NIEMCY: TURYSTYKA ZRÓWNOWAŻONA – BILANS KONKURSU

Trzy obiekty przyrodnicze wpisane na listę UNESCO, 16 rezerwatów biosfery UNESCO, 16 parków narodowych i 104 parki przyrodnicze chronią unikalne krajobrazy naturalne Niemiec. Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) prowadząc kampanię „Feel Good” oraz „Embrace German Nature” zachęca do wypoczynku w trybie zrównoważonym, czyli neutralnym dla klimatu. Nie tylko podróżni, ale także usługodawcy angażują się w zrównoważony rozwój, Niemieckie Stowarzyszenie Turystyki wraz z Federalnym Ministerstwem Środowiska i Federalną Agencją Ochrony Przyrody przeprowadziły federalny konkurs „Zrównoważone destynacje turystyczne w Niemczech 2022/2023” w którym rywalizowały 44 cele podróży, w tym regiony turystyczne i miasta.

Jednym z członków jury był dyrektor ds. Innowacji Olaf Schlieper, który reprezentował Niemiecką Centralę Turystyki (DZT). Wyłoniono 6 finalistów w 3 kategoriach: „zaawansowany”, „początkujący”, „best practice”

Kategoria „zaawansowany”

1. Rezerwat Ciosfery Bliesgau w Kraju Saary Rezerwat można zwiedzać na rowerze dzięki 135-kilometrowej ścieżce Glan-Blies. W rezerwacie gospodarka i styl życia prowadzone są w taki sposób, aby przyroda i ludzie mogli żyć w harmonii. W odróżnieniu od parku narodowego, taki projekt koncentruje się nie tylko na przyrodzie, ale także na ludziach.

2. miejsce: Szwajcaria Saksońska w Saksonii Region posiada już certyfikat zrównoważonego rozwoju, który w Szwajcarii Saksońskiej odgrywa ważną rolę. Można tego doświadczyć w wiosce Schmilka. Jest to dzielnica Bad Schandau charakteryzując się uroczymi domkami z muru pruskiego i zabytkowym młynem, w którym mieli się mąkę od 1665 roku. Ekologiczna piekarnia przetwarza ją na pyszne chleby i bułki. Schmilka to idealny punkt wypadowy do licznych wędrówek po Szwajcarii Saksońskiej.

3. miejsce: Allgäu w Bawarii Region był już finalistą w pierwszej edycji konkursu. Tym razem zajął trzecie miejsce. Dla podróżników Allgäu ma do zaoferowania wiele pocztówkowych obiektów, w tym malowniczy zamek Neuschwanstein lub dziki wąwóz Breitachklamm. Jest to najgłębszy wąwóz skalny w Europie Środkowej. Ciekawym doświadczeniem może być odkrywanie Allgäu na rowerze wzdłuż Bocianiej Ścieżki oraz obserwacja bocianów.

Kategoria „początkujący”:

1. miejsce: Oberstdorf w Bawarii Najbardziej wysunięta na południe gmina Niemiec, która słynie z zimowego Turnieju Czterech Skoczni. Ale Oberstdorf to także urokliwe miejsce na wakacje. Region można zwiedzać pieszo lub na rowerze, istnieją różne szlaki o łącznej długości ponad 200 kilometrów. I Pomorze Przednie Oberstdorf dzieli pierwsze miejsce z Pomorzem Przednim. „Jury zdecydowało o tym na podstawie bardzo przekonujących wyników obu kierunków, jednak w bardzo różnych kontekstach” – wyjaśnia Martin Baláš z biura konkursu. Region Pomorza Przedniego posiada prawdziwy magnes turystyczny w postaci wybrzeża Morza Bałtyckiego. Na Pomorzu Przednim regularnie odbywają się Tygodnie Zrównoważonego Rozwoju, podczas których podejmuje się szereg ważnych dla klimatu tematów przewodnich, np. jak oddziaływanie człowieka wpływa na morze śródlądowe.

3 miejsce: Bremerhaven Miasto to określa się jako dobre miejsce dla „miłośników ryb, romantyków portowych i głodnych wiedzy”. Świeże ryby są jedną z wizytówek Bremerhaven, co miasto wykorzystało do stworzenia książki kucharskiej „Wielokulturowa kuchnia rybna”. Przepisy przygotowane przez dwunastu mieszkańców z dwunastu narodów zostały zebrane w książeczce, którą można kupić online lub na miejscu. Symbolem miasta i zrównoważonego rozwoju jest Klimakaus (Dom Klimatu). Można w nim doświadczyć wszystkich stref klimatycznych Ziemi, zobaczyć czym tak naprawdę są klimat i pogoda oraz jak zmieniły się one w ostatnich dziesięcioleciach i jak będą się rozwijać w przyszłości. Na przykładach pokazano, w jaki sposób każdy może przyczynić się do ograniczenia zmian klimatycznych.

Kategoria „Best Practice”

1. miejsce: Berlin Tourismus & Kongress GmbH, projekt Sustainable Meetings Berlin Inicjatywa „Sustainable Meetings Berlin” ułatwia planowanie zrównoważonych konferencji, kongresów i wydarzeń w Berlinie. Centralnym elementem jest internetowa platforma certyfikowanych partnerów, która oferuje branży eventowej wybór zrównoważonych usług. Kryteria oparte są na krajowych i międzynarodowych standardach.

2. miejsce: Ostseefjord Schlei GmbH, projekt „Granice wzrostu“ Silny napływ turystów nie zawsze jest zgodny ze zrównoważonym rozwojem. Firma Ostseefjord Schlei GmbH zleciła zbadanie, w jaki sposób należy zdefiniować ograniczenia przepustowości w poszczególnych regionach bez przeciążania infrastruktury turystyki rekreacyjnej i transportowej. Podejście zorientowane na przyszłość pokazuje, że pomyślny rozwój turystyki opiera się nie tylko na stałym wzroście liczby turystów, ale na przyjaznym współistnieniu mieszkańców i gości oraz poprawie obłożenia między sezonami.

3. miejsce: tmu Tourismus Marketing Uckermark GmbH, projekt „Turystyka dla przyszłości & Uckermark w rozmowie” W celu rozpowszechnienia idei zrównoważonej turystyki wśród branży turystycznej, ludności, polityków i administracji, stworzono serię filmów z udziałem zaangażowanych usługodawców turystycznych. 12 krótkich filmów prezentuje koncepcje biznesowe oparte na upcyklingu, ekonomii współdzielenia, slow food i minimalizmie. Seria tematyczna „Uckermark w rozmowie” podnosi świadomość pozytywnego wpływu turystyki na kulturę i gospodarkę regionu.

Zdjęcia: Fot. Florian Trykowski i Les Coflocs/DZT

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top