BERLIN: FUTURIUM – DOM PRZYSZŁOŚCI

Ilustracja Davida von Becka przedstawiająca Futurium
Futurium_David_von_Becker

Rzut oka na świat jutra. Jak chcemy żyć w przyszłości? Futurium, wystawa w Berlinie motywuje swoich gości do odkrywania różnych perspektyw i możliwości przyszłości w zabawny sposób: różne scenariusze, wystawa, laboratorium przyszłości oraz forum dialogu i dyskusji zachęcają do rozwijania własnej postawy.


W Futurium w samym sercu niemieckiej stolicy znajduje się wystawa z żywymi scenariuszami, interaktywne laboratorium praktyczne i forum wydarzeń jako miejsce dialogu, a wszystko to pod jednym dachem. Oferuje przestrzeń do dyskusji, debat, eksploracji, kreatywnych warsztatów i wizjonerskich pomysłów. Można tam odkrywać, dyskutować, wypróbowywać – Futurium daje odwiedzającym wgląd w świat jutra. Przedstawia wyzwania przyszłości i różne elementy składowe, za pomocą których można kształtować przyszłość. Jest to także miejsce spotkań: politycy, nauka, biznes i społeczeństwo spotykają się tutaj, aby wymieniać się pomysłami na przyszłość. Wszystko to jest dostępne na 3 200 m² na trzech piętrach.

Jak chcemy żyć?

Tak nazywa się niezwykła wystawa na piętrze. Różne przestrzenie do myślenia na tematy związane z człowiekiem, przyrodą i technologią prezentują zwiedzającym modele i możliwości oraz zachęcają do refleksji nad kontrowersyjnymi pomysłami na przyszłość. Jak ktoś będzie żył i pracował za dziesięć czy dwadzieścia lat? W jaki sposób ludzie w przyszłości będą mogli się wyżywić i z jakich form energii będą korzystać? Odwiedzający mogą odkryć różne opcje na przyszłość i sami zdecydować, którą z nich preferują – i jak mogą ją kształtować.

Laboratorium Futurium

Można dotknąć, wziąć udział, przetestować. W piwnicy zwiedzający w każdym wieku mogą wejść w posiadanie przedmiotów, które będą kształtować naszą przyszłość. Wolno tam dotknąć wszystkiego, co będzie kształtować naszą przyszłość. Nowe technologie, takie jak drukarki 3D i wycinarki laserowe, są dostępne dla każdego – każdy uczestnik może nawet od razu przekształcić własne pomysły w produkty. Odwiedzający mogą na przykład zajrzeć do kuchni testowej, aby sprawdzić, czy owady będą ich dietą jutra, zaprogramować oprogramowanie wraz z zespołem hackathonowym lub przetestować zaskakujące prototypy. Do udziału zaproszony jest każdy, z wcześniejszą wiedzą lub bez niej, i może zaprezentować swoje pomysły w gablocie.

Warsztaty i wydarzenia

Spotkać się z ekspertami, posłuchać wizjonerów, porozmawiać o drogach do przyszłości przyjaznej do życia i rozwijać kreatywne pomysły z innymi – Futurium oferuje na to wszystko miejsce na parterze. Forum wydarzenia zagłębi się w tematy poruszane na wystawie Future i dostarczy bodźca do kształtowania przyszłości. Wszystko jest możliwe, a różnorodność jest wyraźnie wspierana. Ponadto odbywają się warsztaty, które skupiają się na wirtualnej rzeczywistości i druku 3D. Oferowane są wycieczki z przewodnikiem dla rodzin i dzieci, aby dać szeroki przegląd.
Warto wiedzieć: Futurium jest całkowicie pozbawione barier.
Dom – zaprojektowany przez Richter Musikowski Architekten – jest przyjazny dla środowiska jako budynek niemal zeroenergetyczny i w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Duże okna pozwalają na oglądanie panoramy miasta i rzeki Szprewy. Kolejną atrakcją stanowi dostępny dach oraz ogólnodostępna restauracja i kawiarnia.

Godziny otwarcia
Poniedziałek, środa i od piątku do niedzieli od 10:00 – 18:00.
W czwartek od 10.00 do 20.00. We wtorek zamknięte.
Zdjęcia: mat. prasowe Visit Berlin

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top