Odkrywamy uroki wschodnich Czech

Wycieczkę możemy rozpocząć w Litomyślu, mieście rodzinnym słynnego kompozytora czeskiego Bedřicha Smetany, wpisanym na listę UNESCO. Tutejszy zamek, w stylu włoskiego renesansu, pochodzący z XVI wieku, należy do najznamienitszych czeskich zabytków. W zabytkowym browarze zamkowym możemy zwiedzić izbę rodzinną kompozytora. Imię Smetany nosi tradycyjny festiwal muzyczny, odbywający się corocznie na dziedzińcu zamkowym.

Zamek w Pardubicach

Kierując się w stronę Pardubic warto zatrzymać się w Chrudimiu (ok. 10 km od Pardubic). W swych dziejach miasto Chrudim przeszło przez wszystkie okresy rozwoju kultury europejskiej, które znalazły odbicie w architekturze wielu wspaniałych chrudimskich budynków. Dominantę miasta przedstawia katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na zabytkowym rynku, pośrodku którego stoi kolumna barokowa z bogatymi ozdobami rzeźbiarskimi. Na rynku znajduje się wiele pięknych, zabytkowych domów. Najwspanialszym z nich jest stary ratusz, który zbudowano jeszcze w czasach husyckich, obecnie jest w stylu barokowym. Pardubice, słynące ze wspaniałych pierników i odbywających się od roku 1874 znanych na całym świecie wyścigów konnych o nazwie Wielka Pardubicka Steeplechase, leżą przy ujściu rzeki Chrudimki do Łaby, około 104 km na wschód od Pragi. Są ważnym węzłem kolejowym całych Czech. Najciekawsze miejsca regionu możemy odwiedzić korzystając z połączeń Kolei Czeskich. Nad miastem dominuje piękny zamek. Do roku 1560 był on siedzibą rodu Pernsztejnów, którzy znacznie przyczynili sie do rozkwitu Pardubic. Zamek stał się za ich panowania ważnym centrum społecznym i kulturalnym. Pernsztejnowie przebudowali i umocnili zamek wznosząc potężne obwarowania, wały i fosę. System fortyfikacji zachował się do dziś. Obecnie na zamku ma swą siedzibę muzeum Czech Wschodnich. W salach rycerskich na pierwszym piętrze zachowało się cenne malarstwo ścienne. W pozostałych pomieszczeniach znajdują sie stałe ekspozycje muzealne a także okresowe wystawy. Zamek – muzeum jest czynny w ciągu całego roku od godz. 10 do 18, oprócz poniedziałków. Turyści mają do wyboru zwiedzanie wszystkich pomieszczeń lub tylko wybranych ekspozycji. Wstęp 60 CzK – zwiedzanie całego zamku, 15 CzK – zwiedzanie jednej ekspozycji. Bliższe informacje oraz wirtualne zwiedzanie: www.vcm.cz. Miłośników koni zapraszamy do odwiedzenia stadniny w Kladrubach nad Łabem (ok. 20 km na zachód od Pardubic), o której wzmianki pochodzą już z XVI wieku, kiedy to cesarz Rudolf II nadał jej status stadniny dworskiej oraz do muzeum koni w Slatiňanach. Zarówno dzieciom, jak i dorosłym spodoba się wizyta we wspaniałym olbrzymim akwarium, w samym centrum Hradca Královégo, które oferuje swym gościom bezpośredni kontakt z fauną i florą Ameryki Południowej i Środkowej, www.obriakvarium.cz, a także we wspaniałym ogrodzie zoologicznym w Dvorze Kralovem, który może poszczycić się największą kolekcją zwierząt afrykańskich w Europie oraz jedynym w Europie wieczornym safari www.zoodk.cz . 

Wypoczynek aktywny

Miłośnikom turystyki pieszej region oferuje gęstą sieć dobrze oznaczonych szlaków turystycznych łączących się ze ścieżkami edukacyjnymi, które zapoznają turystów z najciekawszymi miejscami w regionie, jego historią, folklorem, przyrodą. Piękno wschodnich Czech możemy podziwiać także z licznych wież widokowych. Liczne ścieżki rowerowe, zróżnicowane pod względem trudności, tematyczne i regionalne, wiodące poprzez tereny górskie i równiny, spodobają się zarówno dorosłym, jak i małym cyklistom. Trasy tematyczne nawiązują na przykład do zabytków sakralnych w regionie, przygranicznych fortyfikacji, zamków i pałacy, wiodą śladami Celtów, zabytków historycznych. Przyjemne odświeżenie w upalne dni znajdziemy w odkrytych basenach, z wodnymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych oraz w kapieliskach. Amatorzy sportów wodnych mogą spróbować swych sił wiosłując po rzece Łabie trzynastokilometrową trasą. Łódź wypożyczymy w Němčicach koło Pardubic, po krótkim przeszkoleniu wyruszymy przepiekną okolicą w stronę Kunětic. Tam możemy wypocząć, posilić się w gospodzie, popluskać się w czystej wodzie lub zwiedzić zamek Kuněticką horę. Trasa kończy się w Pardubicach przy kapielisku z kempingiem Cihelna. Amatorzy wspinaczki nie powinni ominąć słynnych Miast Skalnych, czyli Teplicko-Adrszpaskich Skał, tworzących rezerwat przyrody Broumovsko. Niesamowite formy skalne otoczone lasami iglastymi przyciągają miłośników przyrody już od kilkuset lat. Rozległym labiryntem sklanym poprowadzi nas szlak turystyczny wiodący poprzez głębokie wąwozy, wąskie szczeliny, w których śnieg utrzymuje się często aż do późnej wiosny oraz na szczyty, z których rozciągające się przepiękne widoki wynagrodzą nam trudy wspinaczki. Skały Teplickie łączy ze Skałami Adrszpaskimi dziki Wilczy Wąwóz, przez który wiedzie szlak turystyczny pozwalający na zwiedzenie obu skalnych miast podczas jednej, dłuższej wycieczki. Podczas wycieczki do miast sklanych warto także zwiedzić Broumov – niewielkie zabytkowe, średniowieczne miasteczko z architektoniczną perełką – benedyktyńskim klasztorem z pierwszej połowy XIV wieku oraz pobliskie wsie, w których znajdziemy szereg barokowych kościołów zaprojektowanych przez Kiliana Ignaca Dietzenhofera. W dalsze wycieczki możemy wyruszyć do Novego Miasta nad Metuji, słynącego z renesansowych domów na rynku, pięknego zamku i ogrodu zamkowego w stylu włoskiego renesansu – dzieł Duszana Jurkovicza oraz do Nachodu – największego miasta w regionie, z renesansowym zamkiem. Nad miastem, we wsi Dobrošov, udostępniono do zwiedzania rozległą część umocnień wojskowych z czasów drugiej wojny światowej.
Więcej informacji o regionie znajdziemy na: www.vychodni-cechy.info 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top