LITWA: WIĘCEJ ZAGRANICZNYCH GOŚCI, MNIEJ POLAKÓW

 

W ostatnich dwu latach przyjazdowy ruch turystyczny na Litwę rośnie w tempie 6 – 8% rocznie, przy 3 – 4% wzroście w Europie i 2 – 3% na świecie – usłyszeliśmy podczas prezentacji nowości, atrakcji i walorów turystycznych u naszych północnych sąsiadów zorganizowanej w Ambasadzie Litwy w Warszawie.

 

Uczestniczyła w niej JE pani ambasador Loreta Zakarevičiene oraz przedstawiciele Państwowego Departamentu Turystyki i centrów informacji turystycznej w Wilnie, Druskiennikach i Birsztanach.

 

Z danych przedstawionych przez Tomasza Jackiewicza, st. specjalistę z PDT wynika, że w 2012 roku Litwę odwiedziło 1,9 mln zagranicznych turystów, zaś według prognoz w bieżącym liczba ta przekroczy 2,1 mln. Ubiegłoroczne wpływy z zagranicznej turystyki przyjazdowej wyniosły na Litwie 1,2 mld €, zaś z krajowej 1,5 mld €.

 

 

O gościach z Polski wiadomo, że było ich około 217 tysięcy. Średnio w hotelach i pensjonatach każdy z nich spędził 5,7 nocy. 61% polskich turystów, z których większość jest w wieku 25-64 lat, nocuje w hotelach. Jako cel przyjazdu wymieniają wypoczynek oraz poznawanie kraju i jego zabytków (37%), biznes (33%) i odwiedziny (24%). W odróżnieniu jednak od gości z innych krajów, zwłaszcza Rosji i Białorusi, liczba Polaków odwiedzających Litwę ostatnio spadła.

 

WYPRZEDZILI NAS ROSJANIE I BIAŁORUSINI

 

Podczas prezentacji nie wymieniono przyczyn tego stanu. Z innych źródeł wiadomo jednak, że główną stanowią dosyć wysokie ceny wynikające ze sztywnego powiązania litewskiego lita z euro. Co w warunkach kryzysowych ogranicza u nas ruch wyjazdowy. Nie bez znaczenia są również, nadmiernie nagłaśniane zwłaszcza przez bulwarowe media i TV, nieprzychylne Polsce i Polakom incydenty na Litwie.

 

Ciekawy obraz ruchu przyjazdowego z Polski wynika z jego badań w Wilnie, najczęściej odwiedzanym mieście. W latach 2009 – 2011 Polacy znajdowali się na pierwszym miejscu wśród zagranicznych gości nad Wilią i Wilenką. W 2012 i w br. wyprzedzili nas Rosjanie i Białorusini. W roku 2012 pierwszych przyjechało o 43%, a drugich o 50,4% więcej niż w poprzednim, a Polaków o 8,3% mniej.

 

Aż do 2011 roku najliczniej też nasi turyści odwiedzali Centrum Informacji Turystycznej w Wilnie. Inaczej niż litewskie portale informacji turystycznej. Portal www.vilnius-touris.lt w 2012 roku łącznie odwiedziło 411.021 internautów, z czego 17.774 (4,3%) z Polski. Z Rosji ponad dwukrotnie więcej. Praktycznie nie zaglądamy do popularniejszego portalu www.vilnius-events.li. W ub. roku zainteresowało się nim prawie 650 tys. internautów, w tym zaledwie 2.129 (0,3% – dziesiąte miejsce) z Polski.

 

Dla porównania: w przypadku „jedynki” – Białorusi było ich 24,5 tysięcy. Częściej od nas zaglądali tam nie tylko Białorusini, ale także Brytyjczycy, Niemcy i inne nacje. Atrakcyjnie zapowiada się litewski odcinek Światowego Szlaku Bursztynowego obejmujący 8 miejscowości, obiektów kulturalnych i ośrodków spa. Jak wiadomo, szlak ten przebiega też przez Polskę, Słowację oraz Węgry i rozbudowywany jest dalej na południe Europy. Litwini planują połączenie w 2014 roku „bursztynowych” krajów na wszystkich kontynentach w sieć.

 

CO NOWEGO W WILNIE ?

 

Jeszcze wcześniej, bo już w grudniu br. nastąpi inauguracja Światowego Szlaku Bursztynowego. Zaś w 2015 roku na targach turystycznych ITB w Berlinie odbyć się ma wystawa promująca ten szlak, z udziałem 4 krajów, w tym Polski, promowana przez National Geographic. Nowości i atrakcje wileńskie przedstawiła Joanna Mikulska z Wileńskiego CIT.

 

Działalność rozpoczęły linie lotnicze Air Lituania. Na razie ich samoloty latają do Brukseli, Amsterdamu i Pragi, wkrótce ruszą do Moskwy i Wielkiej Brytanii. Do nowości w litewskiej stolicy należą kolejne uruchomione hotele: Kempinsky, Campanele Air i Komfort. A także taksówki samorządowe z nowoczesnym systemami uniemożliwiającymi oszukiwanie pasażerów.

 

Sprawdza się w praktyce system wynajmu rowerów do poruszania po mieście. Inaczej jednak niż w Warszawie, aby móc z nich korzystać trzeba wykupić abonament na 3 dni lub cały sezon. Wilno wzbogaciło się też w 2013 roku o dwa nowe muzea. Jednym z nich jest odbudowywany od fundamentów w ostatnich latach i już czynny Pałac Wielkich Książąt Litewskich na placu Gedymina za katedrą, drugim Muzeum Sztuki Kasiulisa.

 

Oglądać nim można dzieła sztuki współczesnej od II połowy XX wieku. Po renowacji oddano do dyspozycji gości także „Zielone miasto” – Ogród Bernardynów. W CIT dostępne są aplikacje turystyczne po Wilnie i audio przewodniki w MP3, a także karty miejskie Vilnius City Card zapewniające znacznie tańsze zwiedzanie miasta, jego muzeów i zabytków.

 

Zaś w styczniu 2014 roku odbędą się Targi Przemysłu Spotkań ludzi rejonu Bałtyku z udziałem około 80 wystawców. Już po prezentacji, w trakcie bezpośrednich rozmów z przedstawicielami turystyki wileńskiej dowiedziałem się, że wkrótce ma się tam rozpocząć odbudowa kościoła franciszkanów.

 

KOLEJKA LINOWA W DRUSKIENNIKACH

 

Bardzo zwięźle ale ciekawie o nowościach w Druskiennikach opowiedziała Ana Kaciun z tamtejszego Centrum Informacyjnego Biznesu i Turystyki, przedstawiając to najsłynniejsze litewskie uzdrowisko jako leżące nad Morzem Mineralnym. Ogromne zasoby słonych wód mineralnych znajdują się bowiem pod nim na głębokości 150 – 300 i więcej metrów.

 

W Druskiennikach trwają przygotowania do ich 220-lecia jako uzdrowiska, przypadającego w roku przyszłym. Przy czym w całej jego historii największy odsetek kuracjuszy stanowili Polacy. Ostatnio przybyły tam nowe hotele i kawiarnie, dostępne są informacje elektroniczne oraz karta rabatowa.

 

Zapewne jeszcze w tym roku rozpocznie się kolejna, bardzo atrakcyjna inwestycja. Budowa poziomej kolejki linowej, z której projektem zapoznałem się w grudniu ub. roku będąc w Druskiennikach. Połączy ona całoroczną krytą trasę narciarską z Aquaparkiem w centrum. Mieć będzie kilometr długości, przebiegać w najwyższym miejscu, nad Niemnem, na wysokości 45 m, a 4 wagoniki zabierać będą po 10 osób.

 

Skróci to do paru minut drogę między tymi dwoma atrakcyjnymi obiektami uzdrowiska. Obecnie rozstrzygany jest przetarg na jej budowę. Inwestycja ta ma kosztować 12,9 mln litów (ok. 15,5 mln zł.) z czego 6,9 mln lt ze środków samorządowych, a reszta z unijnego funduszu zmiany klimatu. Kolejka ma ruszyć pod koniec 2014 roku, nie później jednak niż w 2015.

 

Najmniejsze litewskie uzdrowisko – Birsztany przedstawiła Ruta Kapačinskaite z tamtejszego CIT. W Birsztanach są tylko trzy sanatoria, które zostały zaprezentowane dosyć szczegółowo, oraz pięć hoteli. Kuracjusze i goście korzystają również z pensjonatów oraz kwater prywatnych. W roku 2012 było ich łącznie 35.826.

 

CIEKAWE BEZPŁATNE WYDAWNICTWA

 

Poza zabiegami leczniczymi i profilaktycznymi mają do dyspozycji bogatą ofertę aktywnego wypoczynku i atrakcji: loty balonami, jazdę na rowerach – ścieżki dla nich mają 15 km, ale wkrótce będzie ich 100 km, kajaki, rejsy stateczkiem białej floty po Niemnie. Jest to także ośrodek konferencyjny, z którego jednorazowo korzystali goście nawet z 80 krajów.

 

W roku przyszłym odbędą się tam Światowe Mistrzostwa Balonowe FAI. Po prezentacji odbył się poczęstunek litewskimi specjałami. Dziennikarzom i przedstawicielom polskiej branży turystycznej przekazano także sporo bezpłatnych wydawnictw. W tym w języku polskim wyłącznie, lub jako jednym z kilku.

 

M.in. „ Szlaki Turystyki Kulturowej. Region Wileński”; w dużym formacie „Wilno”; foldery: „Trzy dni w Wilnie” i „Polskie dziedzictwo kulturalne w Wilnie” z mapką, „Official Vilnius City Card 2013”, „Tourist Pass 2013. Vilnius. Trakai. Druskininkai” i kila innych. Była to więc udana impreza, a możliwość bezpośredniego spotkania się przedstawicieli polskich biur podróży z przedstawicielami turystyki litewskiej cieszyła dużym zainteresowaniem.

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top