CZECHY: WIOSENNE FESTIWALE W PILŹNIE

Pilzno, Czechy.  Sala koncertowa w trakcie Festiwalu Smetany
Pilzno, Czechy. Sala koncertowa w trakcie Festiwalu Smetany

Jak co roku, wiosną czeskie Pilzno szykuje ciekawe imprezy kulturalne. Przedstawiamy kilka propozycji wydarzeń, na które warto się wybrać.


Od 7 marca do 11 kwietnia w Pilznie odbywa się 44 edycja tradycyjnego festiwalu muzyki poważnej „Dni Smetany”, należącego do największych wydarzeń kulturalnych miasta i regionu. W tym roku program nawiąże do ogólnokrajowych obchodów Roku Muzyki Czeskiej i 200. rocznicy urodzin kompozytora Bedřicha Smetany. Ukoronowaniem festiwalu będzie koncert symfoniczny Stabat Mater Antonína Dvořáka w wykonaniu Filharmonii Pilzneńskiej.
Kolejnym ciekawym wydarzeniem kulturalnym w Pilznie będzie Festiwal Światła i Sztuki BLIK BLIK (22-23 marca), jeden z największych tego typu festiwali w Czechach. Odbywa się co roku w różnych miejscach miasta i przyciąga widzów unikatowymi instalacjami świetlnymi. Na zwiedzających czeka 12 instalacji zewnętrznych, 2 wystawy w centrum kultury DEPO2015 oraz wyjątkowa wystawa 7 prac japońskiego artysty Yasuhiro Chidy.

W pierwszych dniach maja na Festiwal Wolności do Pilzna co roku przybywają tysiące gości z całego świata, którzy wraz z amerykańskimi weteranami uczestniczą w wydarzeniach związanych z radosną atmosferą końca wojny. To bowiem US Army wyzwoliła Pilzno w maju 1945 r., później przekazując je, zgodnie Układem Jałtańskim, Armii Czerwonej, W tym roku impreza odbędzie się od 3 do 6 maja. W obozach wojskowych z epoki będzie można zobaczyć oryginalne wyposażenie, pojazdy i technikę, wysłuchać autentycznych transmisji radiowych, dokumentujących ówczesną atmosferę. Nie zabraknie również inscenizowanych scenek z życia codziennego żołnierzy i mieszkańców protektoratu, a także programu towarzyszącego.

Setki tancerzy w kolorowych strojach ludowych roztańczą centrum Pilzna podczas Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego CIOFF® od 5 do 9 czerwca. Pilzno na kilka dni stanie się miejscem spotkań miłośników folkloru i sztuki ludowej. Co roku w festiwalu uczestniczą zespoły ludowe z całego świata. Setki uczestników poprzez tańce, muzykę i śpiew tworzą niepowtarzalną atmosferę w centrum miasta. Wystąpienia muzyczne uzupełni uroczysta parada w strojach ludowych, jarmark staroczeski, pokazy rękodzieła i tradycyjnej sztuki kulinarnej.
Informacje o Pilznie i festiwalach są dostępne na stronie www.visitpilsen.eu

Zdjęcia: Czech Tourism – Visit Pilsen

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top