WARSZAWA: PREZENTACJA NOWOŚCI TURYSTYCZNYCH BERLINA

Zatytułowane „Berlin wita Warszawę 2023” w Forcie Mokotów odbyło się spotkanie prasowe zorganizowane przesz DZT – Niemiecką Centralę Turystyki, z udziałem gości z niemieckiej stolicy i jej centrum promocji turystycznej Visit Berlin: Catariny Erceg – menedżerki Market & Media Relations na Polskę i Christiana Tänzlera – rzecznika prasowego. Przedstawili ono nowości i atrakcje w turystyce oraz kulturze berlińskiej, zachęcając oczywiście, do osobistego zapoznawania się z nimi gości z Polski.
Spotkanie prowadził dyrektor przedstawicielstwa DZT w Warszawie Tomasz Pędzik. Polska jest obecnie dla Niemiec przyjazdowym rynkiem turystycznym Nr 3, a polscy turyści są skorzystają tam w br, już z ponad 4 milionów noclegów. Dodam, że statystyka ta obejmuje wyłącznie podróżnych nocujących w hotelach i innych obiektach noclegowych o co najmniej 10 miejscach. Berlińscy goście poinformowali o aktualnych nowościach, wydarzeniach i trendach w tamtejszej turystyce.
Zapowiedzieli też kilka ważnych wydarzeń, które odbędą się w roku przyszłym. Najważniejszymi będą obchody 35-lecia upadku Muru Berlińskiego i połączenia obu części miasta, a w konsekwencji także zjednoczenie Niemiec z Berlinem ponownie jako stolicą. Drugim, bardzo ważnym dla kibiców futbolu, będą Mistrzostwa Świata w piłce nożnej Euro 2024, które odbędą się u naszych zachodnich sąsiadów, a Stadion Olimpijski w Berlinie miejscem meczu finałowego.
Tegorocznych nowości jest sporo, zostały one zaprezentowane na ekranie oraz omówione. Wiele dotyczy atrakcji kulturalnych. Jedną z nich jest odnowienie „Serca Berlina” i pięciu obiektów oraz miejsc w jego centrum: Humboldforum, Futurium, Biblioteki Państwowej, Opery i House of One. Najświeższą, ważną nowością jest otwarcie Muzeum Niemiec – Deutschlandmusem, o którym szerzej piszemy w drugiej części relacji na podstawie informacji DZT. Do wydarzeń „rocznicowych” należy 100-lecie berlińskiego lotniska Tempelhof.

A także 10-lecie Pink Pillov – dekoracji i ozdób ręcznej roboty dla domów i mieszkań. Ciekawostką jest „Miasto szpiegów” Teufelsberg, a z dziedziny kultury dwie wystawy twórczości norweskiego malarza i grafika Edvarda Muncha. W Berlinische Galerie w Berlinie i w Museum Barberin w Poczdamie. Dodać do tego trzeba przynajmniej jeszcze odnowienie Domu Sztuki „Tacheles”, prezentację Berlina jako miasta filmu w Theater am Postdamer Platz oraz zaliczenie do kultury życia nocnego – clubbingu i rozrywki.
Goście mówili również o nowościach hotelarskich i trendach oraz nagrodach w tej dziedzinie, z przykładami w postaci hoteli Regent, Hilton, Waldorf Astoria i Hotel de Rome.

A także o nowych trendach w gastronomii. Popularyzacji kuchni wegańskiej oraz przypomnienie, że 23 berlińskie restauracje szczycą się posiadaniem w sumie 30 gwiazdek Michelina. Natomiast z przykładów tego co wytwarza się w Berlinie, wymieniono marcepany, których niemiecka stolica jest jednym z największych producentów w świecie.
Przedstawiciele Visit Berlin mówili też o projektach przyszłościowych: Gazometrze – dawnym zbiorniku gazu i jego nowej roli, Eurefie i Campusie. Przywieźli też wydawnictwa w języku niemiecki, angielskim i polskim. M.in. książeczkę ze zdjęciami i informacjami na temat projektów kulturalnych Berlina albumowego formatu i objętości dwujęzyczną publikację promującą podróże „pociągiem kulturalnym” z Berlina do Wrocławia, a także obszerny roczny raport turystyki niemieckiej za rok 2022.

Deutschlandmuseum – nowe fascynujące muzeum
na mapie Berlina
Zgodnie z zapowiedzią publikujemy też informację DZT o nowym ważnym berlińskim muzeum. które podsumowuje 2000 lat historii Niemiec. Ekspozycja, w nim, w przeciwieństwie do tradycyjnych muzeów, nie opiera się na oglądaniu eksponatów, a na „zanurzeniu się” w wydarzeniach. Zwiedzający na jej początku cofa się w czasie o dwadzieścia wieków, by później stopniowo, na kanwie 12 „punktów zwrotnych” w historii Niemiec, w około godzinę wrócić do punktu wyjścia – współczesności.

Przekazywane w tym muzeum informacje można wchłaniać nie mając absolutnie żadnej wiedzy na temat dziejów ziem niemieckich, gdyż wszystkie objaśnienia skonstruowane są „od zera”. Dzięki tej koncepcji, muzeum jest atrakcyjne nie tylko dla osób zainteresowanych historią Niemiec, ale także dla dzieci i młodzieży oraz turystów spoza europejskiego kręgu historyczno-kulturowego. Na 1400 m² powierzchni wystawy rozmieszczone są naturalnej wielkości postacie uczestniczące w wydarzeniach, które wpłynęły na zmianę dziejów Niemiec.
W każdym z tych wydarzeń można uczestniczyć nie tylko dosłownie wstępując w ich przebieg, ale też korzystając z interaktywnych pomocy naukowych, w tym artefaktów. W zwiedzanie zaangażowane są wszystkie zmysły: wzroku, słuchu, węchu i dotyku – niczym w kinie czterowymiarowym. Wśród „kamieni milowych”, w których uczestnictwo umożliwia Deutschlandmuseum, znajdują się między innymi:
Bitwa w Lesie Teutoburskim, utworzenie Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, przybicie 95 tez przez Marcina Lutra do drzwi katedry w Wittenberdze, Pokój Westfalski kończący Wojnę Trzydziestoletnią, rozwiązanie Cesarstwa przez Napoleona, utworzenie II Rzeszy, I wojna światowa, dojście do władzy narodowych socjalistów i II wojna światowa, zburzenie Muru Berlińskiego. Muzeum powstało dzięki współpracy historyków, grafików, twórców gier wideo, nauczycieli i architektów.

Wśród twórców muzeum jest Robert Rückel – pomysłodawca obsypanych nagrodami wystaw w berlińskim Muzeum NRD (DDR-Museum), a także Muzeum Szpiegostwa. Dzięki nowej koncepcji interaktywnego zwiedzania, Deutschlandmuseum zalicza się do coraz bardziej w popularnego nurtu „muzeów przeżyć”. Znajduje się ono w samym centrum Berlina, przy Leipziger Platz 7, w zasięgu kilku kroków spacerem od Bramy Brandenburskiej oraz Checkpoint Charlie. W kilka godzin, można więc posłuchać informacji na temat wydarzeń z historii Niemiec, jak i odwiedzić miejsca, w których one faktycznie się działy.

Deutschlandmuseum otwarte jest 365 dni w roku od godziny 10:00 do 20:00. Możliwa jest także rezerwacja zwiedzania z oprowadzaniem.
Zdjęcia ze spotkania i prezentacji: autora, Deutschlandmuseum: DZT – Glanluca Santoni.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top