ARABIA SAUDYJSKA: ODKRYWANIE OAZY AL AHSA

Arabia

Arabia Saudyjska to coś więcej niż rozległe pustynie w kolorze ochry. Ten kraj ma wiele miejsc godnych odwiedzenia. Z ponad 2,5 milionami palm daktylowych Al Ahsa jest prawdziwym symbolem bujnej pustynnej oazy. Region wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w październiku ubiegłego roku trafił również do Księgi Rekordów Guinnessa jako największa samowystarczalna oaza na świecie. Dla turystów oznacza to, że w tej liczącej 6000 lat oazie, mają w czym wybierać. Od gorących i zimnych źródeł, przez zabytkowe meczety, aż po wspaniałe widoki. Oaza Al Ahsa jest od wieków uważana za bramę do Półwyspu Arabskiego. Koniecznie trzeba spróbować daktyli khalasah – miejscowi dumnie twierdzą, że to jedne z najlepszych na świecie.

Al Qarah

Wzniesienie Al Qarah ma około 75 metrów wysokości, zapewnia fantastyczny widok z góry na oazę rozciągającą się poniżej. Skaliste wapienne szczyty są również warte zdobycia. Wijące się ścieżki tworzą sieć korytarzy, otoczonych strzelistymi, płowymi ścianami. Z tysiącletnią historią tego obszaru można się zapoznać w muzeum Land of Civilizations.

 

Meczet Jawatha

ahsa winter campaign card 2Zbudowany w VII wieku przez plemię Bani Abd Al Qays meczet Jawatha jest uważany za pierwszy meczet we wschodniej Arabii. To ważne miejsce, w którym odbywała się druga piątkowa modlitwa kongregacyjna. Duża część oryginalnego budynku nie przetrwała próby czasu, ale meczet został niedawno odrestaurowany. Znów regularnie odmawiane są tam piątkowe modlitwy

.

Souq Al Qaisariya

A244 Souq Al Qaisariya 3 6Początki tego targu są niejasne – podróżujący przez Al Ahsa, wspominali o nim w swoich dziennikach już w 1822 roku. Jednak wielu miejscowych twierdzi, że prosperował już wieki wcześniej. Pewne jest, że Souq Al Qaisariya to jeden z najżywszych i najbardziej historycznych rynków w saudyjskim królestwie. W liczących ponad 7000 metrów kwadratowych labiryncie sklepów, odwiedzający mogą targować się o wszystko – od ręcznie robionych skórzanych sandałów i tradycyjnych szat, po fiolki wody różanej, zabytkowe gramofony i antyczne sztylety.

 

Żółte Jezioro

ahsa winter campaign card 4To unikalne jezioro leżące na obrzeżach Al Ahsa otoczone jest ze wszystkich stron przez wysokie wydmy piaskowe i obramowane gęstym pierścieniem trzcin. Odwiedzających czeka nie lada przygoda – nie ma tam żadnych dróg, dostać się do jeziora można wyłącznie pokonując drogę po wydmach, samochodem z napędem na cztery koła. Nad brzegiem warto urządzić piknik, obserwować ptaki (zimą przylatują wąsatki, sieweczki kentuskie i orliki grubodziobe) lub popływać kajakiem.

Fot. Visit Saudi

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top