POZNAŃ: ROK 2023 REKORDOWY W TURYSTYCE

Stary Rynek w Poznaniu. Na pierwszym planie przechodnie w wózku inwalidzkim
Stary Rynek w Poznaniu

Nieco ponad 4 miliony osób odwiedziło Poznań w 2023 r. Blisko milion z nich skorzystało z oferty tamtejszych hoteli, które dzięki temu zanotowały najlepsze obłożenie w historii. Tak wynika z danych zebranych przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną w ramach Poznańskiego Barometru Turystycznego.

PLOT po raz pierwszy zaprezentował dane dostarczone przez Poznański Barometr Turystyczny oraz cztery zewnętrzne instytucje. Łączna liczba osób odwiedzających stolicę Wielkopolski szacowana jest na 4,03 mln, w tym 968 tys. to korzystające z noclegu. Tak wynika z danych dostarczonych przez firmę Selectivv, która monitoruje ruch telefonów komórkowych.
Obłożenie poznańskich hoteli sięgnęło w 2023 r. 63,4 proc. (dane firmy STR) i jest najlepszym wynikiem w historii. Przed pandemią w 2019 r. wyniosło 60,8 proc. Dane te potwierdzają wyniki z Głównego Urzędu Statystycznego, według których w 2023 r. sprzedano w Poznaniu 1,39 mln noclegów.
Wśród turystów zagranicznych najwięcej było gości z Niemiec (21 proc.), Stanów Zjednoczonych (15 proc.) oraz Wielkiej Brytanii (11 proc.). Na uwagę zasługują wysokie wzrosty przyjazdów turystów z Włoch (o 32 proc.) oraz Hiszpanii (o 41 proc.).
W 2023 r. bardzo dobre wyniki osiągnęły poznańskie atrakcje turystyczne i muzea. Prym wśród atrakcji wiodą Termy Maltańskie, z których usług skorzystało 2,11 mln osób. W Nowym ZOO było 417 tys. osób, w Starym ZOO 337 tys., a w Palmiarni 260 tys.

Z kolei najpopularniejsze muzea to Muzeum Narodowe w Poznaniu z frekwencją na poziomie 134 tys. osób, na drugim miejscu uplasowało się Muzeum Sztuk Użytkowych (127 tys.), a podium zamyka podpoznańskie Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (102 tys.).
PLOT pochwalił się także podjęciem współpracy z firmą MasterCard i dołączeniem do Tourism Innovation Hub MasterCard, co zaowocuje wkrótce bardzo dokładnymi danymi dotyczącymi wydatków turystów w Poznaniu. Obecnie wie, że przyjezdni odpowiadają za 35 proc. wszystkich wydatków w mieście, a najwięcej na jedną wizytę, bo aż 271 euro na osobę, wydają Amerykanie.
Pełen raport dotyczący ruchu turystycznego w metropolii Poznań pojawi się na portalu VisitPoznan.pl w najbliższych tygodniach.

Fot.visitpoznan.pl

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top