wieku władała nią Piza, Piombino (w XVI w. niezależne państwo), Florencja, Hiszpania, Królestwo Neapolu, Królestwo Etrurii, a od początku XIX wieku Francja.

Dzięki burzliwej historii na wyspie jest sporo zabytków. Elba znana jest głównie z tego, że 3 maja 1814 r. zesłany został na nią Napoleon Bonaparte. Cesarzy przebywał na wyspie do lutego 1815 roku wraz z resztkami swoich oddziałów – 600 żołnierzami Gwardii Cesarskiej (w jej skład wchodził m. in. szwadron polskich lansjerów).

W czasie swojego pobytu Napoleon zarządzał wyspą i fundował nowe budowle, drogi i wodociągi, zmienił flagę i zreformował miejscowe podatki, zostawiając po sobie opinię dobrego gospodarza. Zesłanego na Elbę Napoleona odwiedziła kochanka, Maria Walewska.

– Gdy już dotrzecie na Elbę nie zróbcie błędu, który popełnił Napoleon. Nie uciekajcie z naszej wyspy lecz wracajcie tu wiele razy – zachęcał podczas prezentacji Alessandro Gentini, przedstawiciel Stowarzyszenia Hoteli Isola d’Elba. Krajobraz wyspy jest górzysty. Jej terytorium w dużej mierze zachowało swój naturalny charakter, gdyż wchodzi ona w skład Parku Narodowego Wysp Toskańskich.

Rocznie Elbę odwiedza 2,5 mln turystów w tym ok. 50 % to obcokrajowcy. Przyciągają ich tu tutejsze plaże (jest ich ok. 200). Są one bardzo różnorodne i o bogatej kolorystyce (białe, żółte, różowe, czerwone i czarne). Elba to znakomite miejsce nie tylko dla rodzinnego wypoczynku, ale także dla osób preferujących aktywne spędzania czasu wolnego.

Istnieją na niej znakomite warunki do uprawiania żeglarstwa, kitesurfingu, windsurfingu, jazdy konnej, jazdy na rowerach (w tym górskich), wędrówek górskich czy także wspinaczki górskiej. Na wyspie jest ok. 200 różnego typu obiektów hotelowych (willi, apartamentów, campingów, hoteli różnych kategorii).

Stowarzyszenie Hoteli Isola d’Elba chcąc zwiększyć napływ turystów na wyspę powołało do życia firmę promową Blue Navy i lotniczą Silver Air. Blue Navy zajmuje się żeglugą promową na trasie Piombino – Portoferraio (Elba). Prom na tej trasie kursuje co trzy godziny. Linia lotnicza Silver Air utrzymuje połączenia lotnicze pomiędzy miejscowym portem lotniczym, a Rzymem, Pizą, Mediolanem i Florencją, z których można skorzystać planując podróż z Polski na Elbę.

 

Foto: autor i foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top