Litwa

WILNO: SZLAKIEM MIŁOŚCI ZYGMUNTA AUGUSTA I BARBARY RADZIWIŁŁÓWNY

Ciekawy projekt mający zachęcić gości Wilna i jego mieszkańców do poznawania litewskiej stolicy nieco inaczej, wprowadziły władze miasta przy finansowym wsparciu Ministerstwa Gospodarki i Innowacji Republiki Litewskiej na rzecz Agencji (MITA). Nazwany został Slapta meilė, co w tłumaczeniu z języka litewskiego znaczy Sekretna (lub tajemna) miłość. A dotyczy romansu, miłości, później ślubu Barbary Radziwiłłówny i …

WILNO: SZLAKIEM MIŁOŚCI ZYGMUNTA AUGUSTA I BARBARY RADZIWIŁŁÓWNY Czytaj więcej »

LITWA: GRZYBOBRANIE – OD MISTRZOSTW PO OBFITĄ KOLACJĘ

Litwa jesienią ma wiele propozycji: od chwili wytchnienia w zmieniającym się krajobrazie, po przygotowanie sycącego obiadu z narodowego skarbu – grzybów. W tamtejszych lasach występuje aż 400 ich jadalnych odmian. Wielość odmian jadalnych grzybów, obfite lasy i mistrzostwa w grzybobraniu wabią wczesną jesienią zapalonych zbieraczy do litewskich lasów.

LITWA: NA LITWĘ PO ZDROWIE

Litwa – nasz bliski sąsiad, poza dobrze zachowanym środowiskiem przyrodniczym i zabytkami naszej wspólnej historii, ma też  kilka bardzo dobrych uzdrowisk do których chętnie jeździmy ze względu na ich walory lecznicze, czyste środowisko oraz fakt, że jest tam ciągle taniej niż u nas. Dysponujące doskonalą bazą Druskieniki, znany jeszcze od przez wojny kurort i bardziej …

LITWA: NA LITWĘ PO ZDROWIE Czytaj więcej »

LITWA: W SERCU KOWIEŃSKIEJ STARÓWKI

Ratusz z wysoką na 53 metry wieżą nazywany „Białym łabędziem” ze względu na barwę jego ścian oraz elegancję sylwetki, stoi pośrodku dużego placu Ratuszowego. W samym sercu kowieńskiej Starówki. Od czasu, gdy w XV wieku tu przeniesiono, z okolic odległego o kilkaset metrów zamku, centrum średniowiecznego Kowna, przez kilka wieków dookoła niego był targ. Obecny …

LITWA: W SERCU KOWIEŃSKIEJ STARÓWKI Czytaj więcej »

LITWA: KŁAJPEDA – W ZAKAMARKACH SENAMIESTIS

Pierwsza istotna zmiana, jaką zauważam na centralnym placu kłajpedzkiej Senamiestis – Starówki, to nowa kolorystyka Teatru Dramatycznego z XVIII w., przebudowanemu w XIX w, z piękną klasycystyczną fasadą. Byłem tu już parokrotnie podczas każdego z przyjazdów do Kłajpedy w ostatnich dwu dekadach i zawsze była ona tak jasno kremowa, że aż niemal biała. Obecnie podstawową …

LITWA: KŁAJPEDA – W ZAKAMARKACH SENAMIESTIS Czytaj więcej »

LITWA: KOWNO – W WIDŁACH NIEMNA I WILII

To tu, w widłach jakie tworzy ujście Wilii do Niemna, narodziło się Kowno. Obecnie drugie pod względem wielkości i liczby mieszkańców, ponad 300-tysięczne miasto Litwy. Cypel ten, na końcu którego znajduje się niewielki teren spacerowy i park Santakos, zamieszkany był już przed wiekami. Od kiedy jednak, dokładnie nie wiadomo. W paru polskich przewodnikach znalazłem informację, …

LITWA: KOWNO – W WIDŁACH NIEMNA I WILII Czytaj więcej »

LITWA: GÓRA KRZYŻY

My mamy prawosławną Świętą Górę w Grabarce na Podlasiu, na której obok cerkwi i żeńskiego klasztoru stoją od niepamiętnych czasów – i ustawiane są ciągle nowe – tysiące już krzyży. Litwini mają natomiast swoją, katolicką, chociaż nie tylko, Górę Krzyży – Kryžių kalnas położoną 12 km na północ od wojewódzkiego (okręgowego), ponad 100-tysięcznego miasta Szawle …

LITWA: GÓRA KRZYŻY Czytaj więcej »

LITWA: POŁĄGA – MUZEUM BURSZTYNU

Jedną z pasji hrabiego Feliksa Tyszkiewicza (1870-1932), założyciela, wraz z żoną Antoniną z Korzbok – Łąckich (1870-1952), uzdrowiska w Połądze nad Bałtykiem, było kolekcjonowanie bursztynu wykopaliskowego. Zgromadził jego wspaniały zbiór, w którym szczególne cenne były inkluzje – owady i części roślin zatopione przed wiekami w żywicy. Uzyskał on wysoką ocenę na Wystawie Światowej w Paryżu …

LITWA: POŁĄGA – MUZEUM BURSZTYNU Czytaj więcej »

LITWA: POŁĄGA – LETNIA STOLICA NAD BAŁTYKIEM

Połąga położona nad Bałtykiem, jest największym, liczącym kilkanaście tysięcy stałych mieszkańców litewskim uzdrowiskiem, nazywanym letnią stolicą kraju. Nie byłem w niej już kilka lat od czasu trochę dłuższego tu pobytu i z zainteresowaniem oglądam co się zmieniło. Przede wszystkim tradycyjne o tej porze roku przygotowania do letniego sezonu 2016. Bo chociaż tutejsze sanatoria czynne są …

LITWA: POŁĄGA – LETNIA STOLICA NAD BAŁTYKIEM Czytaj więcej »

LITWA: DRUSKIENNIKI W SŁOŃCU I KWIATACH

  Współczesny rozwój Druskiennik, największego litewskiego uzdrowiska całorocznego, obserwuję już od ponad dwu dekad. Za każdym w nim pobytem zauważając w nim nowe, korzystne zmiany. Gdy teraz, w słonecznym wiosennym słońcu 2015 roku spaceruję po nim, z trudem przypominam sobie, jak trudne były tu początki transformacji ustrojowej i gospodarczej. Po upadłym Imperium Zła pozostały posowieckie …

LITWA: DRUSKIENNIKI W SŁOŃCU I KWIATACH Czytaj więcej »

LITWA: NA LINACH PRZEZ NIEMEN

    W znakomitym punkcie popularnego uzdrowiska Druskienniki działa największy nad Bałtykiem Park Przygód „ONE” założony i prowadzony przez spółkę „UNO Parks”. Znajduje się on w lesie na wysokiej skarpie największej litewskiej rzeki – Niemna przy nowym moście przez nią. Na początku przepięknego, nadrzecznego bulwaru ciągnącego się do przystani statków „białej floty” koło ujścia do …

LITWA: NA LINACH PRZEZ NIEMEN Czytaj więcej »

LITWA: NAJWIĘKSZY SĘKACZ ŚWIATA W KSIĘDZE GUINNESA

    Jedną z głównych atrakcji Święta Uzdrowiska Druskienniki 2015 na Litwie, na które zaproszona została grupa dziennikarzy – członków SD-P „Globtroter”, była udana próba upieczenia największego sękacza świata i zgłoszenia go do wpisania w sławnej Księdze Rekordów Guinnesa. Wydarzenie miało miejsce w siedlisku agroturystycznym (po litewsku sodyba) Ignė we wsi Jaskonys, 3 km od …

LITWA: NAJWIĘKSZY SĘKACZ ŚWIATA W KSIĘDZE GUINNESA Czytaj więcej »

LITWA: WIĘCEJ ZAGRANICZNYCH GOŚCI, MNIEJ POLAKÓW

  W ostatnich dwu latach przyjazdowy ruch turystyczny na Litwę rośnie w tempie 6 – 8% rocznie, przy 3 – 4% wzroście w Europie i 2 – 3% na świecie – usłyszeliśmy podczas prezentacji nowości, atrakcji i walorów turystycznych u naszych północnych sąsiadów zorganizowanej w Ambasadzie Litwy w Warszawie.   Uczestniczyła w niej JE pani …

LITWA: WIĘCEJ ZAGRANICZNYCH GOŚCI, MNIEJ POLAKÓW Czytaj więcej »

LITWA: LISZKÓW – W ZAKOLU NIEMNA

LITWA: LISZKÓW – W ZAKOLU NIEMNA   Na wysokim, lewym brzegu zakola Niemna wznosi się ciekawy zespół architektoniczny o bardzo starej przeszłości. To Liszków, wieś na Litwie, nazywana też Liszkawą – taką zlituanizowaną nazwę przyjęła Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza granicami Polski, a po litewsku Liškiava. Położona zaledwie 9 km na północny wschód od największego …

LITWA: LISZKÓW – W ZAKOLU NIEMNA Czytaj więcej »

Scroll to Top