SZWAJCARIA: LATO 2018 NA DWU KÓŁKACH

W tegorocznym letnim sezonie w Szwajcarii główny nacisk położony zostanie na turystykę rowerową i powrót do natury.

 

     Zamierzenia w tym zakresie przedstawiły na tradycyjnym śniadaniu prasowym szefowa przedstawicielstwa w Polsce Switzerland Tourism Adriana Czupryn oraz Marta Piechota. W prezentacji uczestniczyła również Jennyfer Cirignotta odpowiadająca za promocję Kolei Retyckich (Rhätische Bahn) na terenie Europy. Rowery są bardzo popularnym środkiem przemieszczania się po ojczyźnie Wilhelma Tella zarówno turystów krajowych, jak i zagranicznych.

     Przedstawiona statystyka jest rzeczywiście imponująca. Cyklistów drogowych doliczono się tam 15,75 miliona, kolarzy górskich 18,66 mln, zaś uprawiających trekking aż 40,43 mln. Coraz więcej osób w wieku 50+ korzysta z e-bike – rowerów wspomaganych silnikami elektrycznymi. Amatorzy rowerów mają tam znakomite warunki do jazdy, zarówno ścieżkami rowerowymi w miastach, jak i po drogach oraz szlakach górskich.

     Jedną z zaprezentowanych nowości stanowi program Ride the Alps czyli przełęcze tylko dla rowerzystów. Po prostu w określonych dniach bądź godzinach wybrane odcinki zamykane są dla ruchu po nich samochodów i motocykli oraz dostępne wyłącznie dla poruszających się na dwu kółkach. Druga z nowości to Top Cykling Tours, łączenie w pakietach wybranych szosowych tras rowerowych z trekkingiem i MTB.

     Podczas bogato ilustrowanej zdjęciami multimedialnej promocji tras, przedstawiciele mediów usłyszeli i zobaczyli m.in. co proponuje w tym zakresie Lucerna i Szwajcaria Centralna. A więc jazdę przez przełęcze Andermatt, św. Gotarda, Nufrenen i Furka, czy pokonywanie, jak to określono „mitycznych” przełęczy alpejskich z Bruno Risi.

     W Berneńskim Oberlandzie można m.in. wybrać się rowerem trekkingowym lub e-bikiem przez Dolinę Emmental, w której produkuje się słynne ciasteczka Guetzli. W Gryzonii (Graubűnden) jeździć dookoła tamtejszego Parku Narodowego, lub skorzystać z oferty pakietowej z transportem bagażu.

Bogaty jest również tegoroczny program imprez kolarskich. Znajdują się w nim:

     * 26.05.2018 – Ride the Alps Sustenpass. * 09.06.2018 – Cycling for Children, Crans-Montana. * 24.06.2018 – Chasing Canellara, Oberalppass. * 01.07.2018 – Ride the Alps vaudoise, Col de la Croix, * 22.07.2018 – Grandfondo San Gottardo, Tremola. * 11.08.2018 – Tour des Stations, Col de la Croix-de-Coeur. * 02.09.2018 – SlowUp Albula, Albulapass. * 16.09.2018 – Challenge Davos Festival, Flüelapass. * 16.09.2018 – La Désalpe Reichenbach, Col de la Gueulaz. * 23.09.2018 – Freipass, Klausenpass. 

     Gość ze Szwajcarii, Jennyfer Cirignotta przedstawiła ofertę Kolei Retyckich dla rowerzystów. Ich wagony są dostosowane do transportu rowerów w systemie samoobsługowym. Można więc odbywać kombinowane podróże pociągami i na rowerach, na 4 tys. km tras. Całodzienny bilet: pasażer + rower kosztuje w 1 strefie 45 CHF (ulgowy 35 CHF), a na wszystkie strefy odpowiednio 65 i 50 CHF.

     Korzystając ze słynnego Expressu Bernina można wysiadać, odbywać np. 3 godzinne przejażdżki rowerowe na trasie 42,6 km, na wysokości 1350 m n.p.m., z pokonywaniem różnicy poziomów 680 m i następnie wsiadać do któregoś z następnych pociągów. Do dyspozycji kolarzy są też specjalne hotele, parkingi oraz przewodnicy rowerowi. Szczegóły znaleźć można na www.rhb.ch/bike i www.graubunden.ch/bike.

     Tradycyjnie już podczas spotkania prasowego przypomniano o bardzo wygodnym podróżowaniu po Szwajcarii z biletami Swiss Travel Pass. Można je kupić na 1, 3, 4, 8 lub 15 dni. Obowiązują one również w słynnych pociągach panoramicznych, można na ich podstawie wjeżdżać na Schlithorn i korzystać z nowej kolejki na Stoos.

     Posiadając taki bilet korzysta się również bezpłatnie z komunikacji lokalnej w większości miast i miejscowości, ma się wstęp do blisko 500 muzeów. Zaś dzieci do lat 16 podróżują z posiadaczem takiego biletu bezpłatnie.

  Nie zabrakło również informacji o połączeniach lotniczych Swiss z Polski od Szwajcarii. Nowością są 3 x w tygodniu loty z Wrocławia do Zurychu. Kraków ma na tej trasie po jednym połączeniu dziennie, zaś Warszawa 3 x dziennie. Przewóz roweru kosztuje 60 CHF.

 

Zdjęcia: z prezentacji autora, ze Szwajcarii Switzerland Tourism.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top