
Wojny, zwłaszcza II światowa, podczas której sowieccy „wyzwoliciele” zniszczyli Starówkę chyba tylko „dla zasady”, bo na pewno nie w trakcie działań zbrojnych, mocno przetrzebiły stare, gotyckie jeszcze zabytki.
Ale te które ocalały, odbudowano, w skrajnym przypadku dawnego kościoła klasztornego norbertanek p.w. św. Mikołaja, obecnie biblioteki miejskiej, od podstaw. I naprawdę warte są zobaczenia.

DWIE DATY LOKALIZACJI: 1265 i 1310
Jedną z ciekawostek Słupska jest fakt, że posiada on dwie daty lokalizacji i obie, gdy przypadają ich mniej lub bardziej okrągłe rocznice, są obchodzone. Bo najpierw istniejącej już od dawna osadzie nad żeglowną wówczas rzeką Słupią, niedaleko jej ujścia do Bałtyku – później powstało w tym miejscu miasto i port Ustka, nadał w 1265 roku książę gdański Świętopełk.

Kruszec ten posiadał wówczas znaczną wartość, nieporównywalną z obecną. Gdy po 12 latach nadszedł termin spłaty długu, książę Bogusław V nie posiadał jednak takiej kwoty. Zdarzyła się wówczas rzecz dosyć niezwykła. Mieszczanie i pomorska szlachta „zrzucili się” i wykupili miasto z krzyżackich łap.
I chociaż nie brak opisów, a nawet malowidła w ratuszu przedstawiającego jak to słupskie mieszczki oddawały na ten cel pierścienie i naszyjniki, fakt ten świadczy, że Słupsk oraz jego okoliczne dwory były po prostu zamożne. W XIV – XV w. miasto należało do Hanzy, biło własną monetę, handlowało ze światem wysyłając towary własnymi statkami itp.
BOGUSŁAW X ORAZ OSTATNI GRYFICI

Miasto ponownie zaczęło rozwijać się dopiero pod panowaniem pruskim, a dynamicznie, chociaż nie od razu, w Polsce po II wojnie światowej. Ale to już zupełnie inna historia. Pozostańmy w czasach dawnej świetności i przy tym, co z niej w Słupsku pozostało. Gdy z ratuszowej wieży patrzę w kierunku Słupi, mam przed sobą Stare Miasto. Na pierwszym planie gotycką, z XIV w., Nową Bramę.

Z dawnych dominant widzę jeszcze tylko Basztę Czarownic i Bramę Młyńską. Schodzę na dół. Na Starówkę wchodzę obok Nowej Bramy, gdyż prześwit – o dawne wejście do miasta, zajmuje Galeria Sztuk Plastycznych i jej sklep z pamiątkami. Bramę tę wybudowano w II połowie XIV w., wzbogacając w 1650 roku o barokowy hełm nad stromym dachem z czerwonej dachówki wieńczącym 4 kondygnacyjną budowlę.
PAMIĄTKI Z XIV I XV WIEKU

Ulicą Nowobramską dochodzę do Kościoła Mariackiego. Masywny, trzynawowy gotycki zbudowany w II połowie XIX w., rozbudowany został w 1500 roku. Częściowo zniszczony podczas II wojny światowej, odbudowany został w 1948 roku,. A w 2003 wzbogacił się o zrekonstruowany hełm z iglicą. Pierwotne gotyckie wyposażenie wnętrz stracił w większości już w latach Reformacji.

W pobliżu rzeki Słupi, przy resztkach średniowiecznych murów obronnych miasta wznosi się XV – wieczna Baszta Czarownic. Owiana legendami o tragediach kobiet oskarżanych o czary, dla których w XVII w. była więzieniem „wydobywczym” i miejscem tortur przed procesami i kaźnią: topieniem w Słupi lub spaleniem na stosie. Ostatni proces, słupskiej mieszczki Tiny Papisten, odbył się tu w 1701 roku. Po którym, o czym można przeczytać w kilku językach na tablicy informacyjnej obok baszty, spalono ją na stosie.
NAD SŁUPIĄ

W nim umieszczono zbiory etnograficzne Muzeum. Jego główną siedzibą jest dawna rezydencja Gryfitów – Zamek Książąt Pomorskich. Wybudowany 1507 roku, przebudowany został w latach 1580 – 1587 r. w stylu renesansowym. Chlubą muzeum są kolekcje sztuki dawnej oraz największy w świecie zbiór prac Stanisława Ignacego Witkiewicza – „Witkacego”.
Obejrzeć można m.in. późnośredniowieczne rzeźby oraz przeniesione tu z prezbiterium kościoła św. Jacka sarkofagi ostatnich rezydentów zamku, księżnej Anny de Croy i jej syna Ernesta Bogusława de Croy. W piwnicach zamku mieści się stylowa restauracja, a przed wejściem do niego stoi współczesny pomnik ks. Bogusława X. Ostatnim ze starych tutejszych zabytków zasługujących na szczególną uwagę jest wspomniany już kościół św. Jacka.

NIE TYLKO ZABYTKI
A także ufundowane przez niego barokowe organy, na których odbywają się koncerty. W kruchcie stoją ponad 2 metrowej wysokości, wyrzeźbione w drewnie figury świętych i rycerza. Mając trochę wolnego czasu można obejrzeć jeszcze stojącą w pobliżu tej świątyni, przy ul. Juliana Tuwima, kaplicę św. Jerzego. I ona wybudowana została na początku XIV w stylu gotyckim.
Pierwotnie stała przy szpitalu pod wezwaniem tego samego patrona. Później była przebudowywana, zaś w latach 1912 – 1913 przeniesiono ją na obecne miejsce. Oprócz tych zabytków zbudowanych w XIV – XV wieku a przynajmniej mających takie korzenie, jest w Słupsku sporo innych wartych uwagi obiektów i miejsc. Chociażby nieliczne zachowane kamieniczki mieszczańskie czy secesyjne domy.

Nie mówiąc już o imprezach bardziej masowych, żeby nie rzec plebejskich: Święto Ryby czy Amber Cup – największy halowy turniej piłkarski w kraju. Ale więcej informacji na temat oferty kulturalnej i turystycznej Słupska znaleźć można już na: www.ziemia-slupska.pl.
Zdjęcia autora