TURCJA: DOĞU EXPRESS, CZYLI PODRÓŻ PRZEZ ANATOLIĘ

Zima w północno-wschodniej Turcji bywa sroga, ale spektakularna. Ośnieżone góry i słońce odbijające się w zamarzniętych taflach jezior czarują. Tę część kraju warto zwiedzić wyjątkowym pociągiem, którego trasa przebiega wśród niesamowitych widoków – Eastern Express (tur. Doğu Express). To pociąg pasażerski obsługiwany przez Tureckie Koleje Państwowe (TCDD), Z jego okien można podziwiać mijane widoki.

Wyrusza z Ankary o godz.18, a z Karsu o godz.8, zatrzymując się po drodze w Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan i Erzurum. Pociąg jedzie ze średnią prędkością 80 km/h i w ponad dobę pokonuje 1310 km. Kupując bilet na Eastern Express można wybrać różne rodzaje wagonów: z siedzeniami w opcji ekonomicznej (pulman), sypialne oraz z wygodnymi rozkładanymi fotelami.

W pociągu jest wagon restauracyjny. Trasa między stepami środkowej Anatolii, strumieniami i górskimi zboczami w okolicach Erzincan, dokąd pociąg dociera rano, aż do pokrytego śniegiem Karsu, należy do najpiękniejszych linii kolejowych na świecie.

Wzdłuż trasy

Eastern Express rozpoczyna swoją trasę w tętniącej życiem, pełnej atrakcji turystycznych stolicy Turcji – Ankarze.Szczególnie ważnym miejscem jest tam Mauzoleum (Anıtkabir), w którym spoczywa Mustafa Kemal Atatürk, założyciel Republiki Turcji. Cytadela Ankara (Ankara Kalesi) i mieszczące się tu muzea również należą do chętnie odwiedzanych przez turystów obiektów. Następny przystanek to położone w Kapadocji Kayseri.

Jak cały region, miasto pełne jest wyjątkowych formacji skalnych, „bajkowych kominów” i podziemnych miast. Eastern Express zatrzymuje się również w Sivas, w średniowieczu będącym ważnym ośrodkiem handlowym, a także w Erzincan, gdzie naturalne piękno gór i lasów łączy się z długą historią tego miasta.

Kolejna stacja to Erzurum, gdzie znajduje się ośrodek narciarski Palandöken z najdłuższą w całym kraju trasą dla narciarzy.

Stacja końcowa

Położony w północno-wschodniej części kraju Kars, to jeden z najstarszych ośrodków osadnictwa w Anatolii. W latach 1877-1917 był pod panowaniem Rosji, a następnie Demokratycznej Republiki Armenii.

30 października 1920 roku, w trakcie wojny armeńsko-tureckiej, przejęty został przez Turcję. Miasto opisał noblista Orhana Pamuka w książce „Śnieg”. Bogata historia i architektura miasta, zwłaszcza XIX-wieczne kamienne budowle, przyciągają turystów.

Będąc w Karsie warto odwiedzić położone w pobliżu stanowisko archeologiczne Ani, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Było ono niegdyś wielką metropolią, znaną jako „miasto tysiąca i jednego kościołów” i stolicą armeńskiego królestwa Bagratydów w X w. Budowle mieszkalne, religijne i wojskowe, które można tu znaleźć, obrazują proces przemian w średniowiecznej architekturze.

Z pociągu na narty

Zimową podróż Eastern Express do Karsu można połączyć z jazdą na nartach w ośrodku Sarıkamış. To centrum sportów zimowych leży na południowy zachód od Karsu na górze Çamurlu, na wysokości 2100-2634 m n.p.m. Znajdujące się tu trasy otoczone są sosnami, które osłaniają zbocza przed wiatrem. Z ośrodka rozciąga się widok na piękne wzgórze Cıbıltepe

Fot. Go Türkiye

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top