ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE: NOC MUZEÓW 2024 – PODRÓŻ DO ŹRÓDEŁ

Pałac Łazienkowski w nocnym oświetleniu od strony kanału.
Pałac Łazienkowski w nocnym oświetleniu od strony kanału.

Niedawna majówka w Łazienkach Królewskich, zgromadziła tłumy warszawiaków i turystów, a Muzeum Łazienki Królewskie szykuje się na kolejne wielkie wydarzenie. Zbliżającą się Noc Muzeów 18 maja warto zaplanować właśnie w Łazienkach! Oprócz bezpłatnego zwiedzania zabytkowych obiektów, warsztatów i spacerów, na gości czekają m.in. koncerty Polskiej Opery Królewskiej oraz pokazy teatru kamishibai dla rodzin z dziećmi. Tę wyjątkową noc zakończy koncert Jana Emila Młynarskiego & Brass Federacji w zabytkowym Teatrze Królewskim. Wydarzenia rozpoczną się już w ciągu dnia, a wstęp na wszystkie jest wolny.

Tegoroczną Noc Muzeów w Łazienkach rozpocznie przemarsz orkiestry wojskowej już o godz. 11.00, a trasa powiedzie spod Belwederu do Pałacu na Wyspie. Zwiedzanie dawnej rezydencji królewskiej rozpocznie się o godz. 19.00. Tej nocy zwiedzimy: Pałac na Wyspie (parter), Pałac Myślewicki (parter), Starą Oranżerię, Koszary Kantonistów i Stajnie Kubickiego. O zabytkowych wnętrzach i znajdujących się w nich kolekcjach sztuki opowiadać będą edukatorzy muzealni. Muzeum zaprasza również na oprowadzania w polskim języku migowym.

Przestrzeń Starej Oranżerii ożywi brzmienie muzyki mistrzów z XVIII wieku: Polska Opera Królewska w Teatrze Królewskim będzie wykonywać krótkie kameralne koncerty. Usłyszymy znakomite utwory Haendla, Corellego, Vivaldiego i Corrette’a. XVIII-wieczny teatr stanie się też miejscem wyjątkowego wydarzenia: o północy odbędzie się tu koncert pt. Noc w Łazienkach, czyli zwidy, mary, upiory w polskich tangach i walcach w wykonaniu Jana Emila Młynarskiego i Brass Federacji. Wstęp jest możliwy z bezpłatną wejściówką, którą będzie można pobrać ze strony internetowej Muzeum od 13 maja.

Tematem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów w Łazienkach jest Nocna podróż do źródeł. I rzeczywiście, tej nocy będzie można cofnąć się do początków Łazienek. W Podchorążówce obejrzymy wystawę czasową Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Jej kuratorzy osobiście będą nam przybliżać fascynującą postać magnata, który w XVII wieku w miejscu dzisiejszego Pałacu na Wyspie postawił Łaźnię. Z kolei spod Stajni Kubickiego wyruszymy na spacer śladami koni w Łazienkach, a na oprowadzaniu kuratorskim we wnętrzu budynku dowiemy się, jakimi pojazdami konnymi podróżowano po Warszawie i okolicach. Tu zobaczymy również pokaz tkania na krosnach żakardowych.

Nie zabraknie też animacji i wydarzeń edukacyjnych dla rodzin z dziećmi! Pierwsze spotkania rozpoczną się już o godz. 17.00 w Starej Kordegardzie. Dobra-nocka to nocne opowieści, w czasie których mali uczestnicy będą mogli narysować własne mapy nocnego nieba. Natomiast w Wodozbiorze odbędą się trzy pokazy teatru kamishibai pt. Zaklęci w kamień. Bogate ilustracje i trzymający w napięciu tekst przy dźwiękach poruszającej muzyki poprowadzą widzów od historycznego Zwierzyńca do dzisiejszych Łazienek. Na warsztaty dla rodzin zaprasza także Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa – Oddział MŁK w Stajniach Kubickiego oraz Koszarach Kantonistów.

W strefie relaksu Mennicy Polskiej przy Stajniach Kubickiego, na wygodnych leżakach będzie można posłuchać wieczornych śpiewów ptaków i popatrzeć jak mincerz wybija dla gości pamiątkowe numizmaty.

Pełny program atrakcji można znaleźć na stronie Muzeum Łazienki Królewskie: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/aktualnosci/noc-muzeow-2024-nocna-podroz-do-zrodel

Zdjęcia: Muzeum Łazienki Królewskie

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top