ZACHODNIOPOMORSKIE: TURYSTYKA ZŁAPAŁA DRUGI ODDECH

Choć by mogło się wydawać, że sezon turystyczny w październiku jest już w województwie zachodniopomorskim dawno uśpiony, to w tym roku jest zupełnie inaczej. Wymarzona pogoda sprawiła, że wrzesień 2023 był najlepszym tym miesiącem od wielu lat, a turystów nie brakowało w największych kurortach oraz w bardziej kameralnych miejscowościach Pomorza Zachodniego. Przedsiębiorcy nie mają wątpliwości, że tak dobrego sezonu nie było od czasów pandemii COVID-19.

We wrześniu gości w hotelach więcej niż w czerwcu

– Wrzesień uratował sezon letni – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Przedsiębiorcy mówią wprost, że obłożenie we wrześniu w wielu hotelach i pensjonatach było wyższe niż w czerwcu. Co więcej, październik również zapowiada się rekordowo
Trudno nie zgodzić się z faktem, że tak gorącego września nie było w Polsce od lat. Podczas wielu dni temperatura sięgała nawet 30 stopni Celsjusza, co powodowało, że turyści decydowali się na wyjazdy nad morze lub nawet spontaniczne, dłuższe wypady.
– Międzyzdroje, Kołobrzeg, Świnoujście, Rewal. Turystów we wrześniu nie brakowało, a hotelarze mówią, że piękna pogoda pozwoliła na przedłużenie sezonu. Oddech złapała także gastronomia oraz handel i usługi nadmorskie. Bywały sezony, gdy po pierwszym weekendzie września życie nad morzem zamierało, a teraz mamy ogromne obłożenie, które weekendowo w niektórych hotelach sięgało nawet 90 procent. To wielka radość dla zachodniopomorskiej turystyki, która nareszcie mogła odbić sobie straty spowodowane np. fatalną pogodą w sierpniu czy kontrowersjami związanymi ze słynnymi „paragonami grozy”, które zniechęcały polskich turystów do wypoczynku nad Bałtykiem – przyznaje Hanna Mojsiuk.
Jak dodaje prezes PIG w Szczecinie: – We wrześniu nad morzem dominują turyści city-breakowi, czyli tacy, którzy chcą spędzić nad Bałtykiem słoneczny weekend.

Dobre perspektywy na październik

Przedsiębiorcy przyznają, że tak dobrego września nie było od lat. Powodem jest przede wszystkim pogoda. Turystów przyciąga przyjazna aura oraz… niższe ceny.
– We wrześniu zawsze jest taniej niż w szczycie sezonu, a w tym roku nie tylko taniej, ale i ładniej, bo pogoda zdecydowanie bardziej sprzyjała niż w lipcu czy w sierpniu. Jeszcze niedawno woda w Darłowie w morzu miała 20 stopni Celsjusza, a turyści kąpali się bez krępacji. Nareszcie możemy mówić o dobrym sezonie turystycznym na Pomorzu Zachodnim – przyznaje Andrzej Mielcarek, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Koszalinie.
Magdalena Ziętek z hotelu Dune Beach Resort w Mielnie dodaje, że nie brakowało także turystów z zagranicy. – Niemcy we wrześniu byli zachwyceni pogodą, więc rezerwacji było dużo. Do tego dochodzą Czesi oraz oczywiście Polacy, których we wrześniu było w Mielnie więcej niż w czerwcu, a może nawet i w sierpniu. Poprawiliśmy wrzesień rok do roku o ponad 120 procent jeżeli chodzi o frekwencję – podkreśla Magdalena Ziętek.
Październik również zapowiada się rekordowo.
– Ci, którzy nie decydują się na rezerwacje pokoju w hotelu, wybierają zwykle apartamenty na wynajem. Ich obłożenie we wrześniu było ogromne, a w październiku wcale nie jest gorzej. To oferta dla osób, które mogą sobie pozwolić np. na pracę zdalną z kurortu nadmorskiego lub dla tych, których interesuje Bałtyk po sezonie. Ilość rezerwacji jest ogromna, co powoduje, że propozycje cenowe na październik są niewiele niższe niż na wakacje. Przedsiębiorcy jeszcze nie wchodzą w tryb „po sezonie” – zauważa ekspert rynku nieruchomości Mirosław Król.

Fot: Dune Beach Resort i PIG

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top