TURCJA: ROK 2023 REKORDOWY W TURYSTYCE

Balony nad Kapadocją w Turcji
Balony nad Kapadocją w Turcji

W 2023 r. Turcję, jeden z czołowych kierunków turystycznych na świecie, odwiedziło 56,7 milionów zagranicznych turystów. To znaczący wzrost o 10 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Według danych tamtejszego Ministerstwa Kultury i Turystyki, dochody z sektora turystycznego zwiększyły się o 17 proc. rok do roku, osiągając poziom 54,3 miliardy dolarów, a średnia cena za nocleg wyniosła 99 USD. Jest to rekordowy wynik dla Turcji – zarówno pod względem liczby odwiedzających, jak i dochodów z turystyki.

Należąca do ulubionych celów europejskich podróży ze względu na bogactwo kultury, sztuki, gastronomii, możliwość uprawiania turystyki rowerowej, religijnej oraz wypoczynku nad morzem, Turcja odnotowała wyjątkowy 2023 r. Zamierza wykorzystać ten sukces, dążąc do przyciągnięcia 60 mln turystów i osiągnięcia 60 mld dolarów dochodu z turystyki do końca bieżącego roku. W ramach strategii rozwoju turystyki, której priorytetem jest dotarcie do zróżnicowanych rynków, Turcja będzie kontynuować swoje działania na dotychczasowych rynkach strategicznych, równocześnie koncentrując się na pozyskiwaniu w br. nowych rynków docelowych.

Protokół zrównoważonego rozwoju nie tylko na papierze

Za sukcesem turystycznym Turcji stoi strategiczna i perspektywiczna polityka, mająca na celu stworzenie przyjaznego środowiska dla odwiedzających. Kraj przekształcił sektor turystyczny w elastyczną i inkluzywną strukturę, wprowadzając odpowiedzialną i zrównoważoną politykę. Turcja została pierwszym państwem na świecie, które w 2022 r. zawarło porozumienie ze Światową Radą Zrównoważonej Turystyki (GSTC) na szczeblu rządowym i wdrożyło je jako wymóg dla sektora turystycznego.
Narodowy Program Zrównoważonej Turystyki, powstały na bazie tej umowy, nie tylko nagradza firmy rzeczywiście działające na zasadach zrównoważonej turystyki, lecz także buduje zaufanie i wiarygodność wśród odwiedzających. Dzięki temu programowi Turcja oferuje różnorodne, zgodne ze zrównoważonym rozwojem doświadczenia, obejmujące zakwaterowanie w ekologicznych obiektach noclegowych, możliwość jazdy na rowerze czy trekkingu, mając na celu wsparcie wytworzenia się silniejszych więzi pomiędzy dziedzictwem kraju a ludźmi, którzy je podtrzymują.

Różnorodne podróże przez cały rok

Słynąca z wyjątkowego położenia geograficznego – otoczona z trzech stron morzami – oraz bogactwa historycznego Turcja wyróżnia się jako pełna atrakcji dla turystów przez cały rok. Kraj podejmuje ważne kroki, aby zaprezentować światu swoje walory turystyczne, przyciągając uwagę odwiedzających niezwykłą różnorodnością możliwości, w tym wspaniałymi wycieczkami po fascynujących miastach, aktywnościami sportowymi, międzynarodowymi wydarzeniami i festiwalami.

Oferta turystyczna Turcji nie ogranicza się jednak wyłącznie do najpopularniejszych miejsc. Urok tego kraju wykracza poza jego najsłynniejsze zabytki, obejmując ukryte skarby, takie jak cuda archeologiczne. Państwo, od dawna bardzo zaangażowane w ochronę swoich archeologicznych zabytków, prowadzi liczne wykopaliska archeologiczne i projekty renowacji dla zapewnienia trwałości dziedzictwa kulturowego. Jako pionier w tej dziedzinie, Turcja w 2023 r. zwiększyła liczbę trwających prac archeologicznych do 720. Według prognoz, w bieżącym roku ich liczba wzrośnie do 750.

Ponadto, kraj oczarowuje odwiedzających, poprzez oświetlanie nocą popularnych stanowisk archeologicznych, przekształcając te historyczne skarby w zapierające dech w piersiach spektakle pod wieczornym niebem. Miejsca, takie jak Efez w okolicach Izmiru, Hierapolis w regionie Denizli, czy Patara i Side w prowincji Antalya, nie tylko prezentują historię Turcji, ale także oferują odwiedzającym wyjątkową okazję do bliższego poznania bogatego dziedzictwa kulturowego tego kraju.
Fot. TGA

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top