LITWA: GRZYBOBRANIE – OD MISTRZOSTW PO OBFITĄ KOLACJĘ

Litwa jesienią ma wiele propozycji: od chwili wytchnienia w zmieniającym się krajobrazie, po przygotowanie sycącego obiadu z narodowego skarbu – grzybów. W tamtejszych lasach występuje aż 400 ich jadalnych odmian. Wielość odmian jadalnych grzybów, obfite lasy i mistrzostwa w grzybobraniu wabią wczesną jesienią zapalonych zbieraczy do litewskich lasów.

To zarówno ukochana rozrywka w wolnym czasie, jak i sposób na zaopatrzenie spiżarni przed zimą. Grzyby są głęboko zakorzenione w folklorze Litwy, a tradycja ich zbierania sięga XIV wieku.

   Adam Mickiewicz tak uwiecznił grzybobranie w „Panu Tadeuszu”, Księga III, Umizgi:

      Grzybów było w bród: chłopcy biorą krasnolice,

      Tyle w pieśniach litewskich sławione lisice,

      Co są godłem panieństwa, bo czerw ich nie zjada,

      I dziwna, żaden owad na nich nie usiada.

      Panienki za wysmukłym gonią borowikiem,

      Którego pieśń nazywa grzybów pułkownikiem.

     Wszyscy dybią na rydza; ten wzrostem skromniejszy

     I mniej sławny w piosenkach, za to najsmaczniejszy,

     Czy świeży, czy solony, czy jesiennej pory, Czy zimą.

     Ale Wojski zbierał muchomory.

Sekretne miejsca grzybiarzy są przekazywane z pokolenia na pokolenie, łącząc rodziny w przygotowywaniu i zjadaniu tego przysmaku. Chociaż w dawnych czasach Litwini zbierali grzyby, aby zaopatrzyć swoje spiżarnie, teraz ta aktywność jest uważana za jesienną rozrywkę i szansę na podziwianie piękna zmieniających się pór roku.

Najlepsze miejsce na grzybobranie

Choć grzybobraniem cieszą się Litwini w całym kraju, to każdej jesieni tłumy zbieraczy przyciąga Dzukia ((lit. Dzūkija, hist. Dajnawa) – region najbardziej obfitujący w grzyby. Bujne lasy z ukrytymi jeziorami, częste opady deszczu i dość łagodne wczesnojesienne temperatury stwarzają idealne warunki do wzrostu grzybów.

Doświadczeni grzybiarze mają mnóstwo okazji do zaprezentowania swoich umiejętności na Festiwalu Grzybów Varėna na południu Litwy. Miasto położone głęboko w Dzukii jest synonimem grzybobrania i bywa nazywane Stolicą Grzybów. W tym roku, podczas jubileuszu 25-lecia imprezy, zawodnicy oprócz zebrania setek grzybów podjęli się także sprzątania lasów.

Po trudach grzybobrania warto odsapnąć w Druskiennikach – mieście uzdrowiskowym, obfitującym w miejsca, w których można się zanurzyć w leczniczych kąpielach błotnych lub zrelaksować w terapeutycznych komorach solnych. Ci zaś grzybiarze, którzy wolą odpoczynek nad wodą, mogą się udać się do rejonu łoździejskiego. Szczyci się ponad 150 jeziorami, największą na Litwie rzeką – Niemnem, 21 kurhanami i Parkiem Regionalnym Meteliai, który jest domem dla 113 zagrożonych gatunków roślin i zwierząt.

Podgrzybki i kurki – ulubione grzyby Litwinów

Kosze pełne grzybów są atrakcją każdej wyprawy.

Chociaż na Litwie jest ok. 400 odmian grzybów jadalnych, cała chwała przypada nielicznym, faworyzowanym przez miejscowych: podgrzybkom królewskim, kurkom, podgrzybkom brzozowym, podgrzybkom dębu pomarańczowego, borowikom, rusulakom i kilku innym.

Grzyby są częste w kuchni litewskiej, niezależnie od tego, czy są głównym składnikiem zup, gulaszów, ciast, sosów, pierogów, a nawet serów, czy też dodatku do dań mięsnych lub warzywnych. W otoczonej lasami wschodniej Litwy restauracji Labanoras zjeść można marynowane grzyby Żółtego Rycerza ze śmietaną i ziemniakami, smażone grzyby leśne z sałatką lub zupę borowikową.

Miško Natos w powiecie Koszedary (Kaišiadorys) kusi miłośników grzybów zupą pieczarkową z pieczonymi grzybami i boczkiem oraz makaronem tagliatelle z brązowymi pieczarkami i piersią kurczaka. Etno Dvaras, sieć restauracji tradycyjnej kuchni litewskiej, oferuje zaś gęstą zupę grzybową w bochenku chleba

.Fot. LITHUANIA TRAVEL

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top