BEZDROŻA: DOLOMITY BRENTA – T&H

W serii przewodników górskich T&H – Trekking i Hiking Bezdroży ukazał się kolejny, poświęcony trasom we włoskich Dolomitach. O ile pierwsze z tych pojęć jest znane i popularne, gdyż oznacza wycieczki czy wyprawy górskie trwające co najmniej kilka dni, z noclegami w schroniskach lub namiotach, o tyle hiking jest stosunkowo nowym. Oznacza podobne wycieczki, ale w ciągu nie więcej niż jednego dnia, bez noclegów na trasie. Przy czym nazwa ta stosowana jest przede wszystkim w regionie Trentino. U nas są to po prostu wycieczki, ewentualnie z dodatkiem górskie lub wysokogórskie. I chyba nie ma potrzeby określania ich nową, obcą nazwą, skoro trekking przyjęty jest od dawna i amatorzy wypraw górskich nie mają chyba wątpliwości, co ona oznacza. Autor omawianego przewodnika Roberto Ciri jest, jak przedstawia go wydawnictwo, doświadczonym zdobywca setek alpejskich szczytów, zarządcą stron internetowych poświęconych klasycznym drogom na alpejskie szczyty oraz osobno o wysokości ponad 3 tys. m n.p.m. w Dolomitach. Autorem kilku przewodników i licencjonowanym przewodnikiem wysokogórskim. O regionie gór opisywanych w tym przewodniku napisał na jego tylnej okładce m.in.:

„…Pośród wszystkich grup górskich w Dolomitach grupa Brenta wyróżnia się różnorodnością krajobrazów i widoków, a także bogactwem tras trekkingowych i dróg wspinaczkowych, które być może nie mają sobie równych. Od wędrówek przepięknymi dolinami w otoczeniu potężnych skalnych ścian, po śmiałe trasy biegnące powyżej 3000 m n.p.m., półkami przecinającymi pionowe ściany. Tysiące szczytów i turni, nad którymi górują takie olbrzymy jak Cima Brenta, Cima Tosa, Crozzòn di Brenta, Torre di Brenta, Pietra Grande oraz wspaniałe, niebywale strzelista turnia Campanile Basso…”.

Przewodnik składa się z dwu części. Informacje praktyczne uwzględniające opisy Parku przyrodniczego Adamello Brenta, Dolomity Brenta i kurort Madonna di Campiglio, bazę turystyczną w tym regionie oraz m.in. rady jak korzystać z tego przewodnika, co robić w razie nagłego wypadku oraz inne przydatne informacje i bibliografię. I część drugą: opisy 30 tras, które autor przeszedł osobiście. Z informacjami o każdej z nich, mapkami, przekrojami pionowymi z zaznaczeniem głównych na nich miejsc oraz piktogramami informującymi o punkcie wyjścia, najniższej i najwyższej wysokości, przewyższeniu, bazie turystycznej na trasie, zalecanych okresach, w których najlepiej wybrać się na nie

. A także natężeniu ruchu turystycznego, dostępności wody oraz możliwości – lub nie – wycieczek rodzin z dziećmi. Oczywiście również z informacjami o dojeździe, opisie trasy i możliwości łączenia jej z innymi oraz uwagami, ciekawostkami, legendami itp. Ponadto zdjęciami. W sumie jest ich ponad 280, kolorowych, opisanych i one są dodatkowo mocną stroną tego przewodnika. Korzystając z niego można znakomicie zwiedzać i poznawać te przepiękne regiony Dolomitów.

DOLOMITY BRENTA I GRUPA ADAMELLO-PRESANELLA. 30 TRAS HIKINGOWYCH. Autor: Roberto Ciri. Przekład Marta i Andrzej Starosielscy. Bezdroża, wyd. I, Helion 2023, stron 232, cena 79 zł. ISBN 978-83-283-6784-5

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top