ŁOTWA: CZTERY DNI W ŁATGALII – DAWNYCH POLSKICH INFLANTACH (2) – OD LUCYNA DO LIEPKALNS

Ludza, Centrum Rzemiosła. Artyści w tradycyjnych strojach.
Lucyn (Ludza), Centrum Rzemiosła. Artyści w tradycyjnych strojach.

Druga część propozycji wycieczki po Latgalii.

3. Dzień zwiedzania
LUCYN
Ze wzgórza zamkowego roztacza się malowniczy widok na jeziora, najbliższe okolice, dawne posiadłości Karnickich i wieże kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Tuż obok znajduje się kaplica a w niej obraz św. Judy Tadeusza, dlatego też jest ona pod wezwaniem tegoż świętego. Zbudowano ją w roku 1738. Jest to drewniany budynek o zewnętrznym poszyciu z desek. Pod kaplicą wymurowano kryptę, a przed posadowiono rzeźbę Matki Bożej – Królowej Ziemi Marjańskiej (1934). W Lucyniu urodził się polski podróżnik, publicysta i pisarz Ferdynand Antoni Ossendowski (1876–1945). Drugi najczęściej tłumaczony polski pisarz na świecie. Jego najpopularniejsze dzieło „Zwierzęta, ludzie, bogowie” zostało przetłumaczone na 19 języków. Dzieciństwo spędził w Lucyniu. Na jednym z placów Lucynia w sąsiedztwie biblioteki znajduje się pomnik F. A. Ossendowskiego, a w Muzeum Regionalnym można zobaczyć ekspozycję poświęconą pisarzowi.
Lucyn to najstarsze miasto na Łotwie (1177). W 1399 r. krzyżacki zakon kawalerów mieczowych (Zakon liwoński) na miejscu dawnej łatgalskiej osady położonej w pobliżu jeziora Lucyńskiego zbudował zamek Lucyn.

Został on zniszczony podczas wojen w XVII wieku. Do 1772 r. ruiny zamku Lucyn należały do administracji Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Lucyn był siedzibą polskiego szlacheckiego rodu Karnickich, który przez ponad 300 lat zarządzał znaczną częścią ziem należących dziś do powiatu Lucyńskiego. Bohaterski żołnierz Kasper Karnicki, za zasługi w walce z Moskalami i Szwedami, w roku 1590 otrzymał od króla Zygmunta III posiadłości w Inflantach. W roku 1626 roku hrabia Karnicki został pierwszym komendantem zamku Lucyn. Natomiast Jan Karnicki pod koniec XVIII wieku został burmistrzem Lucynia.
Baznīcas iela 42, Ludza
www.latgale.travel

PRELE
Od XIV wieku przez pięć wieków panowała tu rodzina Borchów. Dziś w Prelach jest park krajobrazowy z dawnym kompleksem dworskim. Park o powierzchni 41,2 ha (z czego około 1/3 to stawy i kanały wodne) ma kilka alejek. Z tamtego okresu do dnia dzisiejszego zachowały się neogotyckie stajnie, brama sklepiona ostrym łukiem, dom służby, sam zamek, a także stróżówka i kaplica rodu Borchów (1817). Budynki gospodarcze stanowią jeden z największych zespołów dworskich w Łatgalii. W 2006 r. kaplica w parku zamkowym przeszła gruntowny remont, który tchnął nowe życie w tę perłę historii i kultury. Nieopodal kaplicy przy bramie głównej znajduje się XIX- wieczna stróżówka, w której mieści się Muzeum Historii i Sztuki.
Raiņa bulvāris 23, Preiļi; +371 65 322 041
https://latgale.travel/listing/park-preili-i-zespol-dworski-borhu/
https://www.whitemad.pl/palac-w-prelach-jak-feniks-z-popiolow- odrodzona-lotewska-posiadlosc-znow-zachwyca/

W okolicach warto też odwiedzić:
*Galerię sztuki metalowej w Prelach (Preiļi)
*Muzeum Szczęścia w Indrze

*Muzeum chleba w Agłonie
*Skarbiec Wolnego Państwa w Rezekne
*Muzeum szkła w Liwani

VILAKA
Polacy rządzili w Vilaka lub Marienhausen od 1560 do 1772 roku. Marienhausen był jedynym zamkiem w arcybiskupstwie Rygi, położonym na wyspie na jeziorze. Rzymskokatolicki kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Viļaka, zbudowany w stylu gotyckim w 1891 r. przy wsparciu hrabiny Lippe-Lipskiej z Marienhausen, jest dominującym elementem krajobrazu i nazywany jest Perłą Północnej Łatgalii. Wewnątrz wspaniałego budynku znajdują się 3 dębowe ołtarze, 13 witraży i 22-rzędowe organy.
Ponadto:
*Gospodyni Aina Barsukova oferuje poznanie tajników wypieku chleba, zarówno wg przepisów przodków, jak też dzisiejszych. Degustacja rozmaitych gatunków chleba. Możliwość rezerwacji i zamówienia pysznego posiłku.
Zaļā iela 9, Malnava, Kārsavas novads
*Muzeum tradycji wytwarzania mocnego alkoholu – „szmakówki” z degustacją. Zwiedzanie parku dworskiego w Małnowie (Malnava) i bunkrów z okresu II wojny światowej.
Kļavu iela 11, Malnava, Kārsavas novads
*Jedno z największych gospodarstw w Łatgalii, możliwe zwiedzanie, obiad, degustacja i zakup produktów.

WIELANY
Obeliški to gospodarstwo produkujące konopie, oferujące szkolenia na temat technologii upraw oraz degustację wyrobów.
4.Dzień zwiedzania:
Rezydencja gryczana (biofarma Liepkalns)
Gospodarstwo rolne “Liepkalns” to nowa oferta turystyczna w Łatgalii, powiat Rzeżycy (łot. Rēzekne). The Buckwheat Residence przedstawia rolnictwo ekologiczne, zieloną grykę i produkcję gryki oraz sposób, w jaki ziarno trafia z pola na stół. Gryka występuje we wszystkich formach – mleko gryczane, gofry gryczane, makaron gryczany, a nawet batony energetyczne z gryki. Degustacje, lunche i kursy mistrzowskie są dostępne dla grup.
Rēzekne, Mōls: Degustacja lokalnego wina
Winiarnia Rozleju. Rožlejas 71, Pleikšņi, Ozolaines pagasts, Rēzeknes novads

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top