ARABIA SAUDYJSKA: POTRAWY NA ZIMNE DNI

Jareesh- jest jednym z najstarszych dań Arabii Saudyjskiej.
Jareesh- jest jednym z najstarszych dań Arabii Saudyjskiej. Fot.: Visit Saudi

Choć Półwysep Arabski kojarzy nam się raczej z upałami i palącym słońcem, to zimową porą dni, a szczególnie noce, bywają tam chłodne. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy Arabii Saudyjskiej na zimę przygotowują specjalne, tradycyjne potrawy rozgrzewające ciało i duszę.

Bakeela

Jednym z najbardziej oryginalnych dań, jakie można sobie zażyczyć, jest Bakeela. Powstaje z pasty daktylowej i sproszkowanych nasion Samah. Roślina Samah, występująca wyłącznie w regionie Al-Jouf, jest uznawana za jedną z najważniejszych potraw spożywanych na pustyni i w miastach w czasie niedoboru żywności; jest naturalnym źródłem pełnowartościowego białka. Dzika roślina Samah, charakterystyczna dla regionu Al-Jouf, daje nasiona, używane do wypieku chleba i różnych słodyczy. W przeszłości była i nadal jest źródłem pożywienia oraz dochodów dla mieszkańców regionu. Danie jest popularne w regionie Al Jouf, gdzie temperatury należą do najniższych w kraju.

Saleeg

Popularny w Hijaz na zachodzie Arabii Saudyjskiej Saleeg to faworyt tego regionu, przygotowywany gdy temperatura zaczyna spadać. Ryż gotowany jest w bulionie z kurczaka i mleku. Rezultatem jest kremowe risotto, któremu towarzyszy soczysty kurczak i masło. Danie stało się popularne w całym świecie arabskim.

Hinaini

Choć proste w przygotowaniu, Hinaini ma wiele wartości odżywczych i rozgrzewa w zimną noc. Jest najbardziej popularne w centralnym rejonie królestwa. Tradycyjnie przygotowywane jest z chleba pszennego, pozbawionych pestek miękkich daktyli i masła, a następnie podgrzewane na otwartym ogniu. To trio doskonale łączy się w tym daniu, które może stanowić samodzielny posiłek. Można do niego dodać łyżkę świeżej śmietany.

Pustynne trufle

Około tygodnia po pierwszych zimowych deszczach łowcy trufli udają się na pustynie we wschodniej części kraju. Zbieracze poruszają się szlakami znanymi wyłącznie sobie, szukając znaków, których nauczyli się od swoich przodków. Istnieje wiele rodzajów pustynnych trufli, które rosną na tych pustyniach, a najbardziej cenioną jest Zubedi. Można z nich przyrządzić zupę, a nawet dodać do kabsy, uważanej za narodowe danie Arabii Saudyjskiej. Przygotowywana jest ona z ryżu, warzyw i delikatnego mięsa (najczęściej kurczaka, ale czasami jagnięciny, wołowiny, koziny lub nawet wielbłąda – w zależności od regionu).

Matazeez

Obfity gulasz Matazeez składa się z kawałków ciasta gotowanych w garnku z mięsem, warzywami i przyprawami. To tradycyjne danie Arabii Saudyjskiej składa się z płaskich klusek, gotowanych w gulaszu z mięsa, warzyw, sosu pomidorowego i przypraw. Ciasto zwykle przygotowuje się z połączenia mąki pełnoziarnistej, wody, soli i oleju, a następnie kroi na spłaszczone koła. Sposób przygotowywania sprawia, że ciasto wchłania wszystkie wyśmienite smaki i aromaty.

Abu Farwa (kasztany)

Zbierane wczesną zimą kasztany są pieczone, a następnie podawane z miodem lub masłem – to obowiązkowa przekąska podczas zimowych pikników.

Kawa migdałowa Hijazi

Nie ma nic lepszego niż filiżanka gorącej kawy w mroźny, zimowy dzień. Hijazi Coffee to popularny napój w rejonie Hijaz w Arabii Saudyjskiej. Choć ma kawę w nazwie, nie zawiera ani kawy, ani kofeiny. Zamiast kawy wykorzystuje się mielone migdały. To napój z mleka nasyconego bliskowschodnimi przyprawami, blanszowanymi migdałami i mąką ryżową, który z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom kawy.

Jareesh

Jareesh zajmuje ważne miejsce na saudyjskim stole. To danie narodowe Arabii Saudyjskiej, którego tajemnice przekazują z pokolenia na pokolenie matki i babcie. Przypominająca owsiankę potrawa to syty posiłek, doskonały zwłaszcza zimą. Robi się go z pszennej kaszy, jogurtu, ryżu i mięsa czerwonego lub kurczaka, a wszystko wieńczy porcja karmelizowanej cebuli. Klasyczny jareesh jest obowiązkowym daniem w repertuarze każdego kucharza, idealnym na zakończenie posiłku w stylu saudyjskim, który rozgrzeje Cię w chłodny wieczór.

Aseedah – Asida

Podróżując po Arabii Saudyjskiej, zauważysz, że wiele lokalnych przysmaków różni się w zależności od regionu. Jedną z tradycyjnych potraw, która pozostaje popularna na całym świecie, jest Aseedah. Jest to bryła ciasta, otrzymywana przez zalanie mąki pszennej wrzącą wodą, czasami z dodatkiem masła lub miodu. Jest spożywana głównie w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki, uważana za jeden z najpopularniejszych deserów i tradycyjnych dań w wielu krajach arabskich.

Zupa owsiana

Wśród wielu pysznych zup, które można znaleźć w Arabii Saudyjskiej, wyróżnia się zupa owsiana z kurczaka. Parująca miska tej kojącej zmysły zupy z pewnością będzie doskonałym towarzyszem każdej zimy.

Herbata Karak

Herbata Karak ma mocny smak dzięki bogactwu ziół. Jest tak popularna w dzisiejszych czasach, że można ją znaleźć w prawie każdej kawiarni. Zwyczaj picia Karak Arabia Saudyjska zawdzięcza dużej społeczności imigrantów z Azji Południowej.

Fot.: Visit Saudi

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top