GDAŃSK: ROWEROWY RAJD DLA KLIMATU

Rajd Climate Classic - kolarze na trasie
Rajd Climate Classic – kolarze na trasie

Climate Classic powraca już 19 maja 2024 r. Po raz drugi wystartuje z centrum Gdańska, a jego uczestnicy zmierzą się z trasami rajdu, aby podnieść świadomość społeczną o zmianach klimatu i zmobilizować wszystkich do pilnych działań na jego rzecz. Organizatorami imprezy są Trójmiejskie Stowarzyszenie Rowerowe i wolontariusze Cycling 4 Climate.


Organizowane przez fundację Cycling 4 Climate rajdy Climate Classic z powodzeniem zjednoczyły kolarzy w Holandii, Belgii, Francji, Włoszech i Polsce, aby zwrócić uwagę na negatywne konsekwencje ocieplenia klimatu. Pierwsza polska edycja imprezy odbyła się 28 maja 2023 r. Blisko 350 kolarek i kolarzy złożyło honorowe deklaracje zmniejszenia własnego śladu węglowego i przemierzyło Żuławy Wiślane, żeby zwrócić uwagę na problem zmian klimatu. Dwa długie dystanse (110 i 250 km) były metaforą kolektywnego wysiłku potrzebnego do ich spowolnienia.
Kolejna edycja rajdu Climate Classic Gdańsk odbędzie się 19 maja br. Podobnie jak podczas pierwszej, każdy jego uczestnik będzie musiał obliczyć swój własny ślad węglowy i złożyć zobowiązanie do jego redukcji. Organizatorom zależy na tym, by jego partnerzy również systematycznie go redukowali oraz podnosili świadomość o wpływie człowieka na zmiany klimatu wśród swoich pracowników i partnerów biznesowych. Koszulki, w charakterystyczne klimatyczne paski, zamawiają u producentów stawiających na zrównoważony rozwój, a nie najniższą cenę.
Patronem honorowym rajdu jest Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
– Cieszę się że Rajd Climate Classic organizowany przez Trójmiejskie Stowarzyszenie Rowerowe Cyklo oraz Fundację Cycling 4 Climate, wraca do Gdańska i na pomorskie drogi – stwierdza Mieczysław Struk. – Ochrona środowiska i zielona transformacja są strategicznymi celami naszego województwa, które – z racji nadmorskiego położenia – jest w sposób szczególny zagrożone występowaniem ekstremalnych zjawisk atmosferycznych. Niskoemisyjny transport – w tym także rowery – oraz przekształcanie regionu w krajowego lidera w zakresie produkcji zielonej energii i technologii ekoefektywnych będą kluczowe w dążeniach do naszej neutralności klimatycznej. Dodatkowo, kolejny raz, uczestnicy rajdu będą mogli podziwiać walory turystyczne naszego regionu.
Imprezę wspierają też Gdańsk oraz Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia -Sopot. Partnerami strategicznymi są InPost oraz Polskie (PSEW) i Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (WindEurope). Natomiast partnerem merytorycznym jest Carbon Footprint Foundation.
– Polska już teraz doświadcza skutków zmian klimatycznych – mówi Małgorzata Żmijewska-Kukiełka z PSEW. – Niestety świadomość zmian klimatu i konieczności działania jest ciągle niewystarczająca zarówno wśród społeczeństwa, jak i polityków, a bez zdecydowanych kroków nie uda nam się zapobiec katastrofie klimatycznej i przystosować do tych nieuchronnych zmian. Energetyka wiatrowa to najlepsza odpowiedź na kryzys klimatyczny, turbiny wiatrowe nie emitują zanieczyszczeń do atmosfery, nie prowadzą do degradacji gleb oraz nie zagrażają wodom powierzchniowym czy podziemnym.

Pozwalają na istotną redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz śladu węglowego – dlatego jesteśmy dumni, że możemy wspierać edukacyjny rajd dla klimatu. Wspólnie z uczestnikami pojedziemy przez Żuławy Wiślane, które jako najniżej położony zakątek kraju jest jednym z najbardziej zagrożonych przez podnoszący się poziom morza.
Podczas tegorocznego Climate Classic Gdańsk szczególny nacisk ma być położony na to, by rajd generował jak najmniej odpadów – lepiej zaplanowane będą posiłki i będzie się unikać jednorazowych opakowań, a powracającym uczestnikom rajdu umożliwiony zostanie start w zeszłorocznych koszulkach. Organizatorzy planują też więcej aktywności i atrakcji dla najmłodszych w miasteczku rajdu, aby zaszczepić w nich miłość do rowerów i troskę o środowisko.

A jako że nie działają dla zysku, stąd ewentualną nadwyżkę pozyskanych środków przekażą na wsparcie lokalnych projektów środowiskowych.
– Powstrzymanie zmian klimatu to nasza wspólna odpowiedzialność – podkreśla Joost Brinkmann, współzałożyciel fundacji Cycling 4 Climate. – Nasilające się anomalie klimatyczne, takie jak powodzie, susze, fale upałów i pożary, pokazują, że naprawdę walczymy z czasem. Musimy podjąć zdecydowane działania już teraz! Dlatego się cieszę, że Climate Classic ponownie odbędzie się w Gdańsku. Nasz rajd znów będzie metaforą zbiorowego wysiłku, potrzebnego do powstrzymania katastrofy
klimatycznej. Razem damy radę! Czas jest naszym jedynym wyzwaniem!
Fot. Climate Classic/Ariel Wojciechowski

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top