CZECHY: KOKORINSKO – KRAINA SKALNYCH LABIRYNTÓW

Zamek Kokorin w Czechach widziany z lotu ptaka na tle zieleni
Zamek Kokorin w Czechach widziany z lotu ptaka na tle zieleni

Park krajobrazowy Kokořínsko leży około 40 kilometrów na północ od Pragi. Należy do najbardziej atrakcyjnych turystycznie zakątków Czech.


Znajdują się tam tajemnicze zamki, malownicze wioski, stawy, romantyczne wąwozy i ciekawe formy skalne z piaskowca, z których najbardziej charakterystyczne to Wielka Głowa, Żaba, Dzik, Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków czy Pokrywki – symbol Kokořínska. Na turystów czekają liczne szlaki piesze i rowerowe.
W sercu parku krajobrazowego, w rezerwacie przyrody Kokořínský důl, jednej z najpiękniejszych dolin w Czechach, wznosi się romantyczny zamek Kokořín. Dolina ma długość 14 km i jest rezerwatem przyrody z mnóstwem atrakcji przyrodniczych, do których wiedzie oznakowany szlak turystyczny.
12 km od Kokořína, w pięknej zalesionej krainie, niedaleko Jeziora Machy, stoi zamek Houska, uważany za jedną z najbardziej tajemniczych budowli w Czechach. Według legendy został wzniesiony na skale, w której znajdował się otwór prowadzący do samego piekła. Nocą pojawia się tam podobno straszliwa postać mnicha, z twarzą zasłoniętą czarnym kapturem. Strzeże on wejścia do piekła i straszy śmiałków, którzy odważą się odwiedzić zamek późną porą. Zagadka dotyczy także zdjęć robionych na zamku – podobno nigdy dobrze nie wychodzą. Ze względu na świetną akustykę, na dziedzińcu zamkowym odbywa się wiele koncertów.
Około 16 km na północny wschód od zamku Houska znajduje się kolejna zabytkowa budowla, jeden z najciekawszych zamków w Czechach – Bezděz, założony w 1264 roku przez Przemysła Ottokara II. Jako jeden z nielicznych zachował się w oryginalnej postaci i nigdy nie został zdobyty. Podczas wojen husyckich stanowił ważny punkt obronny wobec koalicji antyhusyckiej. Husyci, którzy opanowali pobliskie miasto i twierdzę Bělą, nie ośmielili się przypuścić ataku na świetnie obwarowany Bezděz. Do najciekawszych pomieszczeń zamkowych należy Pałac Templariuszy i wczesnogotycka kaplica.
Na jednym z najwyższych szczytów Kokořínska, Górze Vrátenskiej, stoi wieża telekomunikacyjna z tarasem widokowym na wysokości 25 metrów. Rozciąga się z niej malowniczy widok na Karkonosze, Góry Izerskie i Średniogórze Czeskie. W pobliżu Liběchova i wioski Želízy znajdziemy monumentalne skalne rzeźby, zwane Diabelskimi Głowami, które prawie 200 lat temu wyrzeźbił w piaskowcu rzeźbiarz Václav Levý.

Bezdez castle in morning fog, Czech republic; Shutterstock ID 571620418; purchase_order: CzechTourism; job: ; client: ; other:

Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top