ZBYSZKO SIEMASZKO, FOTOGRAF WARSZAWY

Wystawa zdjęć Warszawy Zbyszka Siemaszki - tłum na otwarciu
Wystawa zdjęć Warszawy Zbyszka Siemaszki – tłum na otwarciu

Wystawa fotografii warszawskiej Zbyszka Siemaszki otwarta została Domu Spotkań z Historią w Warszawie przy ul. Karowej 20.

Zbyszko Siemaszko (1925-2015) urodzony w Wilnie, jego ojcem był znany wileński fotograf Leonard Siemaszko, fotoreporter „Ilustrowanego Kuriera Codziennego” i portrecista Józefa Piłsudskiego. Zbyszko Siemaszko, akowski partyzant ciężko ranny podczas operacji Ostra Brama i powojenny uchodźca, znalazł się w Warszawie z którą związał swoje życie i został jej fotografem. W latach 50. i 60. XX wieku był bardzo aktywnym fotoreporterem Tygodnika „Stolica”, a później także „Perspektyw”. Jednocześnie dokumentował odbudowę Warszawy. Nie ograniczał się do robienia zdjęć zleconych, poszukiwał ciekawych miejsc, tematów i planów. Z ciężkim sprzętem i statywem wchodził na dachy szukając najlepszych ujęć i światła. Wędrował po ulicach Warszawy fotografując ludzi ich pojazdy czy neony.
W końcu lat 40. ub. stulecia przy placu Narutowicza założony został, przeniesiony z Wilna (gdzie powstał w 1919 roku), rodzinny zakład fotograficzny prowadzony przez Leonarda, później jego syna Zbyszka, wnuka Macieja, a obecnie prawnuka Filipa. Ten znany warszawski zakład istnieje bez przerwy do dzisiaj przy Placu Narutowicza, a konkretnie ul. Grójeckiej 40 pod nazwą Fotografia Siemaszkowie.

Na wystawie, którą można oglądać do 8 września 2024 pokazano wybór 200 warszawskich fotografii Zbyszka Siemaszki, a także kilkaset slajdów i wybrane okładki „Stolicy”. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Polskiej Agencji Fotografów FORUM.
Nowej ekspozycji towarzyszy premiera wydanego przez DSH albumu „Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy” zawierającego 100 zdjęć z opisami warsawianisty Jerzego S. Majewskiego.

Wystawa czasowa „Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy”
Dom Spotkań z Historią. ul. Karowa 20.
Czynna do 8.09.2024.
Wstęp wolny.

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top